• недела, 19 мај 2024
Приземјувачот „Одисеј“ е оперативен петти ден на Месечината

Приземјувачот „Одисеј“ е оперативен петти ден на Месечината

Хјустон, 28 февруари 2024 (МИА) - Американскиот месечев приземјувач „Одисеј“, на својот петти ден на...

НАСА испрати видео од 30 милиони километри далечина за само 101 секунда

НАСА испрати видео од 30 милиони километри далечина за само 101 секунда

Хјустон, 21 декември 2023 (МИА) - Американската национална вселенска агенција НАСА успеа со ласер да...

Индиското вселенско летало „Чандрајан-3“ денеска слетува на Месечината

Индиското вселенско летало „Чандрајан-3“ денеска слетува на Месечината

Лос Анџелес, 23 август 2023 (МИА) - Индискиот вселенски брод „Чандрајан-3“ цели кон површината на Ме...

НАСА изведе симулација на прифаќање и склад на примероци од астероид

НАСА изведе симулација на прифаќање и склад на примероци од астероид

Хјустон, 25 јули 2023 (МИА) - Американската Национална воздушно-вселенска администрација - НАСА изве...

Американски научници прават „дронови“ од мртви птици

Американски научници прават „дронови“ од мртви птици

Санта Фе, 9 мај 2023 (МИА) - Научници од Ново Мексико (САД), со според...

Американски борбен авион собори објект над Канада

Американски борбен авион собори објект над Канада

Отава, 12 февруари 2023 (МИА) - Канадскиот премиер Џастин Трудо всоопшти дека „неидентификуван објек...

„Стелантис“ ќе произведува електрични летечки такси од 2024 година

„Стелантис“ ќе произведува електрични летечки такси од 2024 година

Лос Анџелес, 5 јануари 2023 (МИА) - Меѓународниот конзорциум на производители на ав...

НАСА: „Војаџер 1“ се однесува неочекувано

НАСА: „Војаџер 1“ се однесува неочекувано

Хјустон,

„Кру драгон“ безбедно се врати на Земјата

„Кру драгон“ безбедно се врати на Земјата

Лос Анџелес, 9 ноември 2021 (МИА) - Капсулата „Кру драгон ендивор“ на „Спејс-икс“ безбедно се врати на...

НАСА: „Луси“ има проблеми

НАСА: „Луси“ има проблеми

Хјустон, 19 октомври 2021 (МИА) - Американската вселенска агенција НАСА лансираше ново летало викендов....

НАСА зеде примерок од астероидот Бен

НАСА зеде примерок од астероидот Бен

Хјустон, 21 октомври 2020...

Во продажба билетите за првиот лет со летачко такси

Во продажба билетите за првиот лет со летачко такси

Берлин, 22 септември 2020...

Image

Остани поврзан