• вторник, 16 јули 2024
Муцунски на одвоени средби со амбасадорите на Босна и Херцеговина и Јапонија

Муцунски на одвоени средби со амбасадорите на Босна и Херцеговина и Јапонија

Скопје, 16 јули 2024 (МИА) - Министерот за надворешни работи Тимчо Муцу...

Комеморација за жртвите од геноцидот во Сребреница ќе се одржи денеска во Меморијалниот центар Поточари

Комеморација за жртвите од геноцидот во Сребреница ќе се одржи денеска во Меморијалниот центар Поточари

Сараево, 11 јули 2024 година (МИА) - Во Меморијалниот центар Поточари д...

Човиќ: Политичката ситуација во БиХ е лоша

Човиќ: Политичката ситуација во БиХ е лоша

Сараево, 9 јули 2024 (МИА) – Претседателот на ХДЗ во БиХ, Драган Човиќ, предупреди дека политичката...

О'Брајан: Северно Косово и заканите за отцепување во БиХ се најголемиот ризик за регионот

О'Брајан: Северно Косово и заканите за отцепување во БиХ се најголемиот ризик за регионот

Вашингтон, 9 јули 2024 (МИА) - Американскиот помошник државен секретар за европски и евроазиски праш...

На поранешниот директор на тајната служба на БиХ му е забранет влез во Хрватска

На поранешниот директор на тајната служба на БиХ му е забранет влез во Хрватска

Сараево, 4 јули 2024 (МИА) - На Осман Мехмедагиќ Осмица, поранешниот директор на Службата за разузна...

Босна и Херцеговина: Обвинение против 15 лица и шест приватни универзитети поради фалсификување дипломи

Босна и Херцеговина: Обвинение против 15 лица и шест приватни универзитети поради фалсификување дипломи

Сараево, 3 јули 2024 (МИА) – Обвинителството на Босна и Херцеговина подигна обвинение против 15 лица...

Во БиХ обвинети вкупно 21 физичко и правно лице поради издавање на лажни дипломи

Во БиХ обвинети вкупно 21 физичко и правно лице поради издавање на лажни дипломи

Бања Лука, 3 јули 2024 (МИА) – Обвинителството на Босна и Херцеговина поднесе обвинителен акт против...

Саливан: САД со дополнителни санкции ќе одговорат на сецесионизмот на Додик

Саливан: САД со дополнителни санкции ќе одговорат на сецесионизмот на Додик

Вашингтон, 1 јули 2024 (МИА) – Советникот за национална безбедност на американскиот претседател Џејк...

Шмит: Нема да биде толерирано однесувањето на Република Српска

Шмит: Нема да биде толерирано однесувањето на Република Српска

Сараево, 20 јуни 2024 (МИА) – Високиот претставник на меѓународната заедница Кристијан Шмит денеска...

Младите фудбалери поразени од БиХ во пријателски натпревар

Младите фудбалери поразени од БиХ во пријателски натпревар

Коњиц, 5 јуни 2024 (МИА) - Македонската фудбалска репрезентација за играчи до 21 година денеска е по...

Политичкиот форум на високо ниво ЕУ-БиХ посветен на европските реформи 

Политичкиот форум на високо ниво ЕУ-БиХ посветен на европските реформи 

Брисел, 3 јуни 2024 (МИА) – Еврокомесарот за соседска политика и проширување Оливер Вархеји денеска...

Македонија до 21 ги започнува подготовките за контролните натпревари против Полска и БиХ

Македонија до 21 ги започнува подготовките за контролните натпревари против Полска и БиХ

Скопје, 27 мај 2024 (МИА) - Младата репрезентација на Македонија до 21 година денеска официјално го...

Додик: Во следните 30 дена на Федерацијата Босна и Херцеговина ќе и биде предложен договор за мирно раздружување

Додик: Во следните 30 дена на Федерацијата Босна и Херцеговина ќе и биде предложен договор за мирно раздружување

Бања Лука, 23 мај 2024 (МИА) - Претседателот на Република Српска, Милорад Додик изјави дека во следн...

Додик: БиХ дојде до својот крај

Додик: БиХ дојде до својот крај

Бања Лука, 22 мај 2024 (МИА) - Босна и Херцеговина дојде до својот крај или попрецизно ѝ ставија кра...

Грвала: Нацртот на ЕУ за ЗСО без де факто признавање на Косово од Србија е тројански коњ како Република Српска во БиХ

Грвала: Нацртот на ЕУ за ЗСО без де факто признавање на Косово од Србија е тројански коњ како Република Српска во БиХ

Приштина, 14 мај 2024 (МИА) - Министерката за надворешни работи на Косово, Доника Грвала-Шварц, изја...

Image

Остани поврзан