• среда, 19 јуни 2024
Норвешка почна истрага за посвојувањето деца од странство, но тоа сепак е дозволено

Норвешка почна истрага за посвојувањето деца од странство, но тоа сепак е дозволено

Осло, 19 јуни 2024 (МИА) - Норвешка ја зајакна контролата врз посвојувањето деца од странство, но ќе...

Ана Курњикова ги почести следачите со нова слика од познатото семејство

Ана Курњикова ги почести следачите со нова слика од познатото семејство

Лос Анџелес, 18 јyни 2024 (МИА) - Поранешната руска тенисерка Ана Курњикова изминатиов викенд ги поч...

Детектор: Интернетот и социјалните мрежи штетно влијаат врз децата

Детектор: Интернетот и социјалните мрежи штетно влијаат врз децата

16 јуни 2024  Децата поминуваат премногу време на интернет...

УНРВА: Потребен итен третман за повеќе од 50.000 деца во Газа поради акутна неухранетост

УНРВА: Потребен итен третман за повеќе од 50.000 деца во Газа поради акутна неухранетост

Газа, 15 јуни 2024 (МИА) - На повеќе од 50.000 деца во Појасот Газа им е потребен итен третман порад...

ОН: „Шокантен“ пораст на кршењето на правата на децата во војните

ОН: „Шокантен“ пораст на кршењето на правата на децата во војните

Њујорк, 12 јуни 2024 (МИА) - Насилството врз децата за време на вооружените конфликти достигна „екст...

Психолог: Интровертните деца израснуваат во внимателни личности

Психолог: Интровертните деца израснуваат во внимателни личности

Лос Анџелес, 10 јyни 2024 (МИА) - Според истражувањата на „Мајерс-Бригс компани“ (The ​​Myers-Br...

Општина Крива Паланка ќе финансира бесплатен летен одмор за деца во социјален ризик

Општина Крива Паланка ќе финансира бесплатен летен одмор за деца во социјален ризик

Крива Паланка, 10 јуни 2024 (МИА) - Со Годишната програма за социјална, детска и здраствена заштита...

Најмалку 18 загинати, меѓу кои и деца, во израелските напади во централниот дел на Појасот Газа

Најмалку 18 загинати, меѓу кои и деца, во израелските напади во централниот дел на Појасот Газа

Газа, 7 јуни 2024 (МИА) - Најмалку 18 лица, вклучително и деца, загинаа во израелските воздушни напа...

Во текот на 2023 година во земјава се родиле 14 деца од мајки помали од 15 години

Во текот на 2023 година во земјава се родиле 14 деца од мајки помали од 15 години

Скопје, 7 јуни 2024 (МИА) – Според податоците на Државниот завод за статистика, изминатата година во...

Зошто децата се менуваат „преку ноќ“?

Зошто децата се менуваат „преку ноќ“?

Лос Анџелес, 6 јyни 2024 (МИА) - Честопати се вели дека децата се менуваат „преку ноќ“... Тоа некако...

Во Србија се запали автобус со деца на екскурзија, нема повредени

Во Србија се запали автобус со деца на екскурзија, нема повредени

Белград, 5 јуни 2024 (МИА) - Во градот Станишинци, на 12 километри пред Врњачка Бања, се запалил авт...

ИЈЗ: На секои пет минути, некаде во светот, со насилство се убива дете

ИЈЗ: На секои пет минути, некаде во светот, со насилство се убива дете

Скопје, 4 јуни 2024 (МИА) - Според достапните податоци, 50 отсто од дец...

Фестивал на детски мјузикли

Фестивал на детски мјузикли

Скопје, 4 јуни 2024 (МИА) - Со „Приказната за генијалната Матилда“, вечер во кино „Фросина“ почнува...

Ќерките на Бред Пит се откажуваат од неговото презиме

Ќерките на Бред Пит се откажуваат од неговото презиме

Лос Анџелес, 28 мај 2024 (МИА) - Откако Шајло Џоли-Пит и Захара Џоли-Пит се откажаа од презимето на...

Нетанјаху го оквалификува како „трагична грешка“ нападот на камп во Рафа

Нетанјаху го оквалификува како „трагична грешка“ нападот на камп во Рафа

Тел Авив, 27 мај 2024 (МИА) - Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху го коментираше ноќешниот напад...

Image

Остани поврзан