• среда, 17 јули 2024
На денешен ден

На денешен ден

12 октомври 2022 (МИА)   1492.- Прочуениот италијански морепловец Кристофер Колумбо (1451-1506 г.), во служба на...

Астрономски календар

Астрономски календар

Скопје, 12 октомври 2022 (МИА) - Денеска е среда, 12 октомври 2022 година, 284-иот ден во годината. До крајот на годинат...

Извештај на ЕК: Северна Македонија е умерено подготвена, потребна ефективна имплементација на законите

Извештај на ЕК: Северна Македонија е умерено подготвена, потребна ефективна имплементација на законите

Скопје, 11 октомври 2022 (МИА) - Умерена подготвеност на земјавава е г...

МИА Најави МКД

МИА Најави МКД

12 октомври 2022  Скопје –  Седница број 148 на Законодавно-правна комисија. ...

Верона го смени тренерот

Верона го смени тренерот

  Верона, 11 октомври 2022 (МИА) – Италијанскиот фудбалски прволиг...

За шест часа во Битола казнети 69 возачи кои возеле над дозволеното

За шест часа во Битола казнети 69 возачи кои возеле над дозволеното

Скопје, 11 октомври 2022 (МИА) -На територијата на СВР Битола денеска од 13 до 19 часот при спроведена...

Британскиот крал Чарлс Трети ќе биде крунисан во мај идната година

Британскиот крал Чарлс Трети ќе биде крунисан во мај идната година

Лондон, 11 октомври 2022 (МИА) - Новиот британски крал Чарлс Трети ќе биде крунисан на 6 мај следната 2...

Франција ќе го зголеми своето воено присуство на источното крило на НАТО со тенкови и оклопни возила

Франција ќе го зголеми своето воено присуство на источното крило на НАТО со тенкови и оклопни возила

Париз, 11 октоимври 2022 (МИА) -    Франција планира да го зајакне своето воено присуство на источното...

Дезинформациите се шират на интернет шест пати побрзо од вистината, објави еврокомесарката Марија Габриел

Дезинформациите се шират на интернет шест пати побрзо од вистината, објави еврокомесарката Марија Габриел

Брисел, 11 октомври 2022 (МИА) -   Дезинформациите се шират на интернет шестпати побрзо од вистината, и...

Телефонски разговор Вучиќ - Блинкен

Телефонски разговор Вучиќ - Блинкен

Белград, 11 октомври 2022 (МИА) - Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, телефонски разговарал со д...

Димитревски: Движењето ќе учестува на наредните избори

Димитревски: Движењето ќе учестува на наредните избори

Куманово, 11 октомври 2022 (МИА) - Кумановскиот градоначалник, Макси...

Курти со амбасадорот Гуеро: Франција да биде поприсутна во Косово и Западен Балкан

Курти со амбасадорот Гуеро: Франција да биде поприсутна во Косово и Западен Балкан

Приштина, 11 октомври 2022 (МИА)

Германското државно обвинителство подигна обвинение за осомничен во случајот Меделин Мекен

Германското државно обвинителство подигна обвинение за осомничен во случајот Меделин Мекен

Брауншвајг, 11 октомври 2022 (МИА) -  Германското јавно обвинителство покрена обвинение против 45-годиш...

Мбапе во јануари заминува од ПСЖ

Мбапе во јануари заминува од ПСЖ

Мадрид, 11 октомв...

Путин со порака до Гроси од МААЕ: Москва е „отворена за дијалог“ за нуклеарната централа во Украина

Путин со порака до Гроси од МААЕ: Москва е „отворена за дијалог“ за нуклеарната централа во Украина

Санкт Петербург, 11 октомври 2022 (МИА) - Рускиот претседател Владимир Путин го извести шефот на нуклеа...

Image

Остани поврзан