• среда, 17 јули 2024
НАТО ќе отвори свое претставништво во Женева, соопшти швајцарската влада

НАТО ќе отвори свое претставништво во Женева, соопшти швајцарската влада

Женева, 15 јули 2024 (МИА) - НАТО ќе отвори свое претставништво за мултилатерална координација во шв...

Студија на ОН: Се зголемуваат ризиците за мигрантите во Медитеранот

Студија на ОН: Се зголемуваат ризиците за мигрантите во Медитеранот

Женева, 5 јули 2024 (МИА) - Се поголем број мигранти и бегалци тргнуваат на опасни патувања од Африк...

Четири члена од семејство на индиски милијардер ќе одат во затвор во Швајцарија поради експлоатација на работници

Четири члена од семејство на индиски милијардер ќе одат во затвор во Швајцарија поради експлоатација на работници

Женева, 22 јуни 2024 (МИА) - Милијардерот од Индија по име Пракаш Хиндуџа и тројца членови на негово...

Лула да Силва: Демократијата во ЕУ е загрозена по успехот на екстремната десница на изборите за ЕП

Лула да Силва: Демократијата во ЕУ е загрозена по успехот на екстремната десница на изборите за ЕП

Женева, 13 јуни 2024 (МИА) - Бразилскиот претседател Луис Инасио Лула да Силва денеска оцени дека де...

Заменик-министерот Хусејин на сесија на Меѓународната конференција на трудот во Женева

Заменик-министерот Хусејин на сесија на Меѓународната конференција на трудот во Женева

Скопје, 12 јуни 2024 (МИА) - Заменик-министерот за труд и социјална пол...

Најавен прекин на авиолинијата Скопје-Женева од 1 ноември

Најавен прекин на авиолинијата Скопје-Женева од 1 ноември

Скопје, 11 јуни 2024 (МИА) - Нискобуџетната компанија ИзиЏет (easyJet) планира да ги прекине операци...

Трета титула за Руд во Женева

Трета титула за Руд во Женева

  Женева, 25 мај 2024 (МИА) – Најдобриот норвешки тенисер Каспер Руд (АТП – 7.) трет па...

Ѓоковиќ поразен во Женева

Ѓоковиќ поразен во Женева

Женева, 24 мај 2024 (МИА) - Лидерот во светскиот пласман и во шемата на тенискиот турнир во Женева,...

СЗО ја одобри втората вакцина против денга

СЗО ја одобри втората вакцина против денга

Женева, 15 мај 2024 (МИА) - Светската здравствена организација (СЗО) денеска ја одобри втората вакци...

СЗО: Кардиоваскуларните болести се одговорни за 40 отсто од смртните случаи во Европа

СЗО: Кардиоваскуларните болести се одговорни за 40 отсто од смртните случаи во Европа

Женева, 15 мај 2024 (МИА) - Кардиоваскуларните болести се одговорни за 40 отсто од смртните случаи в...

ОН: Израелскиот напад врз Рафа ќе ги загрози животите на стотици илјади Палестинци

ОН: Израелскиот напад врз Рафа ќе ги загрози животите на стотици илјади Палестинци

Женева, 3 мај 2024 (МИА) - Израелскиот упад во градот Рафа ќе ги загрози животите на стотици илјади...

УНРВА собра повеќе од 115 милиони долари од приватни донации за палестинските бегалци

УНРВА собра повеќе од 115 милиони долари од приватни донации за палестинските бегалци

Женева, 30 април 2024 (МИА) - Шефот на Агенцијата на ОН за помош на палестинските бегалци (УНРВА), Ф...

Советот за човекови права на ОН ќе расправа за состојбата во Северна Македонија

Советот за човекови права на ОН ќе расправа за состојбата во Северна Македонија

Скопје, 29 април 2024 (МИА) - Работната група на Универзалниот периодичен преглед (УПП) на Советот з...

Претставник на ОН тврди дека ќе бидат потребни 14 години да се отстранат урнатините во Појасот Газа

Претставник на ОН тврди дека ќе бидат потребни 14 години да се отстранат урнатините во Појасот Газа

Женева, 26 април 2024 (МИА) - Претставникот на Обединетите нации, Пјер Лодамар денеска изјави дека ќ...

СЗО: Кризата во Судан ќе се влоши поради недостиг на хуманитарна помош

СЗО: Кризата во Судан ќе се влоши поради недостиг на хуманитарна помош

Женева, 12 април 2024 (МИА) - Кризата во Судан може да се влоши во наредните месеци, бидејќи дистриб...

Image

Остани поврзан