• понеделник, 17 јуни 2024
Блинкен во Тел Авив на средби со претставници на израелската опозиција

Блинкен во Тел Авив на средби со претставници на израелската опозиција

Тел Авив, 11 јуни 2024 (МИА) - Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска ќе разговара со...

Адеми: Најважна е поддршката од граѓаните, а не како губитник да плачете да бидете дел од власта

Адеми: Најважна е поддршката од граѓаните, а не како губитник да плачете да бидете дел од власта

Скопје, 4 јуни 2024 (МИА) - Арбер Адеми од ДУИ денеска изјави дека најв...

Српските власти почнуваат со формирање на локалната власт, опозицијата бара напуштање на парламентот и граѓанска непослушност

Српските власти почнуваат со формирање на локалната власт, опозицијата бара напуштање на парламентот и граѓанска непослушност

Белград, 4 јуни 2024 (МИА) - Претседателката на српското Собрание, Ана Брнабиќ, изјави дека СНС ќе п...

Опозицијата во Словенија го спречи Собранието да гласа за признавање на државата Палестина

Опозицијата во Словенија го спречи Собранието да гласа за признавање на државата Палестина

Љубљана, 3 јуни 2024 (МИА) - Конзервативната опозиција во Словенија поднесе предлог за спречување на...

ВРЕДИ: Добро е што Европскиот фронт сфати дека е опозиција, ВРЕДИ достоинствено ќе ги претставува сите Албанци

ВРЕДИ: Добро е што Европскиот фронт сфати дека е опозиција, ВРЕДИ достоинствено ќе ги претставува сите Албанци

Скопје, 1 јуни 2024 Зијадин Села се обидува да изгради алиби пред своите зошто ја утна стран...

Курти за вонредни избори во Косово: Опозицијата да се подготви, ние сме секогаш подготвени

Курти за вонредни избори во Косово: Опозицијата да се подготви, ние сме секогаш подготвени

Приштина, 15 мај 2024 (МИА) – Косовскиот премиер, Албин Курти уште еднаш ја изрази подготвеноста на...

Дел од српската опозиција ќе ги бојкотира претстојните избори во Белград

Дел од српската опозиција ќе ги бојкотира претстојните избори во Белград

Белград, 13 мај 2024 (МИА) – Рокот за поднесување изборни листи за изборите во Белград на 2 јуни ист...

Мицкоски: ДУИ купува гласови и полни кутии, но не им бега местото во опозиција

Мицкоски: ДУИ купува гласови и полни кутии, но не им бега местото во опозиција

Скопје, 2 мај 2024 (МИА) - Ниту размислувам, ниту на памет ми паѓа било каква коалиција со ДУИ по из...

Претседателот на Јужна Кореја се сретна со лидерот на опозицијата по поразот на парламентарните избори

Претседателот на Јужна Кореја се сретна со лидерот на опозицијата по поразот на парламентарните избори

Сеул, 29 април 2024 година (МИА) - Јужнокорејскиот претседател Јун Сук-Јул денеска разговараше со ли...

Димитриевски:  Не бараме по секоја цена власт, туку ќе бидеме корективот и на власта и на опозицијата

Димитриевски:  Не бараме по секоја цена власт, туку ќе бидеме корективот и на власта и на опозицијата

Прилеп, 27 април 2024 (МИА) - Во првиот круг, дефинитивно народот избра и формираше трета опција во...

Раскол во српската опозиција по одлуката на дел од партиите да не учествуваат на белградските избори

Раскол во српската опозиција по одлуката на дел од партиите да не учествуваат на белградските избори

Белград, 22 април 2024 (МИА) - Лидерот на српската Партија на слободата и правдата Драган Ѓилас дене...

Опозицијата во Молдавија создаде предизборна коалиција, ја соопшти во Москва

Опозицијата во Молдавија создаде предизборна коалиција, ја соопшти во Москва

Москва, 22 април 2024 (МИА) - Опозициските партии во Молдавија, кои ја критикуваат желбата на претсе...

Покрај отстапката на властите сите локални избори да бидат на 2 јуни, опозицијата се уште без став дали ќе излезе на избори

Покрај отстапката на властите сите локални избори да бидат на 2 јуни, опозицијата се уште без став дали ќе излезе на избори

Белград, 18 април 2024 (МИА) - По 17 дена разговори, турбулентни средби, напуштање на колегиумот во...

Српската власт и опозиција не постигнаа договор за изборните услови, до петок одлука за учество или бојкот

Српската власт и опозиција не постигнаа договор за изборните услови, до петок одлука за учество или бојкот

Белград, 17 април 2024 (МИА) - Во Собранието на Србија заврши средбата на која претставниците на вла...

Српската опозиција и предложи на Брнабиќ локалните и белградските избори да се одржат наесен

Српската опозиција и предложи на Брнабиќ локалните и белградските избори да се одржат наесен

Белград, 16 април 2024 (МИА) - Пратениците од коалицијата „Србија против насилството“ на претседател...

Image

Остани поврзан