• сабота, 15 јуни 2024
Кулеба: Зборовите на солидарност не пресретнуваат руски ракети

Кулеба: Зборовите на солидарност не пресретнуваат руски ракети

Киев, 23 мај 2024 (МИА) - Министерот за надворешни работи на Украина, Дмитро Кулеба, изјави денеска,...

Кулеба: Украина и Србија се доследни во почитувањето на суверенитетот и територијалниот интегритет

Кулеба: Украина и Србија се доследни во почитувањето на суверенитетот и територијалниот интегритет

Белград, 13 мај 2024 (МИА) - Украина и Србија остануваат доследни на заемното почитување на суверени...

Кулеба и Олена Зеленска во Белград

Кулеба и Олена Зеленска во Белград

Киев, 13 мај 2024 (МИА) - Шефот на украинската дипломатија Дмитро Кулеба денеска во Белград ќе разго...

Украина ги укина конзуларните услуги за воено способните машки државјани во странство

Украина ги укина конзуларните услуги за воено способните машки државјани во странство

Киев, 23 април 2024 (МИА) - Украина ги укина конзуларните услуги на воено способните Украинци кои жи...

Дмитро Кулеба ги дефинираше петте главни цели на украинската дипломатија

Дмитро Кулеба ги дефинираше петте главни цели на украинската дипломатија

Киев, 12 април 2024 (МИА) - Министерот за надворешни работи на Украина Дмитро Кулеба посочи пет глав...

Борел ја повика ЕУ да ја забрза воената поддршка за Украина

Борел ја повика ЕУ да ја забрза воената поддршка за Украина

Брисел, 11 април 2024 (МИА) - Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Жозеп...

Кулеба: Уморен сум од убедување на Западот дека треба да донесе силни и конкретни одлуки

Кулеба: Уморен сум од убедување на Западот дека треба да донесе силни и конкретни одлуки

Брисел, 5 април 2024 (МИА) – Шефот на украинската дипломатија, Дмитро Кулеба, изјави дека е „уморен...

Кулеба ги повика членките на НАТО да и обезбедат на Украина системи „Патриот“

Кулеба ги повика членките на НАТО да и обезбедат на Украина системи „Патриот“

Брисел, 4 април 2024 (МИА) – Шефот на украинската дипломатија, Дмитро Кулеба, денеска ги повика член...

Кулеба го повика Западот да испрати системи за противвоздушна одбрана Патриот во Украина

Кулеба го повика Западот да испрати системи за противвоздушна одбрана Патриот во Украина

Киев, 26 март 2024 (МИА) - Украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба денеска ги повика...

Кулеба: На Украина итно и треба повеќе опрема за ПВО, особено ракети Патриот

Кулеба: На Украина итно и треба повеќе опрема за ПВО, особено ракети Патриот

Киев, 25 март 2024 (МИА) – Шефот на украинската дипломатија, Дмитро Кулеба, по денешниот руски ракет...

Кулеба: Во јули очекуваме „силен и далекусежен исчекор“ кон членството во НАТО

Кулеба: Во јули очекуваме „силен и далекусежен исчекор“ кон членството во НАТО

Киев, 19 март 2024 (МИА) – Шефто на украинската дипломатија, Дмитро Кулеба, денеска изјави дека Киев...

Кулеба во ОН: Украина ќе ја добие војната со Русија

Кулеба во ОН: Украина ќе ја добие војната со Русија

Њујорк, 24 февруари 2024 (МИА) - Украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба во обраќање...

Османи - Кулеба: Европската унија е наша заедничка иднина

Османи - Кулеба: Европската унија е наша заедничка иднина

Скопје, 24 февруари 2024 (МИА) - Министерот за надворешни работи во техничката Влада Бујар Османи си...

Заедничка изјава на Кулеба и Борел: На Европа и на светот им е потребна Украина за да го смени текот на војната

Заедничка изјава на Кулеба и Борел: На Европа и на светот им е потребна Украина за да го смени текот на војната

Киев, 23 февруари 2024 (МИА) – Шефот на украинската дипломатија, Дмитро Кулеба, и високиот претставн...

Кулеба: Западот да влијае врз ограничувањето на производството на руско оружје

Кулеба: Западот да влијае врз ограничувањето на производството на руско оружје

Киев, 19 јануари 2024 (МИА) – Шефот на украинската дипломатија, Дмитро Кулеба, денеска го повика Зап...

Image

Остани поврзан