• четврток, 13 јуни 2024
Повеќе од 200 ракети истрелани од Либан, откако Израел уби командант на Хезболах

Повеќе од 200 ракети истрелани од Либан, откако Израел уби командант на Хезболах

Бејрут, 13 јуни 2024 (МИА) - Стотици ракети беа истрелани синоќа од либанска територија кон северен...

Хезболах истрела десетици ракети врз Израел, откако е убиен висок командант

Хезболах истрела десетици ракети врз Израел, откако е убиен висок командант

Бејрут, 12 јуни 2024 (МИА) - Либанската шиитска група Хезболах денеска истрела десетици ракети врз И...

Израелска војска: Околу 90 проектили истрелани од Либан кон северен Израел, неколку пресретнати

Израелска војска: Околу 90 проектили истрелани од Либан кон северен Израел, неколку пресретнати

Ерусалим, 12 јуни 2024 (МИА) - Израелската војска соопшти дека околу 90 проектили биле истрелани ден...

Одговорот на Хамас „отвора широк пат“ за постигнување договор

Одговорот на Хамас „отвора широк пат“ за постигнување договор

Газа, 12 јуни 2024 (МИА) - Одговорот на Хамас на предложениот договор за прекин на огнот во Газа „от...

ОН го обвини Израел за злосторства против човештвото

ОН го обвини Израел за злосторства против човештвото

Њујорк, 12 јуни 2024 (МИА) - Истрагата на ОН заклучи дека Израел извршил злосторства против човештво...

Израел вели дека планот на Бајден за Газа не е во спротивност со неговите воени цели

Израел вели дека планот на Бајден за Газа не е во спротивност со неговите воени цели

Тел Авив, 11 јуни 2024 (МИА) - Планот за прекин на огнот во Газа претставен од американскиот претсед...

ИДФ: Врз Израел истрелани околу 50 ракети од Либан, нема повредени

ИДФ: Врз Израел истрелани околу 50 ракети од Либан, нема повредени

Тел Авив, 11 јуни 2024 (МИА) - Израелската армија (ИДФ) денеска соопшти дека од Либан биле истрелани...

Борел: ЕУ ја поздравува Резолуцијата на ОН за поддршка на планот на Бајден за Газа 

Борел: ЕУ ја поздравува Резолуцијата на ОН за поддршка на планот на Бајден за Газа 

Брисел, 11 јуни 2024 (МИА) - Европската Унија го поздравува усвојувањето на Резолуцијата 2735 на Сов...

Најмалку 18 загинати, меѓу кои и деца, во израелските напади во централниот дел на Појасот Газа

Најмалку 18 загинати, меѓу кои и деца, во израелските напади во централниот дел на Појасот Газа

Газа, 7 јуни 2024 (МИА) - Најмалку 18 лица, вклучително и деца, загинаа во израелските воздушни напа...

Блинкен в понеделник ќе го посети Израел

Блинкен в понеделник ќе го посети Израел

Вашингтон, 7 јуни 2024 (МИА) - Стејт департментот денеска за израелските медиуми потврди дека државн...

Гутереш повика на прекин на непријателствата долж линијата на разграничување меѓу Израел и Либан

Гутереш повика на прекин на непријателствата долж линијата на разграничување меѓу Израел и Либан

Њујорк, 7 јуни 2024 (МИА) - Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш апелираше за прекин на непри...

Милер: САД го повикаа Израел на целосна транспарентност за нападот врз училиштето на УНРВА во Газа

Милер: САД го повикаа Израел на целосна транспарентност за нападот врз училиштето на УНРВА во Газа

Вашингтон, 7 јули 2024 (МИА) - САД денеска го повикаа Израел да биде „целосно транспарентен“ по смрт...

Египет доби позитивни сигнали од Хамас за потенцијално примирје со Израел

Египет доби позитивни сигнали од Хамас за потенцијално примирје со Израел

Каиро, 6 јуни 2024 (МИА) - Египет доби „позитивни сигнали“ од палестинскиот Хамас за потенцијално пр...

Колумбија го ограничува извозот на јаглен во Израел додека не заврши војната во Газа

Колумбија го ограничува извозот на јаглен во Израел додека не заврши војната во Газа

Богота, 6 јуни 2024 (МИА) - Министерството за трговија на Колумбија иницираше мерки за ограничување...

Шпанија сака да и се приклучи на Јужна Африка во тужбата против Израел за геноцидот во Газа

Шпанија сака да и се приклучи на Јужна Африка во тужбата против Израел за геноцидот во Газа

Мадрид, 6 јуни 2024 (МИА) - Шпанија ќе побара од Меѓународниот суд на правдата дозвола да се приклуч...

Image

Остани поврзан