• недела, 14 јули 2024
Хоспитализирани нови шест случаи со голема кашлица, вкупно 746 заболени во државава

Хоспитализирани нови шест случаи со голема кашлица, вкупно 746 заболени во државава

Скопје, 14 јуни 2024 (МИА) - Од 7 до 13 јуни, пријавени се 47 нови случаи на голема кашлица, со згол...

Нови 38 случаи на голема кашлица, од нив шестмина хоспитализирани

Нови 38 случаи на голема кашлица, од нив шестмина хоспитализирани

Скопје, 7 јуни 2024 (МИА) - Нови 38 случаи на пертусис, народски кажано голема кашлица, се регистрир...

Хоспитализирани четири лица со голема кашлица, нови 27 случаи

Хоспитализирани четири лица со голема кашлица, нови 27 случаи

Скопје, 27 април 2024 (МИА) - Нови 27 случаи на голема кашлица се евидентирани од 19 до 25 април, шт...

Нови 46 случаи на голема кашлица од 12 до 18 април, хоспитализирани девет лица

Нови 46 случаи на голема кашлица од 12 до 18 април, хоспитализирани девет лица

Скопје, 19 април 2024 (МИА) - Од 12 до 18 април пријавени се 46 нови случаи на голема кашлица во држ...

Во Скопје регистрирани 312 случаи на голема кашлица, се следи состојбата во Куманово

Во Скопје регистрирани 312 случаи на голема кашлица, се следи состојбата во Куманово

Скопје, 3 април 2024 (МИА) - Вкупно 312 случаи на голема кашлица се регистрирани во Скопје годинава,...

Не се смирува епидемијата на морбили во БиХ: Само во Сараево 800 случаи

Не се смирува епидемијата на морбили во БиХ: Само во Сараево 800 случаи

Сараево, 30 март 2024 (МИА) - Во Босна и Херцеговина не стивнува епидемијата на морбили. Секој ден и...

Порторико прогласи епидемија од денга

Порторико прогласи епидемија од денга

Сан Хуан, 26 март 2024 (МИА) - Министерот за здравство на Порторико прогласи епидемија на денга по п...

Бројот на болни од денга во Аргентина е на пат да собори рекорди

Бројот на болни од денга во Аргентина е на пат да собори рекорди

Буенос Ајрес, 20 март 2024 (МИА) – Големата епидемија на денга во Аргентина, болест што ја пренесува...

Демири: Засилени инспекции во градинките на државно ниво, не само во Скопје

Демири: Засилени инспекции во градинките на државно ниво, не само во Скопје

Скопје, 11 март 2024 (МИА) - Министерот за здравство во техничката Влада, Илир Демири денеска изјави...

Епидемија на грип во Албанија, се зголемува и бројот на заразени со морбили

Епидемија на грип во Албанија, се зголемува и бројот на заразени со морбили

Тирана,16 февруари 2024 (МИА) - Албанија е во епидемија на грип. Според Институтот за јавно здравје...

Грујичиќ: Србија е на прагот на епидемија на голема кашлица

Грујичиќ: Србија е на прагот на епидемија на голема кашлица

Белград, 14 февруари 2024 (МИА) - Министерката за здравство Даница Грујичиќ денеска изјави дека Срби...

Во кантонот Сараево е прогласена епидемија на морбили

Во кантонот Сараево е прогласена епидемија на морбили

Сараево, 10 февруари 2024 (МИА) - Во кантонот Сараево во Босна и Херцеговина е прогласена епидемија...

Меџити ќе го потпише документот за прогласување епидемија на голема кашлица

Меџити ќе го потпише документот за прогласување епидемија на голема кашлица

Скопје, 8 февруари 2024 (МИА) - Министерот за здравство во техничката В...

Препорака за прогласување епидемија во Скопје, потврдени вкупно 18 случаи на ниво на држава

Препорака за прогласување епидемија во Скопје, потврдени вкупно 18 случаи на ниво на држава

Скопје, 8 февруари 2024 (МИА) - По 18 потврдени случаи на голема кашлица, Комисијата за заразни боле...

Комисијата за заразни болести предлага прогласување на епидемија на подрачјето на Град Скопје поради случаите со голема кашлица (ДПЛ)

Комисијата за заразни болести предлага прогласување на епидемија на подрачјето на Град Скопје поради случаите со голема кашлица (ДПЛ)

Скопје, 7 февруари 2024 (МИА) - Комисијата за заразни болести предлага...

Image

Остани поврзан