• вторник, 16 јули 2024
Борисов: Во моментов никој не може да формира влада во Бугарија

Борисов: Во моментов никој не може да формира влада во Бугарија

Софија, 27 јуни 2024 (МИА)  - Лидерот на ГЕРБ и поранешен бугарски премиер, Бојко Борисов, дене...

Честитка од Агелер за изборот на новата Влада: Со нетрпение очекуваме да го продолжиме нашето партнерство

Честитка од Агелер за изборот на новата Влада: Со нетрпение очекуваме да го продолжиме нашето партнерство

Скопје, 24 јуни 2024 (МИА) - Амбасадорката на Соединетите Американски Држави во земјава Анџела Агеле...

Мицкоски: Новата влада не може да интервенира во цената на струјата, но ќе ја поевтиниме од 1 јануари ако се покачи согласно одлуката на техничката влада

Мицкоски: Новата влада не може да интервенира во цената на струјата, но ќе ја поевтиниме од 1 јануари ако се покачи согласно одлуката на техничката вл...

Скопје, 18 јуни 2024 (МИА) - Владата на ВМРО-ДПМНЕ ќе ја врати цената на струјата со тенденција да ј...

До недела на полноќ треба да биде избрана новата влада, Мицкоски ги очекува предлозите за министри од коалициските партнери

До недела на полноќ треба да биде избрана новата влада, Мицкоски ги очекува предлозите за министри од коалициските партнери

Скопје, 17 јуни 2024 (МИА) - Собраниската седница за избор на новата влaда се очекува претседателот...

Многу скоро се очекува да биде објавен договорот за новата влада, Собранието ја закажа конститутивната седница за вторник

Многу скоро се очекува да биде објавен договорот за новата влада, Собранието ја закажа конститутивната седница за вторник

Скопје, 24 мај 2024 (МИА) - Разговорите за формирање на новата влада се...

Вилдерс: Договорена новата холандска десничарска влада

Вилдерс: Договорена новата холандска десничарска влада

Амстердам, 15 мај 2024 (МИА) - Екстремно десничарскиот холандски популист Герт Вилдерс денеска изјав...

Подољак:  Новата руска Влада е создадена да ги крене воените капацитети

Подољак: Новата руска Влада е создадена да ги крене воените капацитети

Киев, 13 мај 2024 (МИА) - Новите министри во руската влада покажуваат дека Москва се обидува да ги з...

Вучевиќ најави дека новата влада ќе биде влада на континуитет, Северна Македонија ќе најде повеќе од партнер во Србија

Вучевиќ најави дека новата влада ќе биде влада на континуитет, Северна Македонија ќе најде повеќе од партнер во Србија

Белград, 1 мај 2024 (МИА) - Мандатарот на новата српска влада Милош Вуч...

Биљал Касами: Нашата програма ќе биде дел од идната владина програма и во неа се состојат уставните измени

Биљал Касами: Нашата програма ќе биде дел од идната владина програма и во неа се состојат уставните измени

Гостивар, 29 април 2024 (МИА) – Имаме програма која ќе биде дел од идната владина програма и во неа...

Радев и додели мандат на Габриел да формира нова влада

Радев и додели мандат на Габриел да формира нова влада

Софија, 18 март 2024 (МИА) – Бугарскиот претседател, Румен Радев, денеска и го додели мандатот за фо...

Марија Габриел се согласи да ја формира новата бугарска Влада

Марија Габриел се согласи да ја формира новата бугарска Влада

Софија, 18 март 2024 (МИА) – Шефицата на бугарската дипломатија Марија Габриел од централно-десничар...

Лукаревска: СДСМ ќе ја формира идната влада по изборите во 2024 година

Лукаревска: СДСМ ќе ја формира идната влада по изборите во 2024 година

Скопје, 28 ноември 2023 По следните избори СДСМ ќе формира влада, рече заменик претседателк...

Шпанскиот премиер Санчез формираше влада, повеќето министри се жени

Шпанскиот премиер Санчез формираше влада, повеќето министри се жени

Мадрид, 20 ноември 2023 (МИА) - Шпанскиот премиер Педро Санчез потврди 22 министри во неговата малци...

Спајиќ е оптимист дека Црна Гора ќе добие проевропска влада

Спајиќ е оптимист дека Црна Гора ќе добие проевропска влада

Подгорица, 26 септември 2023 (МИА) - Мандатарот и еден од лидерите на Движењето Европа сега (ПЕС) Ми...

Бечиќ: Изборот на новата Влада на Црна Гора е забавен поради различните визии во ПЕС

Бечиќ: Изборот на новата Влада на Црна Гора е забавен поради различните визии во ПЕС

Подгорица, 21 септември 2023 (МИА) - Изборот на нова влада е забавен поради фактот што во Движењето...

Image

Остани поврзан