• сабота, 15 јуни 2024
Петмина рудари загинаа при уривање на рудник за злато во Кенија

Петмина рудари загинаа при уривање на рудник за злато во Кенија

Најроби, 25 мај 2024 (МИА) - Петмина рудари загинаа при уривање на илегален рудник за злато во север...

ОН се загрижени поради десетици случаи на колера по поплавите во Кенија

ОН се загрижени поради десетици случаи на колера по поплавите во Кенија

Њујорк, 8 мај 2024 (МИА) - Обединетите нации денеска изразија загриженост откако беа пријавени некол...

Во Кенија по поплавите се трага по најмалку 91 лице

Во Кенија по поплавите се трага по најмалку 91 лице

Најроби, 30 април 2024 (МИА) - Службите за вонредни ситуации на Кенија денеска трагаат по најмалку 9...

Најмалку 93 лица загинаа во поплавите во Кенија

Најмалку 93 лица загинаа во поплавите во Кенија

Најроби, 29 април 2024 (МИА) - Кенија го одложи отворањето на училиштата за една недела поради после...

Командантот на вооружените сили на Кенија меѓу 10-те воени лица загинати во хеликоптерска несреќа во земјата

Командантот на вооружените сили на Кенија меѓу 10-те воени лица загинати во хеликоптерска несреќа во земјата

Најроби, 18 април 2024 (МИА) - Командантот на вооружените сили на Кенија, генерал Френсис Огола е ме...

Во Кенија се урна хеликоптер со шефот на вооружените сили на земјата и неколку високи воени лица

Во Кенија се урна хеликоптер со шефот на вооружените сили на земјата и неколку високи воени лица

Најроби, 18 април 2024 (МИА) - Хеликоптер со неколку воени функционери, меѓу кои и шефот на воените...

Најмалку 13 луѓе загинаа, а 15.000 се раселени поради поплавите во Кенија

Најмалку 13 луѓе загинаа, а 15.000 се раселени поради поплавите во Кенија

Најроби, 12 април 2024 (МИА) - Најмалку 13 лица загинаа, а 15.000 се раселени поради поплавите во Ке...

Кенија: Стотици следбеници на секта биле наведени на самоубиство

Кенија: Стотици следбеници на секта биле наведени на самоубиство

Најроби, 26 март 2024 (МИА) - Неколку ожалостени семејства денеска ја напуштија болничката мртовечни...

Хиена уби човек и повреди двајца близу национален парк во Кенија

Хиена уби човек и повреди двајца близу национален парк во Кенија

Најроби, 7 февруари 2024 (МИА) - Хиена уби едно лице, а повреди две други во напад близу Мултимедија...

Многу загинати во поплавите во Кенија, армијата ја забрзува евакуацијата на загрозените

Многу загинати во поплавите во Кенија, армијата ја забрзува евакуацијата на загрозените

Најроби, 14 декември 2023 (МИА) - Кениската армија денеска ја забрза евакуацијата на стотици лица, к...

Поетесата Марина Мијаковска на меѓународниот  фестивал „Кистреч“ во Кенија

Поетесата Марина Мијаковска на меѓународниот фестивал „Кистреч“ во Кенија

Скопје, 5 отомври 2023 ( МИА) -  Македонската поетеса, Марина Мијаковска ќе  учествува на...

Кенискиот претседател ја поздрави одлуката на ОН за испраќање војници од неговата земја во Хаити

Кенискиот претседател ја поздрави одлуката на ОН за испраќање војници од неговата земја во Хаити

Најроби, 3 октомври 2023 (МИА) - Кенискиот претседател Вилијам Руто денеска ја поздрави резолуцијата...

Започна сезоната на берба на зрна кафе во Кенија

Започна сезоната на берба на зрна кафе во Кенија

Најроби, 7 септември 2023 (МИА) - Во Кенија, во провинцијата Нанди, во Тиндирет, започна бербата на...

Бројот на жртви следбеници на сектата во Кенија нарасна на 403

Бројот на жртви следбеници на сектата во Кенија нарасна на 403

Најроби, 18 јули 2023 (МИА) - Властите во Кенија денеска соопштија дека пронашле уште тела во шумата...

Убиени демонстранти во Кенија, солзавец испукан кон студентите

Убиени демонстранти во Кенија, солзавец испукан кон студентите

Најроби, 12 јули 2023 (МИА) - Полицијата во Кенија денеска уби шест демонстранти за време на новите...

Image

Остани поврзан