• вторник, 18 јуни 2024
Тајани: Не се согласуваме со Макрон за Украина, ние сме против ескалација

Тајани: Не се согласуваме со Макрон за Украина, ние сме против ескалација

Рим, 7 јуни 2024 (МИА) - Италија не го поддржува предлогот на францускиот претседател Емануел Макрон...

Тајани: Одлуката на Шолц за употреба на оружјето на руска територија може да доведе до Трета светска војна

Тајани: Одлуката на Шолц за употреба на оружјето на руска територија може да доведе до Трета светска војна

Рим, 1 јуни 2024 (МИА) – Шефот на италијанската дипломатија, Антонио Тајани, денеска предупреди дека...

Тајани: Италија ќе продолжи со финансирањето на Агенцијата на ОН за помош на палестинските бегалци

Тајани: Италија ќе продолжи со финансирањето на Агенцијата на ОН за помош на палестинските бегалци

Рим, 25 мај 2024 (МИА) - Италија ќе продолжи со финансирањето на Агенцијата на Обединетите нации за...

Тајани го повика Израел да ги прекине непријателствата во Газа

Тајани го повика Израел да ги прекине непријателствата во Газа

Рим, 17 април 2024 (МИА) - Италијанскиот министер за надворешни работи Антонио Тајани денеска го пов...

Тајани: Италија со загриженост следи што се случува на Блискиот Исток

Тајани: Италија со загриженост следи што се случува на Блискиот Исток

Рим, 14 април 2024 (МИА) - Италија со внимание и загриженост ја следи ситуацијата по испраќањето ира...

Тајани го повика Иран на воздржаност

Тајани го повика Иран на воздржаност

Рим, 12 април 2024 (МИА) - Шефот на италијанската дипломатија Антонио Тајани телефонски разговараше...

Тајани: Италија го поддржува Марк Руте за генерален секретар на НАТО

Тајани: Италија го поддржува Марк Руте за генерален секретар на НАТО

Брисел, 4 април 2024 (МИА) - Рим го поддржува холандскиот премиер Марк Руте како следен генерален се...

Тајани: Предлогот на Италија јужниот фронт на НАТО да биде приоритет наиде на поддршка

Тајани: Предлогот на Италија јужниот фронт на НАТО да биде приоритет наиде на поддршка

Брисел, 3 април 2024 (МИА) – Италијанскиот министер за надворешни работи Антонио Тајани денеска изја...

Тајани: Влез на војска на НАТО во Украина може да предизвика трета светска војна

Тајани: Влез на војска на НАТО во Украина може да предизвика трета светска војна

Рим, 15 март 2024 (МИА) - Опцијата за испраќање војници на НАТО во Украина би била потенцијален ризи...

Тајани: ЕУ треба да формира своја комбинирана армија

Тајани: ЕУ треба да формира своја комбинирана армија

Рим, 7 јануари 2024 (МИА) - Европската унија треба да формира своја комбинирана армија која би можел...

Тајани: Експлозијата во болницата во Газа не била предизвикана од израелска ракета, бројот на загинати е помал

Тајани: Експлозијата во болницата во Газа не била предизвикана од израелска ракета, бројот на загинати е помал

Рим, 24 октомври 2023 (МИА) - Италијанскиот министер за надворешни работи Антонио Тајани денеск...

Италијанскиот шеф на дипломатијата пристигна во Израел

Италијанскиот шеф на дипломатијата пристигна во Израел

Рим, 13 октомври 2023 (МИА) - Италијанскиот министер за надворешни работи Антонио Тајани потврди дек...

Тајани: Ситуацијата со мигрантите не е експлозивна, таа веќе експлодира

Тајани: Ситуацијата со мигрантите не е експлозивна, таа веќе експлодира

Рим, 18 септември 2023 (МИА) - Италијанскиот потпретседател и министер за надворешни работи Антонио...

Тајани: Сериозна грешка на Западот што дозволи Гадафи да биде убиен

Тајани: Сериозна грешка на Западот што дозволи Гадафи да биде убиен

Рим, 17 август 2023 (МИА) - Вицепремиерот и министер за надворешни работи на Италија, Антонио Тајани...

Блинкен изрази надеж дека успешна контраофанзива ќе го принуди Путин да преговара за мир

Блинкен изрази надеж дека успешна контраофанзива ќе го принуди Путин да преговара за мир

Вашингтон, 13 јуни 2023 (МИА) - Шефот на американската дипломатија Енто...

Image

Остани поврзан