• четврток, 13 јуни 2024
Поранешниот ирански претседател Махмуд Ахмадинеџад се кандидира за претседателските избори

Поранешниот ирански претседател Махмуд Ахмадинеџад се кандидира за претседателските избори

Техеран, 2 јуни 2024 (МИА) - Тврдокорниот поранешен претседател на Иран, Махмуд Ахмадинеџад, се канд...

Зохре Елахиџан е првата жена пријавена за претседателските избори во Иран

Зохре Елахиџан е првата жена пријавена за претседателските избори во Иран

Техеран, 1 јуни 2024 (МИА) - Зохре Елахиџан е првата жена која се пријави за претстојните вонредни п...

Мосад: Иран стои зад нападите врз израелските амбасади

Мосад: Иран стои зад нападите врз израелските амбасади

Еруслаим, 30 мај 2024 (МИА) - Израелската разузнавачка агенција Мосад денеска соопшти дека Иран стои...

Во Иран започнува пријавувањето на кандидатите за претседателските избори закажани за крајот на јуни

Во Иран започнува пријавувањето на кандидатите за претседателските избори закажани за крајот на јуни

Техеран, 30 мај 2024 (МИА) - Во Иран денеска почнува петдневниот рок за кандидатура за предвремени п...

Иран на располагање на Хутите ги ставил своите балистички ракети „Гадр“

Иран на располагање на Хутите ги ставил своите балистички ракети „Гадр“

Техеран, 29 мај 2024 (МИА) – Ирански медиуми денеска објавија дека воено раководство на земјата им ј...

ОН: Иран ги зголеми залихите на збогатен ураниум речиси до ниво за атомска бомба

ОН: Иран ги зголеми залихите на збогатен ураниум речиси до ниво за атомска бомба

Техеран, 27 мај 2024 (МИА) - Иран ги зголеми своите залихи на збогатен ураниум речиси до ниво кое е...

Претседателот на Иран, кој загина во хеликоптерска несреќа, денеска беше погребан во светиот град Машхад

Претседателот на Иран, кој загина во хеликоптерска несреќа, денеска беше погребан во светиот град Машхад

Техеран, 23 мај 2024 (МИА) - Претседателот на Иран Ебрахим Раиси, која загина во хеликоптерска несреќа, денеска беше...

Во Иран покрената истрага за падот на хеликоптерот на претседателот Раиси

Во Иран покрената истрага за падот на хеликоптерот на претседателот Раиси

Техеран, 21 мај 2024 (МИА) - Началникот на Генералштабот на иранската армија, генерал-мајор Мохамад...

Турски министер за транспорт: Хеликоптерот со кој се превезувал Раиси немал или не вклучил систем за сигнализација

Турски министер за транспорт: Хеликоптерот со кој се превезувал Раиси немал или не вклучил систем за сигнализација

Анкара, 20 јуни 2024 (МИА) - Хеликоптерот, во кој патуваа претседателот на Иран, Ебрахим Раиси, и ми...

Началникот на Генералштабот на Иран нареди истрага за падот на претседателскиот хеликоптер

Началникот на Генералштабот на Иран нареди истрага за падот на претседателскиот хеликоптер

Техеран, 20 мај 2024 (МИА) - Началникот на Генералштабот на армијата на Иран, Мохамад Багери нареди...

Си Џинпинг упати сочувство до Иран: Кина загуби добар пријател

Си Џинпинг упати сочувство до Иран: Кина загуби добар пријател

Пекинг, 20 мај 2024 (МИА) - Кинескиот претседател Си Џинпинг упати сочувство до Иран, изразувајќи жа...

Сочувство до иранскиот народ од лидери на голем број земји

Сочувство до иранскиот народ од лидери на голем број земји

Техеран, 20 мај 2024 (МИА) - Лидерите на голем број земји упатија сочувство до иранскиот народ за см...

Емирот на Катар испрати порака за солидарност до Иран

Емирот на Катар испрати порака за солидарност до Иран

Доха, 20 мај 2024 (МИА) - Шеикот Тамим бин Хамад Ал Тани испрати „искрено сочувство“ до Иран по смрт...

Сите спортски настани во Иран се откажани поради смртта на претседателот на земјата

Сите спортски настани во Иран се откажани поради смртта на претседателот на земјата

Техеран, 20 мај 2024 (МИА) - Иранските власти одлучија да ги откажат сите спортски настани во земјат...

Мадуро изрази сочувство до Иран за „безусловниот пријател“ Раиси

Мадуро изрази сочувство до Иран за „безусловниот пријател“ Раиси

Каракас, 20 март 2024 (МИА) - Венецуелскиот претседател Николас Мадуро изрази сочувство до Иран и не...

Image

Остани поврзан