• четврток, 20 јуни 2024
Бајден ја потврди заложбата на САД за заштита на верските слободи

Бајден ја потврди заложбата на САД за заштита на верските слободи

Вашингтон, 12 јануари 2024 (МИА) - Американскиот претседател Џо Бајден денеја објави изјава по повод...

МИА Најави МКД

МИА Најави МКД

13 јануари 2024 Скопје – Традиционален Гала оперски концерт по повод празни...

Заврши штрајкот на германските железничари

Заврши штрајкот на германските железничари

Берлин, 12 јануари 2024 (МИА) – Тридневниот штрајк на машиновозачите низ цела Германија заврши вечер...

Најмалку осуммина загинати во несреќа во рудник во Кина

Најмалку осуммина загинати во несреќа во рудник во Кина

Пекинг, 12 јануари 2024 (МИА) – Осум лица загинаа, а 15 се водат како исчезнати во несреќа што денес...

МИА Најави-свет

МИА Најави-свет

13 Јануари 2024 Тајпеј – Претседателски и парламентарни избори во Тајван.

Обединета македонска дијаспора со отворено писмо до министерот Спасовски

Обединета македонска дијаспора со отворено писмо до министерот Спасовски

Скопје, 12 јануари 2024  Следново писмо, од страна на ОМД, вечерва, ќе му биде предаден...

Гутереш ги повика Хутите и САД да се усогласат со резолуцијата на ОН

Гутереш ги повика Хутите и САД да се усогласат со резолуцијата на ОН

Њујорк, 12 јануари 2024 (МИА) – По воените напади предводени од САД насочени против бунтовниците Хут...

Спикерот Џонсон поддржа двопартиски договор за предлог закон за американскиот буџет

Спикерот Џонсон поддржа двопартиски договор за предлог закон за американскиот буџет

Вашингтон, 12 јануари 2024 (МИА) - Спикерот на Претставничкиот дом на САД, републиканецот Мајк Џонсо...

Сунак во Киев го претстави најголемиот пакет британска воена помош за Украина

Сунак во Киев го претстави најголемиот пакет британска воена помош за Украина

Киев, 12 јануари 2024 (МИА) – Британскиот премиер Риши Сунак за време на неговата денешна посета на...

Новогодишни пакетчиња за Македончињата во Требиште, Голо Брдо

Новогодишни пакетчиња за Македончињата во Требиште, Голо Брдо

Дебар, 12 јануари 2024 (МИА) - Македонско друштво „Илинден“-Тирана во соработка со Ракометниот клуб...

Високиот инспекторат почна истрага против градоначалничката на Булќиза, чиј брат издаваше лажни потврди за бугарско потекло во Голо Брдо

Високиот инспекторат почна истрага против градоначалничката на Булќиза, чиј брат издаваше лажни потврди за бугарско потекло во Голо Брдо

Тирана, 12 јануари 2024 (МИА) - Албанскиот Висок инспекторат за пријавување и контрола на имот и суд...

ОН предупредуваат дека во Газа не влегуваат доволно хуманитарни конвои

ОН предупредуваат дека во Газа не влегуваат доволно хуманитарни конвои

Женева, 12 јануари 2024 (МИА) – Само пет од 24 планирани хуманитарни испораки беа извршени во северн...

САД со санкции против компании што ги финансираат нападите на Хутите

САД со санкции против компании што ги финансираат нападите на Хутите

Вашингтон, 12 јануари 2024 (МИА) - САД го засилуваат притисокот на Хутите поддржани од Иран во нивни...

Српската изборна комисија ги објави конечните изборни резултати

Српската изборна комисија ги објави конечните изборни резултати

Белград, 12 јануари 2024 (МИА) – Републичката изборна комисија (РИК) на Србија вечерва го усвои севк...

Матсен позајмен на Борусија Дортмунд

Матсен позајмен на Борусија Дортмунд

Лондон, 12 јануари 2024 (МИА) – Холандскиот фудбалер во редовите на Челзи, Ијан Матсен, ќе настапува...

Image

Остани поврзан