• четврток, 25 јули 2024
Хрватска испраќа канадер со два екипажи во земјава

Хрватска испраќа канадер со два екипажи во земјава

Загреб, 16 јули 2024 (МИА) – Министерството за одбрана на Република Хрватска испраќа авион Канадер с...

Градоначалникот Димитриевски на средба со амбасадорката на  Хрватска, Нивес Тигањ

Градоначалникот Димитриевски на средба со амбасадорката на Хрватска, Нивес Тигањ

Куманово, 8 јули 2024 (МИА) - Амбасадорката на Република Хрватска, Нивес Тигањ, денеска ја посети оп...

Тошковски - Тигањ: Хрватска e еден од најголемите поддржувачи на нашите евроинтеграции и реформите кон градење европска полиција

Тошковски - Тигањ: Хрватска e еден од најголемите поддржувачи на нашите евроинтеграции и реформите кон градење европска полиција

Скопје, 5 јули 2024 (МИА) - Министерот за внатрешни работи Панче Тошков...

На поранешниот директор на тајната служба на БиХ му е забранет влез во Хрватска

На поранешниот директор на тајната служба на БиХ му е забранет влез во Хрватска

Сараево, 4 јули 2024 (МИА) - На Осман Мехмедагиќ Осмица, поранешниот директор на Службата за разузна...

Словенија, Хрватска и Србија зафатени со силно невреме

Словенија, Хрватска и Србија зафатени со силно невреме

Белград, 2 јули 2024 (МИА) - Словенија, Хрватска и Србија синоќа беа за...

Книжевен разговор и читање на македонски поети на „Стих у регији“ во Хрватска

Книжевен разговор и читање на македонски поети на „Стих у регији“ во Хрватска

Скопје, 1 јули 2024 (МИА) - Во рамки на поетскиот фестивал „Стих у регији“, вчера во хрватскиот град...

Што пишува во Резолуцијата за геноцидот во Јасеновац што ја усвои Собранието на Црна Гора

Што пишува во Резолуцијата за геноцидот во Јасеновац што ја усвои Собранието на Црна Гора

Подгорица, 30 јуни 2024 (МИА) - Собранието на Црна Гора пред два дена усвои Резолуција за геноцидот...

Пленковиќ на средбата со Фидан се заложи за хрватскиот капетан кој е во турски затвор

Пленковиќ на средбата со Фидан се заложи за хрватскиот капетан кој е во турски затвор

Дубровник, 30 јуни 2024 (МИА) - Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ вчера се сретна со турскиот мини...

Зоран Милановиќ, како кандидат на Социјалдемократската партија, ќе се бори за втор мандат 

Зоран Милановиќ, како кандидат на Социјалдемократската партија, ќе се бори за втор мандат 

Загреб, 29 јуни 2024 (МИА) - Претседателот на хрватската Социјалдемократска партија (СДП), Пеѓа Грби...

Пленковиќ: Целта на резолуцијата за Јасеновац е нарушување на односите меѓу Хрватска и Црна Гора

Пленковиќ: Целта на резолуцијата за Јасеновац е нарушување на односите меѓу Хрватска и Црна Гора

Дубровник, 29 јуни 2024 (МИА) - Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ оцени дека

Муцунски на Дубровник форум 2024 во Хрватска

Муцунски на Дубровник форум 2024 во Хрватска

Скопје, 29 јуни 2024 (МИА) - Министерот за надворешни работи и надворешна трговија, Тимчо Муцунски,...

Концерт на хрватската танцова група „Пријатели на Израел“ на „Скопско лето“

Концерт на хрватската танцова група „Пријатели на Израел“ на „Скопско лето“

Скопје, 29 јуни 2024 (МИА) - Танцовата група „Пријатели на Израел“ (“HAVERIM SHELL ISRAEL”)  од...

Хакерски напад врз Клиничко-болничкиот центар Загреб

Хакерски напад врз Клиничко-болничкиот центар Загреб

Загреб, 27 јуни 2024 (МИА) - Поради хакерски напад што се случил рано утрово, сите информациски сист...

Зоран Милановиќ и натаму најпозитивно перципиран политичар во Хрватска

Зоран Милановиќ и натаму најпозитивно перципиран политичар во Хрватска

Загреб, 26 јуни 2024 (МИА) - Според резултатите од првото истражување на Кробарометар по европските...

ЦЕО ја повика хрватската Влада да се откаже од одлуката за враќање на задолжителниот воен рок

ЦЕО ја повика хрватската Влада да се откаже од одлуката за враќање на задолжителниот воен рок

Загреб, 26 јуни 2024 (МИА) - По изјавата на министерот за одбрана Иван Анушиќ дека во Хрватска се е...

Image

Остани поврзан