• недела, 26 мај 2024
ЕУ и Молдавија потпишаа партнерство за „безбедност и одбрана“

ЕУ и Молдавија потпишаа партнерство за „безбедност и одбрана“

Брисел, 21 мај 2024 (МИА) - Молдавија потпиша партнерство со Европската унија во областа на безбедно...

Во Шведска зголемена безбедноста на израелските претставништва

Во Шведска зголемена безбедноста на израелските претставништва

Стокхолм, 17 мај 2024 (МИА) - Шведската полиција денеска соопшти дека ја зголемила безбедноста околу...

Туск: Полска ќе ја зајакне источната граница

Туск: Полска ќе ја зајакне источната граница

Варшава, 11 мај 2024 (МИА) - Полскиот премиер, Доналд Туск денеска изјави дека неговата земја започн...

Редовната седница на Советот за безбедност на ОН за ситуацијата во БИХ ќе се одржи на 15 мај

Редовната седница на Советот за безбедност на ОН за ситуацијата во БИХ ќе се одржи на 15 мај

Њујорк, 2 мај 2024 (МИА) - Редовната седница на Советот за безбедност на Обединетите нации за ситуац...

Директорот на ФБИ: „ТикТок“ е проблем за националната безбедност на САД

Директорот на ФБИ: „ТикТок“ е проблем за националната безбедност на САД

Вашингтон, 24 април 2024 (МИА) - Директорот на ФБИ, Кристофер Реј изјави дека социјалната апликација...

Учесниците на Самит во Словенија силно поддржаа проширување на Европската Унија

Учесниците на Самит во Словенија силно поддржаа проширување на Европската Унија

Љубљана, 22 април 2024 (МИА) - Проширувањето на Европската Унија е нејзин стратешки, но и безбедносе...

Туск: Утрешната посета на Сунак и Столтенберг е со цел зајакнување на безбедносната позиција на Полска

Туск: Утрешната посета на Сунак и Столтенберг е со цел зајакнување на безбедносната позиција на Полска

Варшава, 22 април 2024 (МИА) - Утрешната посета на британскиот премиер Риши Сунак и генералниот секр...

На референдум во Еквадор изгласани мерките за борба против криминалните банди

На референдум во Еквадор изгласани мерките за борба против криминалните банди

Кито, 22 април 2024 (МИА) – На референдумот во Еквадор граѓаните со големо мнозинство се изјаснија з...

Австралија ги советува своите државјани да ги напуштат Израел и палестинските територии од безбедносни причини

Австралија ги советува своите државјани да ги напуштат Израел и палестинските територии од безбедносни причини

Канбера, 19 април 2024 (МИА) - Австралија побара од своите граѓани да го напуштат Израел, наведувајќ...

Герасимовски: Решен децениски проблем со безбедноста на сообраќајот на улицата ,,Наум Наумовски Борче

Герасимовски: Решен децениски проблем со безбедноста на сообраќајот на улицата ,,Наум Наумовски Борче"

Скопје, 18 април 2024 Општина Центар ја отстрани рампата на улицата „Наум Наумовски Борче” к...

Холандската принцеза се преселила во Шпанија за да избега од заканите, тврдат локални медиуми

Холандската принцеза се преселила во Шпанија за да избега од заканите, тврдат локални медиуми

Хаг, 17 април 2024 (МИА) - Холандската престолонаследничка, принцезата Амалија побегна во Шпанија за...

Во Софија се одржува конференција за безбедност во регионот на Црното и Азовското Море

Во Софија се одржува конференција за безбедност во регионот на Црното и Азовското Море

Софија, 15 април 2024 (МИА) - Делегации од 42 земји и осум меѓународни организации денеска во Софија...

Техничкиот премиер Џафери на Меѓународниот форум за жени, мир и безбедност во Приштина

Техничкиот премиер Џафери на Меѓународниот форум за жени, мир и безбедност во Приштина

Скопје, 15 април 2024 (МИА) - Техничкиот премиер Талат Џафери денеска ќе присуствува и ќе се обрати...

Шведска протера кинеска новинарка со образложение дека е закана за националната безбедност

Шведска протера кинеска новинарка со образложение дека е закана за националната безбедност

Стокхолм, 8 април 2024 (МИА) - Шведска протера кинеска новинарка со образложение дека е закана за на...

Советникот на ајатолахот Хамнеи: Израелските амбасади ширум светот повеќе нема да се чувствуваат безбедно

Советникот на ајатолахот Хамнеи: Израелските амбасади ширум светот повеќе нема да се чувствуваат безбедно

Техеран, 7 април 2024 (МИА) - Висок ирански функционер денеска изјави дека ниту една израелска амбас...

Image

Остани поврзан