• недела, 26 мај 2024
Сончево и топло, температури до 28 степени

Сончево и топло, температури до 28 степени

Скопје, 9 април 2024 (МИА) - Претежно сончево и топло ќе биде денеска со слаб ветер од јужен правец....

Сончево со температура до 25 степени

Сончево со температура до 25 степени

Скопје, 3 април 2024 (МИА) - Времето денеска ќе биде сончево со мала до...

Температурата на површината на океаните достигна 21,2 степени, соборувајќи го минатогодишниот рекорд

Температурата на површината на океаните достигна 21,2 степени, соборувајќи го минатогодишниот рекорд

Њујорк, 19 март 2024 (МИА) - Просечната дневна температура на површината на океаните во светот во ма...

Во Висконсин температурата се намали за повеќе од 30 степени во рок од 24 часа

Во Висконсин температурата се намали за повеќе од 30 степени во рок од 24 часа

Медисон, 29 февруари 2024 (МИА) - Во американската држава Висконсин температурата се намали за повеќ...

Јануари 2024 година најтоплиот во историјата на мерењето на температурата

Јануари 2024 година најтоплиот во историјата на мерењето на температурата

Женева, 15 февруари 2024 (МИА) - Јануари 2024 година е најтоплиот во историјата на набљудувањата на...

Во Пекинг соборен е рекордот по бројот на часови под нула степени

Во Пекинг соборен е рекордот по бројот на часови под нула степени

Пекинг, 24 декември 2023 (МИА) - Пекинг, главниот град на Кина, го собори рекордот по број на часови...

УХМР: Утре и во сабота зголемување на дневната температура

УХМР: Утре и во сабота зголемување на дневната температура

Скопје, 30 ноември 2023 (МИА) - Утре и во сабота ќе дува умерен до засилен ветер од јужен правец што...

Најмногу дожд во изминатото деноноќие во Дебар, најстудено на Попова Шапка

Најмногу дожд во изминатото деноноќие во Дебар, најстудено на Попова Шапка

Скопје, 9 ноември 2023 (МИА) - Во изминатите 24 часа најмногу дожд - 41 литар на квадратен мета...

Најстудено на Попова Шапка, најмногу дожд во Ѓуриште

Најстудено на Попова Шапка, најмногу дожд во Ѓуриште

Скопје, 18 октомври 2023 (МИА) - На мерна станица Ѓуриште е измерено најголемо количество воден тало...

Јапонија го евидентираше најтоплиот септември во историјата

Јапонија го евидентираше најтоплиот септември во историјата

Токио, 3 септември 2023 (МИА) - Јапонија го забележа најтоплиот септември во историјата, објави тамо...

Подгревањето храна носи можни опасности

Подгревањето храна носи можни опасности

Лос Анџелес, 26 септември 2023 (МИА) - Готвењето со остатоци од храна е одличен начин за заштеда на...

Франција издаде црвено предупредување за југот на земјата, температурата ќе достигне до 41 степен

Франција издаде црвено предупредување за југот на земјата, температурата ќе достигне до 41 степен

Париз, 22 август 2023 (МИА) - Франција издаде црвено предупредување за јужните региони поради екстре...

Во Ирак температури од 50 степени Целзиусови

Во Ирак температури од 50 степени Целзиусови

Багдад, 14 август 2023 (МИА) - Топлотен бран го погоди Ирак, а според локалните медиуми во главниот...

УХМР: Од утре постепен пораст на температурата, во четврток ќе достигне до 37 стпени

УХМР: Од утре постепен пораст на температурата, во четврток ќе достигне до 37 стпени

Скопје, 11 август 2023 (МИА) - Следува период на претежно стабилно време со умерен, повремено засиле...

„Влажен термометар“ - индикатор за границите на температурата и влажноста на човечкото тело

„Влажен термометар“ - индикатор за границите на температурата и влажноста на човечкото тело

Хјустон, 11 август 2023 (МИА) - Постои граница на висока температура и влажност во воздухот што може...

Image

Остани поврзан