• среда, 19 јуни 2024
Грција избрана за непостојана членка на Советот за безбедност на ОН за периодот 2025 - 2026 година

Грција избрана за непостојана членка на Советот за безбедност на ОН за периодот 2025 - 2026 година

Атина, 6 јуни 2024 (МИА) – Со поддршка од 182 држави, од вкупно 188 земји кои гласаа, Грција попладн...

Грчката кандидатура за непостојана членка на Советот за безбедност на ОН во фокусот на средбата Герапетритис-Гутереш

Грчката кандидатура за непостојана членка на Советот за безбедност на ОН во фокусот на средбата Герапетритис-Гутереш

Атина, 6 јуни 2024 (МИА) – Попладнево во салата на Генералното собрание на Обединетите нации ќе се о...

Герапетритис во Њујорк за кандидатурата на Грција за непостојана членка на Советот за безбедност на ОН

Герапетритис во Њујорк за кандидатурата на Грција за непостојана членка на Советот за безбедност на ОН

Атина, 4 јуни 2024 (МИА) – Во рамките на промоцијата на грчката кандидатура за непостојана членка на...

Арапската лига повика на забрзување на напорите за решение со две држави по резолуцијата на ОН за поддршка на Палестина

Арапската лига повика на забрзување на напорите за решение со две држави по резолуцијата на ОН за поддршка на Палестина

Каиро, 11 мај 2024 (МИА) - Генералниот секретар на Лигата на арапските држави, Ахмед Абул Геит ја по...

Сафади: Нетанјаху мора да се соочи со реални последици

Сафади: Нетанјаху мора да се соочи со реални последици

Аман, 7 мај 2024 (МИА) - Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху мора да се соочи со вистински послед...

Почна редовната седница на Советот за безбедност на ОН посветена на Косово

Почна редовната седница на Советот за безбедност на ОН посветена на Косово

Њујорк, 22 април 2024 (МИА) - Во Њујорк почна седницата на Советот за безбедност на Обединетите наци...

САД ставија вето на барањето на Палестинците за полноправно членство во Обединетите нации

САД ставија вето на барањето на Палестинците за полноправно членство во Обединетите нации

Њујорк, 19 април 2024 (МИА) - Соединетите Американски Држави ставија вето на нацрт-резолуцијата на С...

Стејт департментот потврди дека ќе стави вето на гласањето во Советот за безбедност за приемот на Палестина во ОН

Стејт департментот потврди дека ќе стави вето на гласањето во Советот за безбедност за приемот на Палестина во ОН

Вашингтон, 18 април 2024 (МИА) - Заменик портпаролот на американскиот Стејт департмент Ведант Пател...

Советот за безбедност на ОН утре ќе донесе одлука по барањето на Палестинците за полноправно членство

Советот за безбедност на ОН утре ќе донесе одлука по барањето на Палестинците за полноправно членство

Њујорк, 17 април 2024 (МИА) - Советот за безбедност на ОН утре ќе одговори на барањето на Палестинци...

Нехамер го свика Советот за безбедност поради руски шпионски мрежи

Нехамер го свика Советот за безбедност поради руски шпионски мрежи

Виена, 1 aприл 2024 (МИА) - Австрискиот канцелар Карл Нехамер свика состанок на Советот за националн...

Русија повторно побара седница на СБ на ОН за нападите на НАТО врз СРЈ во 1999

Русија повторно побара седница на СБ на ОН за нападите на НАТО врз СРЈ во 1999

Њујорк, 27 март 2024 (МИА) – Првиот заменик на постојаниот претставник на Русија во ОН, Дмитриј Поља...

Зеленски го разреши секретарот на СБ на Украина, Данилов, на негово место го назначи Литвиненко

Зеленски го разреши секретарот на СБ на Украина, Данилов, на негово место го назначи Литвиненко

Киев, 26 март 2024 (МИА) - Претседателот на Украина, Володимир Зеленски денеска потпиша указ за разр...

Кина најави поддршка за новата нацрт-резолуција на Советот за безбедност на ОН за прекин на огнот во Газа

Кина најави поддршка за новата нацрт-резолуција на Советот за безбедност на ОН за прекин на огнот во Газа

Пекинг, 25 март 2024 (МИА) - Кина денеска ја најави својата поддршка за новата нацрт-резолуција во С...

Небензја пред СБ на ОН: Израелските воздушни напади врз Сирија го прекршуваат меѓународното право

Небензја пред СБ на ОН: Израелските воздушни напади врз Сирија го прекршуваат меѓународното право

Њујорк, 21 март 2024 (МИА) – Израелските воздушни напади врз цели во Сирија ги прекршуваат основните...

САД подготвија нацрт-резолуција на ОН со која се повикува на итен прекин на огнот во Газа

САД подготвија нацрт-резолуција на ОН со која се повикува на итен прекин на огнот во Газа

Вашингтон, 21 март 2024 (МИА) - Соединетите Американски Држави подготвија нацрт-резолуција за Совето...

Image

Остани поврзан