• вторник, 23 јули 2024
Директорката на „Охридско лето“ Наташа Поповиќ одликувана со Орден „Витез на Редот на Ѕвезда на Италија“ 

Директорката на „Охридско лето“ Наташа Поповиќ одликувана со Орден „Витез на Редот на Ѕвезда на Италија“ 

Охрид, 21 јули 2024 (МИА) – Претседателот на Република Италија, Серџо Матарела, ја одликува директор...

Народната банка по вторпат добитничка на наградата на „Комерцбанк“ за 2023 година, за квалитетно автоматизирано извршувањe на плаќањата

Народната банка по вторпат добитничка на наградата на „Комерцбанк“ за 2023 година, за квалитетно автоматизирано извршувањe на плаќањата

Скопје, 18 јули 2024 (МИА) - Народната банка по вторпат е добитничка на наградата на „Комерцбанк“, ш...

Руската компанија Форес ќе плати награда од 15 милиони рубљи за првиот соборен Ф-16

Руската компанија Форес ќе плати награда од 15 милиони рубљи за првиот соборен Ф-16

Москва, 17 јули 2024 (МИА) - Руската компанија Форес има намера да исплати награда од 15 милиони руб...

Нова награда за „Бизнисот на задоволството“ во Уругвај

Нова награда за „Бизнисот на задоволството“ во Уругвај

Скопје, 17 јули 2024 (МИА) - „Бизнисот на задоволството“ на Гоце Цветановски се закити со десетто пр...

Народната банка го објави конкурсот за Годишната награда за млади истражувачи за 2025 година

Народната банка го објави конкурсот за Годишната награда за млади истражувачи за 2025 година

Скопје, 16 јули 2024 Народната банка го објави конкурсот за Годишната награда за млади истра...

Висока награда за охридските хористи на регионалниот фестивал во Ниш

Висока награда за охридските хористи на регионалниот фестивал во Ниш

Охрид, 9 јули 2024 (МИА) – Градскиот мешан хор „Vox Lychnidos“ од Охрид, предводен од диригентот Бур...

Распишан конкурсот за најдобар расказ „Живко Чинго“

Распишан конкурсот за најдобар расказ „Живко Чинго“

Охрид, 8 јули 2024 (МИА) – Општина Охрид го распиша годинешниот конкурс за најдобар расказ, што трад...

Прогласување на добитникот на поетската награда „Млада Струга“

Прогласување на добитникот на поетската награда „Млада Струга“

Струга, 8 јули 2024 (МИА) - Во просториите на Европска куќа во Струга денеска ќе биде прогласен доби...

Во Ресен почнува Фестивалот „Актерот на Европа“, Ива Јанжурова годинава добитник на наградата за животно дело

Во Ресен почнува Фестивалот „Актерот на Европа“, Ива Јанжурова годинава добитник на наградата за животно дело

Ресен, 6 јули 2024 (МИА) - Во Ресен денеска почнува 22 издание на Интернационалниот театарски фестив...

Руските комичари Кузњецов и Столјаров добитници на највисоката државна награда

Руските комичари Кузњецов и Столјаров добитници на највисоката државна награда

Москва, 4 јули 2024 (МИА) – Руските комичари Владимир Кузњецов и Алексеј Столјаров, познати како Вов...

За наградата „Пегаз“ ќе се натпреваруваат 56 ракописи

За наградата „Пегаз“ ќе се натпреваруваат 56 ракописи

Скопје, 3 јули 2024 (МИА) - На шестиот конкурс за наградата „Пегаз“, за најдобар необјавен роман во...

Град Скопје доби награда од 50.000 долари од Младинскиот климатски акциски фонд

Град Скопје доби награда од 50.000 долари од Младинскиот климатски акциски фонд

Скопје, 1 јули 2024 Градот Скопје е добитник на награда од Младинскиот климатски акциски фон...

Последен ден од конкурсот за наградата „Пегаз“

Последен ден од конкурсот за наградата „Пегаз“

Скопје, 1 јули 2024 (МИА) - До денеска ќе биде отворен шестиот конкурс за наградата „Пегаз“, за најд...

Награда за животно дело за Виктор Шеќеровски македонскиот писател и поет од Белград

Награда за животно дело за Виктор Шеќеровски македонскиот писател и поет од Белград

Белград, 30 јуни 2024 (МИА) - Писателот и поет Виктор Шеќеровски, кој има македонско потекло, а живе...

ЕВРО2024: Грузијците наградени со 10.7 милиони долари од поранешниот премиер Иванишвили

ЕВРО2024: Грузијците наградени со 10.7 милиони долари од поранешниот премиер Иванишвили

Тбилиси, 28 јуни 2024 (МИА) – Основачот на грузиската владејачка партија, милијардерот и поранеш...

Image

Остани поврзан