• вторник, 18 јуни 2024
Реакција на Македонскиот дипломатски синдикат за спорни огласи за упатување дипломати во странство

Реакција на Македонскиот дипломатски синдикат за спорни огласи за упатување дипломати во странство

Скопје, 5 јуни 2024 Македонскиот Дипломатски Синдикат, најостро...

Домашната градежна оператива со зголемена работа во странство во првиот квартал

Домашната градежна оператива со зголемена работа во странство во првиот квартал

Скопје, 16 мај 2024 (МИА) - Во периодот јануари – март годинава вкупната вредност на договорените гр...

Бешлиовска: Има голем одлив на медицински сестри во странство

Бешлиовска: Има голем одлив на медицински сестри во странство

Скопје, 10 мај 2024 (МИА) - Има голем одлив на медицински сестри во странство, изјави денеска Гордан...

Украина ги укина конзуларните услуги за воено способните машки државјани во странство

Украина ги укина конзуларните услуги за воено способните машки државјани во странство

Киев, 23 април 2024 (МИА) - Украина ги укина конзуларните услуги на воено способните Украинци кои жи...

Гласаат членовите на ИО кои заминуваат во странство заради спроведување на претседателските избори во дијаспората

Гласаат членовите на ИО кои заминуваат во странство заради спроведување на претседателските избори во дијаспората

Скопје, 20 април 2024 (МИА) - Гласањето за претседателските избори почнува со членовите на 31 избира...

Јохансен: Работиме на тоа да се намалат трошоците што луѓето од свој џеб ги плаќаат за здравствени услуги

Јохансен: Работиме на тоа да се намалат трошоците што луѓето од свој џеб ги плаќаат за здравствени услуги

Скопје, 5 април 2024 (МИА) - Здравството има остварено голем напредок во периодот на мојот престој т...

Вежба од меѓународен карактер на Криволак, учество на припадници на Армијата во меѓународни вежби

Вежба од меѓународен карактер на Криволак, учество на припадници на Армијата во меѓународни вежби

Скопје, 3 април 2024 (МИА) - Владата, на предлог на Министерството за одбрана, на денешната 13-та се...

Зголемена договорената и извршената работа на македонската градежна оператива во странство

Зголемена договорената и извршената работа на македонската градежна оператива во странство

Скопје, 15 февруари 2024 (МИА) - Во периодот јануари – декември 2023 го...

Педесет ученици заминале во странство, второто полугодие нема да го продолжат во Штип

Педесет ученици заминале во странство, второто полугодие нема да го продолжат во Штип

Штип, 22 јануари 2024 (МИА) - Педесет ученици од основните и средните у...

Санчез демантираше дека ќе се сретне со каталонскиот лидер во егзил Пуџдемон

Санчез демантираше дека ќе се сретне со каталонскиот лидер во егзил Пуџдемон

Мадрид, 15 декември 2023 (МИА) - Шпанскиот премиер Педро Санчез демантираше дека е договорена средба...

Со зголемувањето на терористичките закани Израелците предупредени да не патуваат во странство

Со зголемувањето на терористичките закани Израелците предупредени да не патуваат во странство

Тел Авив, 4 декември 2023 (МИА) - Советот за национална безбедност на Израел денеска издаде предупре...

Жителите на Белорусија мора да добијат дозвола од Минск за да живеат во странство

Жителите на Белорусија мора да добијат дозвола од Минск за да живеат во странство

Минск, 23 ноември 2023 (МИА) - Жителите на Белорусија кои сакаат да живеат во друга земја мора да по...

За осум години 250 илјади албански граѓани ја напуштиле државата

За осум години 250 илјади албански граѓани ја напуштиле државата

Тирана, 9 ноември 2023 (МИА) - Вкупно 250 илјади албански граѓани ја напуштиле  државата во пер...

Околу 40 ученици од странство го посетија Кавадарци

Околу 40 ученици од странство го посетија Кавадарци

Кавадарци, 25 октомври 2023 (МИА) – Околу 40 ученици од странство го посетија градот Кавадарци во ра...

Белорусија им забрани на граѓаните да ги обновуваат пасошите во странство

Белорусија им забрани на граѓаните да ги обновуваат пасошите во странство

Минск, 5 септември 2023 (МИА) - Белорускиот претседател Александар Лукашенко денеска им забрани на г...

Image

Остани поврзан