• вторник, 25 јуни 2024
АА: Елфете Исмаили кандидат за заменик министер за одбрана, а Флакрон Беџети за заменик министер за земјоделство

АА: Елфете Исмаили кандидат за заменик министер за одбрана, а Флакрон Беџети за заменик министер за земјоделство

Скопје, 19 јуни 2024 Раководството на Алијансата за Албанците, денеска, 19.06.2024 година, о...

ВМРО-ДПМНЕ треба да ги утврди кандидатите од коалицијата „Твоја Македонија“ за членови во Владата 

ВМРО-ДПМНЕ треба да ги утврди кандидатите од коалицијата „Твоја Македонија“ за членови во Владата 

Скопје, 16 јуни 2024 (МИА) - Извршниот и Централниот комитет на ВМРО-ДП...

Игор Филков за правда и Горан Минчев за јавна администрација – кандидати на ЗНАМ за министри во новата влада

Игор Филков за правда и Горан Минчев за јавна администрација – кандидати на ЗНАМ за министри во новата влада

Скопје, 14 јуни 2024 (МИА) - Игор Филков е кандидат на Движењето ЗНАМ -...

Доналд Трамп и Џозеф Бајден, најстарите претседателски кандидати во американската историја

Доналд Трамп и Џозеф Бајден, најстарите претседателски кандидати во американската историја

Вашингтон, 14 јуни 2024 (МИА) - Поранешниот американски претседател Доналд Трамп денеска полни 78 го...

Милошоски, Митревски и Бендевска кандидати за потпретседатели на Собранието, седум поранешни пратеници добија апанажа

Милошоски, Митревски и Бендевска кандидати за потпретседатели на Собранието, седум поранешни пратеници добија апанажа

Скопје, 14 јуни 2024 (МИА) – Пратениците Антонио Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ, Јован Митревски од СДСМ и...

Беса ги објави имињата за кандидати за членови во новата Влада

Беса ги објави имињата за кандидати за членови во новата Влада

Скопје, 13 јуни 2024 (МИА) - Собранието на Движењето Беса денеска на состанок едногласно ги избрало...

Почнува битката за поделба на ресорите во новата Европска комисијата 

Почнува битката за поделба на ресорите во новата Европска комисијата 

Брисел, 8 јуни 2024 (МИА) - Европската комисија e извршното тело на ЕУ што ја сочинуваат претседател...

СДСМ: Филипче, Петровска, Деспотовски и Бајдевски потврдени кандидати за претседател на партијата

СДСМ: Филипче, Петровска, Деспотовски и Бајдевски потврдени кандидати за претседател на партијата

Скопје, 7 јуни 2024 (МИА) - СДСМ денеска соопшти дека Централната изборна комисија на партијата ги р...

Речиси шест од десет кандидати за европратеници во Грција се мажи

Речиси шест од десет кандидати за европратеници во Грција се мажи

Атина, 5 јуни 2024 (МИА) – Мажи, на возраст од околу 50 години, адвокати, академци, лекари и новинар...

Зголемен интерес меѓу членките на ЕУ за местото еврокомесар за проширување 

Зголемен интерес меѓу членките на ЕУ за местото еврокомесар за проширување 

Брисел, 4 јуни 2024 (МИА) - Повеќе земји членки на ЕУ пројавуваат интерес нивни претставник да раков...

Во Иран започнува пријавувањето на кандидатите за претседателските избори закажани за крајот на јуни

Во Иран започнува пријавувањето на кандидатите за претседателските избори закажани за крајот на јуни

Техеран, 30 мај 2024 (МИА) - Во Иран денеска почнува петдневниот рок за кандидатура за предвремени п...

Манчестер Јунајтед одржа првични разговори со еден од кандидатите за замена на Тен Хаг

Манчестер Јунајтед одржа првични разговори со еден од кандидатите за замена на Тен Хаг

Манчестер, 24 мај 2024 (МИА) - Раководството на Манчестер Јунајтед активно работи на различни опции...

Пет судии кандидати за членови на Судски совет од Врховен и Апелационо подрачје Битола

Пет судии кандидати за членови на Судски совет од Врховен и Апелационо подрачје Битола

Скопје, 15 мај 2024 (МИА) – Судскиот совет денеска ги утврди кандидатските листи за членови на судск...

Само пет водечки кандидати за претседател на ЕК потврдија учество на дебатата на 23 мај

Само пет водечки кандидати за претседател на ЕК потврдија учество на дебатата на 23 мај

Брисел, 14 мај 2024 (МИА) - Само петмина од водечките кандидати за иден претседател на Европската ко...

Димитриевски победи во Куманово, Таравари со тесна победа во Гостивар, а Јакимовски загуби во Карпош

Димитриевски победи во Куманово, Таравари со тесна победа во Гостивар, а Јакимовски загуби во Карпош

Скопје, 25 април 2024 (МИА) – Од тројцата актуелни градоначалници кои се кандидираа за претседател н...

Image

Остани поврзан