• недела, 14 јули 2024
Ендокринологот Ваљбон Лимани избран за в.д. градоначалник на општина Гостивар

Ендокринологот Ваљбон Лимани избран за в.д. градоначалник на општина Гостивар

Гостивар, 8 јули 2024 (МИА) - Досегашниот претседател на Советот на опш...

Петровска: Се боревме против заробена држава, добивме заробена партија

Петровска: Се боревме против заробена држава, добивме заробена партија

Скопје, 30 јуни 2024 (МИА) - Поранешната министерка за одбрана и актуелна пратеничка Славјанка Петро...

Даниил Видински е новиот бугарски патријарх, започна интронизацијата

Даниил Видински е новиот бугарски патријарх, започна интронизацијата

Софија, 30 јуни 2024 (МИА) - Видинскиот митрополит Даниил денеска е избран за бугарски патријарх и м...

Макрон сака одново да го номинира Бретон за еврокомесар 

Макрон сака одново да го номинира Бретон за еврокомесар 

  Брисел, 28 јуни 2024 (МИА) - Францускиот претседател Емануел Макрон планира да го пре...

Мишел: Мисијата е завршена, ги избравме носителите на врвните функции во ЕУ  

Мишел: Мисијата е завршена, ги избравме носителите на врвните функции во ЕУ  

Брисел, 28 јуни 2024 (МИА) – Задоволство ми е да објавам дека Европскиот совет донесе одлука поранеш...

Кошта: Ја преземам одговорноста да бидам следниот претседател на Европскиот совет 

Кошта: Ја преземам одговорноста да бидам следниот претседател на Европскиот совет 

Брисел, 28 јуни 2024 (МИА) – Со силно чувство за мисијата ќе ја преземам одговорноста да бидам следн...

Калас: Чест ми е што сум кандидат за висок претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност 

Калас: Чест ми е што сум кандидат за висок претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност 

Брисел, 28 јуни 2024 (МИА) – Естонската премиерка Каја Калас порача дека е „почестена“ што е номинир...

Европските лидери ги избраа носителите на врвните функции во ЕУ (ДПЛ) 

Европските лидери ги избраа носителите на врвните функции во ЕУ (ДПЛ) 

Брисел, 28 јуни 2024 (МИА) – Лидерите на ЕУ го избраа поранешниот португалски премиер Антонио Кошта...

Европските лидери ги избраа носителите на врвните функции во ЕУ

Европските лидери ги избраа носителите на врвните функции во ЕУ

Брисел, 27 јуни 2024 (МИА) – Лидерите на ЕУ доцна вечерва го одобрија предлогот договорен меѓу Европ...

Европските лидери ќе решаваат за избор на врвните функционери на ЕУ 

Европските лидери ќе решаваат за избор на врвните функционери на ЕУ 

Брисел, 27 јуни 2024 (МИА) - Изборот на носителите на водечките раководни позиции во ЕУ, Стратешката...

Избрана новата Влада чиј претседател е Христијан Мицкоски

Избрана новата Влада чиј претседател е Христијан Мицкоски

Скопје, 23 јуни 2024 (МИА) - Собранието вечерва со 77 гласа „за“ и 22 гласа „против“ ја избра новата...

Седницата за избор на новата влада продолжува по 21 часот

Седницата за избор на новата влада продолжува по 21 часот

Скопје, 23 јуни 2024 (МИА) - На барање на координаторот на пратеничката група на Европскиот фрон Бле...

Собранието ја почнува седницата за избор на новата влада предложена од Мицкоски

Собранието ја почнува седницата за избор на новата влада предложена од Мицкоски

Скопје, 22 јуни 2024 (МИА) - Собранието денеска во 11 часот треба да ја почне седницата за избор на...

Засега без договор околу носителите на врвните функции во ЕУ во следниот мандат

Засега без договор околу носителите на врвните функции во ЕУ во следниот мандат

Брисел, 18 јуни 2024 (МИА) - Лидерите на земјите членки на ЕУ на синоќешниот неформален самит во Бри...

Мицкоски треба да го достави предлогот за состав на влада до Собранието, нова влада се очекува да биде изгласана овој викенд

Мицкоски треба да го достави предлогот за состав на влада до Собранието, нова влада се очекува да биде изгласана овој викенд

Скопје, 18 јуни 2024 (МИА) - Мандатарот Христијан Мицкоски, се очекува денеска до Собранието да го д...

Image

Остани поврзан