• сабота, 15 јуни 2024
На денешен ден

На денешен ден

10 февруари 2022 (МИА)   1258.- Тамерлан го зазел Багдад. Монголците тогаш го разориле древниот град при што убил...

Од верските календари

Од верските календари

10 февруари 2022 (МИА) ОД КАЛЕНДАРОТ НА МПЦ Според календарот на МПЦ (Јулија...

Наутро со услови за појава на слаба магла, во текот на денот сончево

Наутро со услови за појава на слаба магла, во текот на денот сончево

Скопје, 10 февруари 2022 (МИА) - Времето претежно сончево и потопло. Претпладне по одделни котлини ќе има услови за поја...

Астрономски календар

Астрономски календар

Скопје, 10 јануари 2022 (МИА) – Денеска е понеделник, 10 јануари 2022 година, 10-иот ден во годината. До крајот на годин...

МИА Најави МКД

МИА Најави МКД

10 февруари 2022  Скопје - Собранието ќе ја одржи 62 седница. (Голема сала/11...

Санкционирани 71 возач поради недавање предност на пешаци

Санкционирани 71 возач поради недавање предност на пешаци

Скопје, 9 февруари 2022 (МИА) - Во акциска контрола на полицијата денеска во Скопје санкционирани се 71...

Словенечкиот премиер Јанша позитивен на коронавирусот

Словенечкиот премиер Јанша позитивен на коронавирусот

Љубљана, 9 февруари 2022 (МИА) – Словенечкиот премиер Јанез Јанша соопшти дека според резултат од брз т...

Чавушоглу телефонски разговараше со министерот за надворешни работи на талибанската Влада на Авганистан

Чавушоглу телефонски разговараше со министерот за надворешни работи на талибанската Влада на Авганистан

Анкара, 9 февруари 2022 (МИА) – Министерот за надворешни работи на Република Турција, Мевлут Чавушоглу,...

Медиуми: Судански функционер во тајна посета на Израел

Медиуми: Судански функционер во тајна посета на Израел

Ерусалим, 9 февруари 2022 (МИА) – Висок функционер на суданската воена Влада е во тајна посета на Израе...

Ф1: Норис останува во Мекларен

Ф1: Норис останува во Мекларен

Лондон, 9 февруари 2022 (МИА) – Британскиот возач во Формула 1, Ландо Норис, ќе остане во Мекларен до к...

Разговор на Шерман со европските сојузници за кризата околу Украина

Разговор на Шерман со европските сојузници за кризата околу Украина

Вашингтон, 9 февруари 2022 (МИА) - Заменик-државната секретарка на САД Венди Шерман денеска дискутираше со замени...

Македонската и украинска писателка Мешкова лауреат на Меѓународната литературно-уметничка награда „Пантелејмон Кулиш”

Македонската и украинска писателка Мешкова лауреат на Меѓународната литературно-уметничка награда „Пантелејмон Кулиш”

Скопје, 9 февруари 2022 (МИА) - Лауреат на Меѓународната литературно-уметничка награда „Пантелејмон Кул...

МИА Најави-свет

МИА Најави-свет

10 Февруари 2022 Загреб – Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис во посета на Загреб каде...

Ангелов оствари средба со претставници на Американската одбранбена агенција

Ангелов оствари средба со претставници на Американската одбранбена агенција

Скопје, 9 февруари 2022 (МИА) – Директорот на Центарот за управување со кризи Стојанче Ангелов, оствари...

Реваншот меѓу Џошуа и Усик во мај

Реваншот меѓу Џошуа и Усик во мај

Лондон, 9 февруари 2022 (МИА) – Еди Хем, промоторот на поранешниот светски боксерски првак во тешка кат...

Image

Остани поврзан