• недела, 14 јули 2024
МНР: За патувањето на синот на Мицкоски не се потрошени средства од буџетот на државата

МНР: За патувањето на синот на Мицкоски не се потрошени средства од буџетот на државата

Скопје, 14 јули 2024 (МИА) - Министерството за надворешни работи и надворешна трговија денеска преку...

Министерството за надворешни работи и надворешна трговија со илуминација одбележува „75 години НАТО“

Министерството за надворешни работи и надворешна трговија со илуминација одбележува „75 години НАТО“

Скопје, 11 јули 2024 (МИА) - Зградата на МНР вчера и денеска е осветлена во сино по повод одбележува...

Македонски Концепт со официјално барање до МНР за раскинување на договорот со Бугарија

Македонски Концепт со официјално барање до МНР за раскинување на договорот со Бугарија

Скопје, 11 јули 2024 Националниот Комитет на политичката партија Македонски Концепт, тргнува...

Лефков за Фрчкоски: Секој треба да биде повикан на одговорност за тоа како ја вршел должноста

Лефков за Фрчкоски: Секој треба да биде повикан на одговорност за тоа како ја вршел должноста

Скопје, 7 јули 2024 (МИА) - Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Миле Лефков на денешната прес-конференција одго...

Амбасадорот во ОН Фрчкоски повикан на консултации во МНР

Амбасадорот во ОН Фрчкоски повикан на консултации во МНР

Скопје, 6 јули 2024 (МИА) - Македонскиот амбасадор во Обединетите нации Љубомир Фрчкоски е повикан н...

Дејвид Лами е назначен за нов министер за надворешни работи на Велика Британија

Дејвид Лами е назначен за нов министер за надворешни работи на Велика Британија

Лондон, 5 јули 2024 (МИА) - Новиот британски премиер Кир Стармер денеска го назначи Дејвид Лами за м...

Украинско МНР: Посетата на Орбан на Москва не беше координирана со Украина

Украинско МНР: Посетата на Орбан на Москва не беше координирана со Украина

Киев, 5 јули 2024 (МИА) - Украинското Министерство за надворешни работи соопшти дека посетата на Орб...

Позиција на МНР за Заедничката изјава од Литванија во Советот за човекови права на Обединетите нации

Позиција на МНР за Заедничката изјава од Литванија во Советот за човекови права на Обединетите нации

Скопје, 3 јули 2024 (МИА) - Министерството за надворешни работи и надворешна трговија ја повторува п...

Средба на министерот Муцунски со романската амбасадорка Аксинте

Средба на министерот Муцунски со романската амбасадорка Аксинте

Скопје, 3 јули 2024 (МИА) -  Министерот за надворешни работи и над...

МНР со осуда на заканите кон новинарот Александар Видиновски

МНР со осуда на заканите кон новинарот Александар Видиновски

Скопје, 2 јули 2024 (МИА) - Министерството за нaдворешни работи и надворешна трговија најостро ги ос...

МНР: Македонскиот амбасадор во Албанија, Данчо Марковски е веќе повикан на консултации

МНР: Македонскиот амбасадор во Албанија, Данчо Марковски е веќе повикан на консултации

Скопје, 1 јули 2024 (МИА) - Министерството за надворешни работи на Република Северна Македонија дене...

Министрите за надворешни работи на Русија и Белорусија се договорија за продолжување на блиската соработка

Министрите за надворешни работи на Русија и Белорусија се договорија за продолжување на блиската соработка

Москва, 30 јуни 2024 (МИА) - Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров и неодамна назначен...

МНР: Пописот во Албанија не ја отсликува реалната бројка на етнички Македонци во земјата

МНР: Пописот во Албанија не ја отсликува реалната бројка на етнички Македонци во земјата

Скопје, 29 јуни 2024 (МИА) - Министерството за надворешни работи на Република Северна Македонија соо...

МНР: Во целост ги почитуваме преземените обврски од меѓународните договори, вклучително и од Договорот од Преспа

МНР: Во целост ги почитуваме преземените обврски од меѓународните договори, вклучително и од Договорот од Преспа

Скопје, 28 јуни 2024 (МИА) - Министерството за надворешни работи и надворешна трговија соопшти дека...

Отворена истрага: Германското МНР неоправдано издавало влезни визи

Отворена истрага: Германското МНР неоправдано издавало влезни визи

Берлин, 27 јуни 2024 (МИА) – Државните обвинителства во Берлин и Котбус покренаа истрага против неко...

Image

Остани поврзан