• сабота, 15 јуни 2024
Грците очекуваат грчките европратеници да се борат за интересите на земјата во ЕУ

Грците очекуваат грчките европратеници да се борат за интересите на земјата во ЕУ

Атина, 9 јуни 2024 (МИА)  – Со кучиња, со опрема за на плажа, но и со велосипед, Грците денеска...

Грција денеска избира 21 претставник за Европскиот Парламент 

Грција денеска избира 21 претставник за Европскиот Парламент 

Атина, 9 јуни 2024 (МИА) – Меѓу 1.168 кандидати од 31 партија, нешто помалку од десет милиони Грци д...

Стано: ЕУ не е членка на ОН, не можеме да коментираме за поединечното гласање на државите за резолуцијата за Сребреница

Стано: ЕУ не е членка на ОН, не можеме да коментираме за поединечното гласање на државите за резолуцијата за Сребреница

Брисел, 24 мај 2024 (МИА) - Портпаролот на Европската унија (ЕУ) Петер Стано изјави дека ЕУ не е чле...

ДИК: До 17 часот излезеноста 45,88 отсто

ДИК: До 17 часот излезеноста 45,88 отсто

Скопје, 22 мај 2024 (МИА) - До 17 чaсот, од вкупно запишани 4.514 гласачи на седумте избирачките мес...

Британска министерка: Геноцидот во Сребреница утврден правно, а не политички и не се однесува на српското општество

Британска министерка: Геноцидот во Сребреница утврден правно, а не политички и не се однесува на српското општество

Белград, 21 мај 2024 (МИА) - Британската министерка за европски прашања Нус Гани денеска во Белград...

Гласаат болните, изнемоштените и затворениците пред утрешното прегласување за парламентарните избори во седум избирачки места

Гласаат болните, изнемоштените и затворениците пред утрешното прегласување за парламентарните избори во седум избирачки места

Скопје, 21 мај 2024 (МИА) - Во седум избирачки места во изборните единици 5 и 6 денеска гласаат болн...

Прес-конференција на Државната изборна комсиија (во живо)

Прес-конференција на Државната изборна комсиија (во живо)

Скопје, 8 мај 2024 (МИА) - Прес-конференција на Државната изборна комисија за гласањето на вториот к...

Во Охрид до 15 часот гласале околу 38, во Дебрца околу 37 отсто од гласачите

Во Охрид до 15 часот гласале околу 38, во Дебрца околу 37 отсто од гласачите

Охрид, 8 мај 2024 (МИА) – Изборниот процес во општините Охрид и Дебрца до 15 часот се одвива непрече...

Изјава на претседателот на Алијанса за Албанците Зијадин Села

Изјава на претседателот на Алијанса за Албанците Зијадин Села

Струга, 8 мај 2024 (МИА) - Порака за масовна излезеност да гласаат граѓ...

Во Гостивар до 15 часот излезеноста за претседателските под 20 проценти, за парламентарните 26,6 проценти

Во Гостивар до 15 часот излезеноста за претседателските под 20 проценти, за парламентарните 26,6 проценти

Гостивар, 8 мај 2024 (МИА) – По последниот пресек за излезеноста на изборите во општина Гостивар гра...

Во Охрид до 13 часот на изборите излегле  околу 27 проценти, во Дебрца 26 отсто од гласачите

Во Охрид до 13 часот на изборите излегле околу 27 проценти, во Дебрца 26 отсто од гласачите

Охрид, 8 мај 2024 (МИА) – Излезноста на Претседателските избори во Охрид до 13 часот е 27,75 процент...

Во Југоистокот најголем одзив на гласачите има во Гевгелија и Дојран, најмал во Босилово

Во Југоистокот најголем одзив на гласачите има во Гевгелија и Дојран, најмал во Босилово

Струмица, 8 мај 2024 (МИА) - Во десетте општини од Југоистокот до 13 часот на вториот круг на претсе...

Изјава на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски

Изјава на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски

Скопје, 8 мај 2024 (МИА) - Масовната излезеност е глас и одлука за идни...

Изјава на претседателскиот кандидат Стево Пендаровски

Изјава на претседателскиот кандидат Стево Пендаровски

Скопје, 8 мај 2024 (МИА) - Актуелниот претседател на државата и кандида...

Излезеноста на парламентарните  избори до 11 часот 13,69 отсто, на претседателските 12,87 отсто

Излезеноста на парламентарните избори до 11 часот 13,69 отсто, на претседателските 12,87 отсто

Скопје, 8 мај 2024 (МИА) - Во вториот круг претседателски избори до 11 часот  согласно податоци...

Image

Остани поврзан