• недела, 19 мај 2024
Претставничкиот дом сака да го казни Бајден за запирање на испораката на оружје за Израел

Претставничкиот дом сака да го казни Бајден за запирање на испораката на оружје за Израел

Вашингтон, 17 мај 2024 (МИА) - Претставничкиот дом на САД усвои нацрт-закон со кој ќе се санкционира...

Соработничка на Бајден со еврејско потекло поднесе оставка поради политиката на САД кон конфликтот во Појасот Газа

Соработничка на Бајден со еврејско потекло поднесе оставка поради политиката на САД кон конфликтот во Појасот Газа

Вашингтон, 16 мај 2024 (МИА) - Специјалната помошничка на шефот на кабинетот на  американскиот...

Путин и Бајден го осудија атентатот врз словачкиот премиер Роберт Фицо

Путин и Бајден го осудија атентатот врз словачкиот премиер Роберт Фицо

Москва/Вашингтон, 15 мај 2024 (МИА) - Рускиот претседател Владимир Путин и американскиот претседател...

Блинкен: Во следните недели е можна нова средба меѓу Бајден и Зеленски

Блинкен: Во следните недели е можна нова средба меѓу Бајден и Зеленски

Вашингтон, 15 мај 2024 (МИА) – Украинскиот претседател, Володимир Зеленски, би можел „во следните не...

Нетанјаху за предупредувањето од Бајден: Израел не е вазална држава, во Рафа ќе се случи тоа што е неопходно

Нетанјаху за предупредувањето од Бајден: Израел не е вазална држава, во Рафа ќе се случи тоа што е неопходно

Тел Авив, 15 мај 2024 (МИА) - Еден ден откако американскиот претседател Џо Бајден го предупреди Изра...

Трамп ја прифати поканата на Бајден за телевизиска дебата, предлага повеќе од две

Трамп ја прифати поканата на Бајден за телевизиска дебата, предлага повеќе од две

Вашингтон, 15 мај 2024 (МИА) - Поранешниот американски претседател Доналд Трамп денеска ја прифати п...

Бајден го повика Трамп на ТВ дуел

Бајден го повика Трамп на ТВ дуел

Вaшингтон, 15 мај 2024 (МИА) - Американскиот претседател Џо Бајден денеска изјави дека нема да учест...

Администрацијата на Бајден најави високи нови царини за увоз од Кина

Администрацијата на Бајден најави високи нови царини за увоз од Кина

Вашингтон, 14 мај 2024 (МИА) - Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден денеска соопш...

Бајден ја честиташе 76-годишнината од независноста на Израел и посака мирна година

Бајден ја честиташе 76-годишнината од независноста на Израел и посака мирна година

Вашингтон, 14 мај 2024 (МИА) - Американскиот претседател Џозеф Бајден денеска преку писмо му ја чест...

Трамп води пред Бајден во шест од седум „неодлучни“ држави

Трамп води пред Бајден во шест од седум „неодлучни“ држави

Вашингтон, 13 мај 2024 (МИА) - Гласовите во седум „неопределени“ американски држави најверојатно ќе...

Масовен предизборен митинг на Трамп во Њу Џерси, тешки зборови за Бајден

Масовен предизборен митинг на Трамп во Њу Џерси, тешки зборови за Бајден

Вајлдвуд, 12 мај 2024 (МИА) - Републиканскиот претседателски кандидат Доналд Трамп синоќа одржа мити...

Бајден: Прекин на огнот во Газа е можен уште утре, доколку Хамас ги ослободи заложниците

Бајден: Прекин на огнот во Газа е можен уште утре, доколку Хамас ги ослободи заложниците

Вашингтон, 12 мај 2024 (МИА) - Американскиот претседател Џо Бајден денеска изјави дека е можен преки...

Бајден има намера да го заостри пристапот до азил на американско-мексиканската граница

Бајден има намера да го заостри пристапот до азил на американско-мексиканската граница

Вашингтон, 9 мај 2024 (МИА) -  Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден има наме...

Бајден: Ако Израел изврши инвазија на Рафа нема да го снабдам со бомби и артилериска муниција

Бајден: Ако Израел изврши инвазија на Рафа нема да го снабдам со бомби и артилериска муниција

Вашингтон, 9 мај 2024 (МИА) - Претседателот на САД Џо Бајден за телевизијата Си-ен-ен синоќа изјави...

Бајден разговараше со Нетанјаху и ја повтори загриженоста на Америка поради инвазијата врз Рафа

Бајден разговараше со Нетанјаху и ја повтори загриженоста на Америка поради инвазијата врз Рафа

Вашингтон, 6 мај 2024 (МИА) - Претседателот на САД, Џозеф Бајден, денеска во телефонски разговор со...

Image

Остани поврзан