• понеделник, 17 јуни 2024
Шефот на турската дипломатија Хакан Фидан упати остри критики кон САД заради подршката на Израел во кризата во Газа

Шефот на турската дипломатија Хакан Фидан упати остри критики кон САД заради подршката на Израел во кризата во Газа

Анкара, 28 мај 2024 (МИА) – Шефот на турската дипломатија, Хакан Фидан, денеска изјави дека „да не б...

ОН: Речиси 5,9 милиони деца во Нигерија се соочуваат со криза со храна и неухранетост

ОН: Речиси 5,9 милиони деца во Нигерија се соочуваат со криза со храна и неухранетост

Њујорк, 15 мај 2024 (МИА) - Обединетите нации објавија дека 5,9 милиони деца во североисточна Нигери...

Путин го поддржува кинескиот план за мирно решавање на кризата во Украина

Путин го поддржува кинескиот план за мирно решавање на кризата во Украина

Москва, 15 мај 2024 (МИА) - Рускиот претседател, Владимир Путин во интервју објавено денеска вели де...

Николоски: Во изминатите четири години менаџиравме криза, економијата доаѓа во фокусот

Николоски: Во изминатите четири години менаџиравме криза, економијата доаѓа во фокусот

Скопје, 20 април 2024 (МИА) - Економијата беше и останува врвен приоритет за Владата. Очекувањата ко...

Странски агенции: Одлуката на Уставниот суд му го блокира патот на Милановиќ да формира влада

Странски агенции: Одлуката на Уставниот суд му го блокира патот на Милановиќ да формира влада

Загреб, 19 април 2024 (МИА) – Согласно одлуката на Уставниот суд хрватскиот претседател Зоран Милано...

СЗО: Кризата во Судан ќе се влоши поради недостиг на хуманитарна помош

СЗО: Кризата во Судан ќе се влоши поради недостиг на хуманитарна помош

Женева, 12 април 2024 (МИА) - Кризата во Судан може да се влоши во наредните месеци, бидејќи дистриб...

Мексиканските дипломати го напуштија Еквадор поради упадот на еквадорската полиција во амбасадата

Мексиканските дипломати го напуштија Еквадор поради упадот на еквадорската полиција во амбасадата

Кито, 8 април 2024 (МИА) – Мексиканскиот дипломатски персонал во Кито денеска го напушти Еквадор, дв...

ФАО: Нарушувањето на бродскиот транспорт во Црвено Море ќе ја влоши тешката хуманитарна ситуација во Јемен

ФАО: Нарушувањето на бродскиот транспорт во Црвено Море ќе ја влоши тешката хуманитарна ситуација во Јемен

Рим, 25 март 2024 (МИА) - Ескалацијата на кризата во Црвено Море ќе го забрза зголемувањето на трошо...

Во Сенегал денеска се гласа на одложените претседателски избори

Во Сенегал денеска се гласа на одложените претседателски избори

Дакар, 24 март 2024 (МИА) - Во Сенегал денеска почна гласањето за претседателските избори, јавуваат...

Претседателот на Сенегал ја отфрли одговорноста за кризата во земјата

Претседателот на Сенегал ја отфрли одговорноста за кризата во земјата

Дакар, 20 март 2024 (МИА) - Сенегалскиот претседател Маки Сал денеска ја отфрли одговорноста за криз...

Куба исклучи голем дел од јавното осветлување поради влошената енергетска криза

Куба исклучи голем дел од јавното осветлување поради влошената енергетска криза

Хавана, 6 март 2024 (МИА) - Куба исклучи речиси три четвртини од јавното осветлување за време на шпи...

Криза во мировните преговори меѓу колумбиската Влада и бунтовниците на ЕЛН

Криза во мировните преговори меѓу колумбиската Влада и бунтовниците на ЕЛН

Богота, 21 февруари 2024 (МИА) - Мировните преговори меѓу колумбиската Влада и бунтовниците на Нацио...

Обновен е пристапот до Интернет во Сенегал

Обновен е пристапот до Интернет во Сенегал

Дакар, 7 февруари 2024 (МИА) – Обновен е пристапот до Интернет во Сенегал, два дена откако владата в...

Домбровскис: Поради кризата во Црвеното Море засега поскапе само превозот

Домбровскис: Поради кризата во Црвеното Море засега поскапе само превозот

Брисел, 24 јануари 2024 (МИА) - Нападите на контејнерските бродови во Црвеното Море досега не в...

Иницијативата на ВМРО – ДПМНЕ за личните документи  до Уставниот суд ќе биде поднесена на почетокот на наредната недела

Иницијативата на ВМРО – ДПМНЕ за личните документи  до Уставниот суд ќе биде поднесена на почетокот на наредната недела

Скопје, 12 јануари 2024 (МИА) - Иницијативата на ВМРО – ДПМНЕ за личните документи до Уставниот суд...

Image

Остани поврзан