• среда, 24 јули 2024
Зеленски: На Украина и требаат системи за оружје со долг дострел

Зеленски: На Украина и требаат системи за оружје со долг дострел

Киев, 21 јули 2024 (МИА) - Украина има потреба од системи за оружје со долг дострел за да ги заштити...

Си-Ен-Ен: Повеќе од 20 парчиња оружје регистрирани на името на таткото на напаѓачот на Трамп

Си-Ен-Ен: Повеќе од 20 парчиња оружје регистрирани на името на таткото на напаѓачот на Трамп

Вашингтон, 15 јули 2024 (МИА) - Повеќе од 20 парчиња отужје се регистрирани на таткото на Томас Метј...

Јун Сук-Јол: Трговијата со оружје меѓу Северна Кореја и Русија е закана за светскиот мир

Јун Сук-Јол: Трговијата со оружје меѓу Северна Кореја и Русија е закана за светскиот мир

Сеул, 10 јули 2024 (МИА) - Трговијата со оружје меѓу Северна Кореја и Русија е закана за светскиот м...

Бајден ја поддржа одлуката на Врховниот суд за забрана на огнено оружје во случаи на семејно насилство

Бајден ја поддржа одлуката на Врховниот суд за забрана на огнено оружје во случаи на семејно насилство

Вашингтон, 21 јуни 2024 (МИА) - Американскиот претседател Џо Бајден ја поздрави одлуката на американ...

Стејт департмент: Можноста Русија да и испорача оружје на Северна Кореја е исклучително загрижувачка

Стејт департмент: Можноста Русија да и испорача оружје на Северна Кореја е исклучително загрижувачка

Вашингтон, 20 јуни 2024 (МИА) - Американскиот Стејт департмент денеска соопшти дека можноста Русија...

Путин: Русија не ја исклучува можноста да испорача оружје на други земји

Путин: Русија не ја исклучува можноста да испорача оружје на други земји

Москва, 20 јуни 2024 (МИА) - Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека Москва не ја иск...

Јужна Кореја ќе ја преиспита одлуката за директно испраќање на оружје на Украина

Јужна Кореја ќе ја преиспита одлуката за директно испраќање на оружје на Украина

Сеул, 20 јуни 2024 (МИА) – Јужна Кореја ќе ја преиспита политиката со која и се забранува директно д...

Берлинската полиција изврши рации насочени кон меѓународна трговија со оружје

Берлинската полиција изврши рации насочени кон меѓународна трговија со оружје

Берлин, 20 јуни 2024 (МИА) – Полицијата во Берлин денеска изврши серија претреси поврзани со истраги...

Американската влада одобри нова продажба на оружје на Тајван во вредност од 360 милиони долари

Американската влада одобри нова продажба на оружје на Тајван во вредност од 360 милиони долари

Вашингтон, 19 јуни 2024 (МИА) - Американската влада одобри нова продажба на оружје на Тајван во вред...

Нетанјаху: Блинкен се обврза дека ќе ги укине ограничувањата за испораките на оружје од САД

Нетанјаху: Блинкен се обврза дека ќе ги укине ограничувањата за испораките на оружје од САД

Тел Авив, 18 јуни 2024 (МИА) - Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска изјави дека американск...

Нова полициска акција во северно Косово, откриено оружје

Нова полициска акција во северно Косово, откриено оружје

Приштина, 14 јуни 2024 (МИА) – Косовската полиција соопшти попладнево дека спроведува акција на севе...

Германија испрати оружје и воена опрема во Украина

Германија испрати оружје и воена опрема во Украина

Берлин, 14 јуни 2024 (МИА) - Германија денеска испрати уште еден пакет воена помош за Украина, вклуч...

Хантер Бајден прогласен за виновен за нелегално поседување оружје

Хантер Бајден прогласен за виновен за нелегално поседување оружје

Вашингтон, 11 јуни 2024 (МИА) - Поротата го прогласи синот на американскиот претседател Џо Бајден, Х...

Конференција за обновата на Украина: Зеленски бара и инвестиции во енеретскиот сектор и оружје

Конференција за обновата на Украина: Зеленски бара и инвестиции во енеретскиот сектор и оружје

Берлин, 11 јуни 2024 (МИА) - Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска во Берлин, на почето...

Бајден вети дека Украина нема да користи американско оружје за да ја нападне Москва

Бајден вети дека Украина нема да користи американско оружје за да ја нападне Москва

Вашингтон, 6 јуни 2024 (МИА) - Претседателот Џо Бајден инсистираше на тоа дека американското оружје...

Image

Остани поврзан