• сабота, 25 мај 2024
Отворен конкурсот за ЕУ наградите за истражувачко новинарство 2024

Отворен конкурсот за ЕУ наградите за истражувачко новинарство 2024

Скопје, 13 мај 2024 (МИА) - Отворен е конкурсот за „Наградата од Европс...

Маричиќ: Создадовме услови за слобода на медиумите, Северна Македонија прворангирана од земјите во регионот

Маричиќ: Создадовме услови за слобода на медиумите, Северна Македонија прворангирана од земјите во регионот

Скопје, 3 мај 2024 (МИА) - Создадовме услови за слобода на медиумите и за слобода на изразувањето и...

Мишел: Поддршката на непристрасното, објективното и точното новинарство е императив 

Мишел: Поддршката на непристрасното, објективното и точното новинарство е императив 

Брисел, 3 мај 2024 (МИА) - Слободните медиуми се гарант на демократијата и затоа императив е да напр...

Борел: Новинарите мора да бидат заштитени во секое време и насекаде

Борел: Новинарите мора да бидат заштитени во секое време и насекаде

Брисел, 3 мај 2024 (МИА) - Новинарите и медиумските работници секојдневно храбро ја практикуваат сво...

Пејчиновиќ Буриќ за заштита на новинарите и демократијата по повод Светскиот ден на слободата на медиумите

Пејчиновиќ Буриќ за заштита на новинарите и демократијата по повод Светскиот ден на слободата на медиумите

Брисел, 2 мај 2024 (МИА) - Генералниот секретар на Советот на Европа (С...

Шпански новинари потпишаа манифест во одбрана на премиерот Санчез и неговата сопруга, која е под истрага за корупција

Шпански новинари потпишаа манифест во одбрана на премиерот Санчез и неговата сопруга, која е под истрага за корупција

Мадрид, 27 април 2024 (МИА) - Илјадници шпански новинари јавно изразија поддршка на премиерот на зем...

Преку подобрување на националната легислатива до мерки против стратешките тужби против учество на јавноста

Преку подобрување на националната легислатива до мерки против стратешките тужби против учество на јавноста

Скопје, 17 април 2024 (МИА) - Заштита на слободата на изразување, безбе...

Грција денеска без вести и информативни емисии поради 24-часовен штрајк на новинарите

Грција денеска без вести и информативни емисии поради 24-часовен штрајк на новинарите

Атина, 16 април 2024 (МИА) – Во пет часот утрово, новинарите во Грција во сите медиуми, организирани...

ЗНМ: Осуда за правниот притисок кон Гоце Михајлоски и Михаела Димовска од ТВ Канал 5 од страна на Левица

ЗНМ: Осуда за правниот притисок кон Гоце Михајлоски и Михаела Димовска од ТВ Канал 5 од страна на Левица

Скопје, 12 ноември 2024  Здру...

СДСМ го осудува нападот на новинарите од ТВ 24

СДСМ го осудува нападот на новинарите од ТВ 24

Скопје, 5 април 2024    СДСМ го осудува нападот на новинарската екипа на Т...

ЗНМ: Осуда за нападот кон новинарската екипа на ТВ24 на првиот ден од политичката кампања

ЗНМ: Осуда за нападот кон новинарската екипа на ТВ24 на првиот ден од политичката кампања

Скопје, 5 април 2024  Здружението на новинарите на Македон...

Германска комора: Не мора да си одите од државата за да работите по германски стандарди

Германска комора: Не мора да си одите од државата за да работите по германски стандарди

Скопје, 4 април 2024 (МИА) - Германската инвестиција „Маркарт" успешно ја гради својата приказна едн...

Панел: Проверката на факти е базичен стандард во новинарството, без тоа нема вистинско, точно информирање на јавноста

Панел: Проверката на факти е базичен стандард во новинарството, без тоа нема вистинско, точно информирање на јавноста

Скопје, 3 април 2024 (МИА) - Многу е важно медиумите да прават проверка на факти, зашто тоа е базиче...

Уапсени петмина новинари од независни медиуми во Русија

Уапсени петмина новинари од независни медиуми во Русија

Москва, 28 март 2024 (МИА) - Петмина новинари кои работат за независни медиуми се уапсени синоќа и д...

ЗНМ: Медиумските работници четирипати поизложени на физички напади и закани кога има избори

ЗНМ: Медиумските работници четирипати поизложени на физички напади и закани кога има избори

Скопје, 26 март 2024 (МИА) - Новинарите често се соочуваат со значителни ризици, особено за време на...

Image

Остани поврзан