• вторник, 25 јуни 2024
Гир: Уставните измени се прашање кое новата влада ќе мора да го реши

Гир: Уставните измени се прашање кое новата влада ќе мора да го реши

Скопје, 6 јуни 2024 (МИА) - Не мислам дека ситуацијата се има драстично променето од пред изборите д...

Гаши за измена на Уставот: Прашањето треба да биде решено што побргу, но не на сметка на рушење на идентитетот на Македонците

Гаши за измена на Уставот: Прашањето треба да биде решено што побргу, но не на сметка на рушење на идентитетот на Македонците

Скопје, 31 мај 2024 (МИА) - На прашањето дали има договор за промена на...

Антикорупциска ги повикува избраните функционери да ги почитуваат уставните и законските обврски

Антикорупциска ги повикува избраните функционери да ги почитуваат уставните и законските обврски

Скопје, 31 мај 2024 (МИА) – Државната комисија за спречување на корупција ги повикува избраните функ...

Ристовски: Погубен е граѓанскиот Устав зошто македонскиот народ така ја губи државотворноста во Македонија 

Ристовски: Погубен е граѓанскиот Устав зошто македонскиот народ така ја губи државотворноста во Македонија 

Скопје, 28 април 2024 (МИА) - Граѓанскиот устав е еден од најпогубните концепти кои што воопшто можа...

Сенатска комисија одобри реформа со која во Италија ќе се избира премиер на директни избори

Сенатска комисија одобри реформа со која во Италија ќе се избира премиер на директни избори

Рим, 24 април 2024 (МИА) - Комисијата за уставни прашања во италијанскиот Сенат (Горниот дом на Парл...

Митинг на Левица во Битола: Не за Бугари во Устав под било кои услови

Митинг на Левица во Битола: Не за Бугари во Устав под било кои услови

Скопје, 21 април 2024  Тука го затворивме фашистичкиот клуб „Ванчо Михајлов“ и од тука...

ЕУ бара од Република Српска да ги запре нацрт-законите кои го нарушуваат уставниот поредок на БиХ

ЕУ бара од Република Српска да ги запре нацрт-законите кои го нарушуваат уставниот поредок на БиХ

Брисел, 18 април 2024 (МИА) - Европската Унија го повика раководството на Република Српска да ги зап...

Ковачевски: Немало никаков состанок во вила „Водно“ за уставните измени

Ковачевски: Немало никаков состанок во вила „Водно“ за уставните измени

Скопје, 13 април 2024 (МИА) - Претседателот на СДСМ Димитар Ковачевски...

Ванковска: Ни треба нов Устав, но не под диктат на странците

Ванковска: Ни треба нов Устав, но не под диктат на странците

Скопје, 9 април 2024 “Јас себе би сакала да се видам како народен претседател, кој ќе ги пре...

Апелациониот суд во Јапонија пресуди дека забраната за брак меѓу истополови двојки е неуставна

Апелациониот суд во Јапонија пресуди дека забраната за брак меѓу истополови двојки е неуставна

Токио, 14 март 2024 (МИА) - Јапонската забрана за истополови бракови е неуставна, одлучи денеска вто...

Франција стана првата земја која го гарантира правото на абортус во Уставот

Франција стана првата земја која го гарантира правото на абортус во Уставот

Париз, 8 март 2024 (МИА) - За време на церемонијата што се одржа на плоштадот Вендом, денеска, на Ме...

Франција во Уставот го воведува правото на абортус

Франција во Уставот го воведува правото на абортус

Париз, 3 март 2024 (МИА) - Франција се подготвува да стане првата земја во светот што ќе го вклучи п...

ИЗБОРИ 2024: Седми претседателски избори, единаесетти парламентарни избори

ИЗБОРИ 2024: Седми претседателски избори, единаесетти парламентарни избори

Скопје, 14 февруари 2024 (МИА) - Претседателските избори во земјава ќе се одржат на 24 април 2024 го...

Германската влада се откажа од намерата да го укине терминот „раса“ од Уставот

Германската влада се откажа од намерата да го укине терминот „раса“ од Уставот

Берлин, 9 февруари 2024 (МИА) - Германската коалициска влада се откажа од контроверзните планови за...

Францускиот парламент изгласа во Уставот да се вклучи гарантираната слобода на абортус

Францускиот парламент изгласа во Уставот да се вклучи гарантираната слобода на абортус

Париз, 31 јануари 2024 (МИА) – Долниот дом на францускиот Парламент синоќа со огромно мнозинство гла...

Image

Остани поврзан