• вторник, 28 мај 2024
Ѓоковиќ: Не сум меѓу фаворитите на Ролан Гарос

Ѓоковиќ: Не сум меѓу фаворитите на Ролан Гарос

Париз, 25 мај 2024 (МИА) – Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ изјави денеска дека не се см...

Шефот на ЦИА се очекува во Париз во обид да започне нови разговори за прекин на огнот во Газа

Шефот на ЦИА се очекува во Париз во обид да започне нови разговори за прекин на огнот во Газа

Париз, 24 мај 2024 (МИА) - Шефот на американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА), Вилијам Бар...

Макрон ќе ја посети Нова Каледонија

Макрон ќе ја посети Нова Каледонија

Париз, 21 мај 2024 (МИА) - Францускиот претседател Емануел Макрон вечер ќе замине во посета на Нова...

Атал: Ситуацијата во Нова Каледонија останува тензична

Атал: Ситуацијата во Нова Каледонија останува тензична

Париз, 16 мај 2024 (МИА) - Францускиот премиер Габриел Атал денеска изјави дека ситуацијата во Нова...

Дарманин: Припадник на француската жандармерија е убиен во Нова Каледонија

Дарманин: Припадник на француската жандармерија е убиен во Нова Каледонија

Пaриз, 16 мај 2024 (МИА) - Еден припадник на француската жандармерија е убиен при „случаен истрел“ д...

Атал: Дополнителни полициски сили пристигнуваат во Нова Каледонија во наредните часови

Атал: Дополнителни полициски сили пристигнуваат во Нова Каледонија во наредните часови

Париз, 15 мај 2024 (МИА) - Дополнителни полициски сили ќе пристигнат во Нова Каледонија во следните...

Франција ќе прогласи вонредна состојба во Нова Каледонија, соопшти Елисејската палата

Франција ќе прогласи вонредна состојба во Нова Каледонија, соопшти Елисејската палата

Париз, 15 мај 2024 (МИА) - Францускиот претседател Емануел Макрон ќе побара денеска на седница на Вл...

Изложба на слики на Билјана Билбилоска во Париз

Изложба на слики на Билјана Билбилоска во Париз

Скопје, 15 мај 2024 (МИА) - Изложба на слики  „Underpainting“ од Б...

Париз очекува да заработи над 11 милијарди евра од ОИ

Париз очекува да заработи над 11 милијарди евра од ОИ

Париз, 14 мај 2024 (МИА) – Олимписките и Параолимписките игри треба да генерираат економски прид...

Пред Олимпијадата во Париз, ракометна судиска двојка Начевски и Николов кај градоначалникот Ѓорѓиевски

Пред Олимпијадата во Париз, ракометна судиска двојка Начевски и Николов кај градоначалникот Ѓорѓиевски

Скопје, 14 мај 2024 (МИА) - Градоначалникот Орце Ѓорѓиевски денеска оствари средба со најдобрата мак...

Маж нападна жена во Париз и застрела двајца полицајци откако е приведен во полициска станица

Маж нападна жена во Париз и застрела двајца полицајци откако е приведен во полициска станица

Париз, 10 мај 2024 (МИА) - Маж нападнал жена во стан со моторна пила, а потоа застрелал двајца полиц...

Прославен Денот на победата во Париз, Макрон не одржа говор

Прославен Денот на победата во Париз, Макрон не одржа говор

Париз, 8 мај 2024 (МИА) - Во Париз денеска, Франција ја прослави 79-годишнината од победата на сојуз...

Олимпискиот оган дочекан со спектакуларна парада во Марсеј

Олимпискиот оган дочекан со спектакуларна парада во Марсеј

  Марсеј, 8 мај 2024 (МИА) – Историскиот едреник со три јарболи „Белем“ денеска го доне...

Си Џинпинг на средбата со Макрон: Кина и Франција да се држат до заедничките придобивки

Си Џинпинг на средбата со Макрон: Кина и Франција да се држат до заедничките придобивки

Париз, 6 мај 2024 (МИА) - Кинескиот претседател Си Џинпинг за време на разговорите со неговиот франц...

Макрон ја поздрави намерата на Кина да се воздржи од продажба на какво било оружје на Москва

Макрон ја поздрави намерата на Кина да се воздржи од продажба на какво било оружје на Москва

Париз, 6 мај 2024 (МИА) - Францускиот претседател Емануел Макрон за време на денешната заедничка пре...

Image

Остани поврзан