• понеделник, 17 јуни 2024
Пелегрини положи заклетва како нов претседател на Словачка

Пелегрини положи заклетва како нов претседател на Словачка

Братислава, 15 јуни 2024 (МИА) - Петер Пелегрини (48) денеска положи заклетва како претседател на Сл...

Рамафоса реизбран за претседател на Јужна Африка

Рамафоса реизбран за претседател на Јужна Африка

Кејптаун, 15 јуни 2024 (МИА) – Парламентот на Јужна Африка повторно го избра Сирил Рамафоса за претс...

Церемонија на свечено менување на државното знаме во Кабинетот на Претседателот

Церемонија на свечено менување на државното знаме во Кабинетот на Претседателот

Скопје, 14 јуни 2024 (МИА) - На платото пред Кабинетот на Претседателот во вила Водно денеска беше о...

СДСМ: Филипче, Петровска, Деспотовски и Бајдевски потврдени кандидати за претседател на партијата

СДСМ: Филипче, Петровска, Деспотовски и Бајдевски потврдени кандидати за претседател на партијата

Скопје, 7 јуни 2024 (МИА) - СДСМ денеска соопшти дека Централната изборна комисија на партијата ги р...

Битиќи: Нема да се кандидирам за претседател на СДСМ, со цел да ја спречам понатамошната фрагментација на членството

Битиќи: Нема да се кандидирам за претседател на СДСМ, со цел да ја спречам понатамошната фрагментација на членството

Скопје, 6 јуни 2024 (МИА) - Фатмир Битиќи, пратеник и член на СДСМ објави на Фејсбук дека нема да се...

Александар Бајдевски поднесе кандидатура за претседател на СДСМ

Александар Бајдевски поднесе кандидатура за претседател на СДСМ

Скопје, 6 јуни 2024 (МИА) - Кандидатура за претседател на СДСМ денеска поднел и Александар Бајдевски...

Филипче поднесе кандидатура за претседател на СДСМ, најави дека ако биде избран ќе работи посветено и на позитивни промени во партијата

Филипче поднесе кандидатура за претседател на СДСМ, најави дека ако биде избран ќе работи посветено и на позитивни промени во партијата

Скопје, 5 јуни 2024 (МИА) - Поранешниот министер за здравство и актуеле...

Кандидатури за лидер на СДСМ ќе поднесат Филипче, Петровска и Деспотовски

Кандидатури за лидер на СДСМ ќе поднесат Филипче, Петровска и Деспотовски

Скопје, 5 јуни 2024 (МИА) - Кандидатури за претседател на СДСМ во текот на денешниот ден се очекува...

Дарко Костадиновски нов претседател на Уставниот суд

Дарко Костадиновски нов претседател на Уставниот суд

Скопје, 4 јуни 2024 (МИА) - Судијата Дарко Костадиновски е избран за но...

Уставниот суд и во осмиот обид не успеа да избере претседател

Уставниот суд и во осмиот обид не успеа да избере претседател

Скопје, 3 јуни 2024 (МИА) - Уставниот суд и денеска не успеа да избере...

Мишел: Европскиот совет е должен да го назначи следниот претседател на ЕК до крајот на јуни

Мишел: Европскиот совет е должен да го назначи следниот претседател на ЕК до крајот на јуни

Брисел, 3 јуни 2024 (МИА) - Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, најави дека започнува бил...

Павловска Данева ја повлече кандидатурата за претседател на Уставен, Васиќ Бозаџиева не го доби потребното мнозинство

Павловска Данева ја повлече кандидатурата за претседател на Уставен, Васиќ Бозаџиева не го доби потребното мнозинство

Скопје, 3 јуни 2024 (МИА) – Судијката Ана Павловска Данева на продолжен...

Нов обид на Уставен суд да избере претседател

Нов обид на Уставен суд да избере претседател

Скопје, 3 јуни 2024 (МИА) – Во Уставниот суд денеска треба да се одржи...

Доналд Трамп и се придружи на видео мрежата TикТок

Доналд Трамп и се придружи на видео мрежата TикТок

Вашингтон, 2 јуни 2024 (МИА) - Републиканскиот претседателски кандидат Доналд Трамп се приклучи на с...

Живко Грозданоски  нов претседател на Друштвото на писателите на Македонија

Живко Грозданоски  нов претседател на Друштвото на писателите на Македонија

Скопје, 1 јуни 2024 (МИА) - Живко Грозданоски е избран за нов претседател на Друштвото на писателите...

Image

Остани поврзан