• вторник, 14 мај 2024

Јордан го повика на разговор иранскиот амбасадор

Јордан го повика на разговор иранскиот амбасадор

Аман, 14 април 2024 (МИА) – Јорданското Министерство за надворешни работи соопшти дека е повикало иранскиот амбасадор за да го предупреди Техеран дека мора да престане да ја доведува во прашање позицијата на Јордан, откако синоќа му помогна на Израел да ги собори стотиците дронови и ракети.

- Ние ќе се соочиме со сè што претставува закана за Јордан и за безбедноста на Јорданците со сите наши способности и способности, објави јорданското МНР на Икс.

Јорданскиот крал Абдула во телефонски разговор со американскиот претседател Џо Бајден истакна дека секоја понатамошна ескалација од Израел, како одговор на нападите на Иран, ќе го прошири конфликтот во регионот. ми/

фото: МИА архива

Остани поврзан