• вторник, 16 јули 2024
Четворица мигранти загинаа кај Франција обидувајќи се да стигнат до Велика Британија преку Ла Манш

Четворица мигранти загинаа кај Франција обидувајќи се да стигнат до Велика Британија преку Ла Манш

Париз, 12 јули 2024 (МИА) - Четворица мигранти загинаа синоќа во близина на Булоњ-сур-Мер во северна...

Повеќе од 40 лица приведени во Италија поради измама со мигрантски визи по реакција на Мелони

Повеќе од 40 лица приведени во Италија поради измама со мигрантски визи по реакција на Мелони

Рим, 10 јули 2024 (МИА) - Повеќе од 40 лица се приведени во Италија поради измама со мигрантски визи...

Јерликај: Најмалку седум мигранти загинаа, еден е исчезнат, а 19 се спасени во близина на турскиот брег кај Чешме

Јерликај: Најмалку седум мигранти загинаа, еден е исчезнат, а 19 се спасени во близина на турскиот брег кај Чешме

Анкара, 9 јули 2024 (МИА) - Најмалку седум мигранти загинаа, еден исчезна, а 19 се спасени денеска в...

Спасени 283 бегалци и мигранти од рибарски брод во близина на грчкиот остров Гавдос

Спасени 283 бегалци и мигранти од рибарски брод во близина на грчкиот остров Гавдос

Атина, 8 јули 2024 (МИА) – Во морскиот дел на 18 наутички милји јужно од малиот грчки остров Гавдос,...

Студија на ОН: Се зголемуваат ризиците за мигрантите во Медитеранот

Студија на ОН: Се зголемуваат ризиците за мигрантите во Медитеранот

Женева, 5 јули 2024 (МИА) - Се поголем број мигранти и бегалци тргнуваат на опасни патувања од Африк...

Британскиот десничар Фараж го осуди својот активист за коментарите за мигрантите

Британскиот десничар Фараж го осуди својот активист за коментарите за мигрантите

Лондон, 28 јуни 2024 (МИА) - Британскиот десничарски политичар Најџел Фараж денеска го осуди активис...

Спасени 77 бегалци и мигратни во морскиот дел меѓу два грчки острови

Спасени 77 бегалци и мигратни во морскиот дел меѓу два грчки острови

Атина, 24 јуни 2024 (МИА) – Во акција на крајбрежната служба на Грција во морскиот дел меѓу грчките...

МВР Билтен (ДПЛ)

МВР Билтен (ДПЛ)

Скопје, 20 јуни 2024 (МИА) - Секторот за внатрешни работи - Битола, Отсек за општ криминал, денеска поднесе к...

Бајден ќе им понуди државјанство на илегалните имигранти доколку се во брак со Американци

Бајден ќе им понуди државјанство на илегалните имигранти доколку се во брак со Американци

Вашингтон, 18 јуни 2024 (МИА) - Американскиот претседател Џо Бајден денеска понуди пат до државјанст...

Кумановец приведен за криумчарење мигранти

Кумановец приведен за криумчарење мигранти

Скопје, 17 јуни 2024 (МИА) - Полицијата вчера привела 45-годишен кумановец откако при претрес на воз...

Речиси 5.000 мигранти загинале на пат кон Канарските острови за пет месеци

Речиси 5.000 мигранти загинале на пат кон Канарските острови за пет месеци

Мадрид, 13 јуни 2024 (МИА) - Речиси 5.000 мигранти загинаа во првите пет месеци од 2024 година, обид...

Секој четврти мигрант кој илегално пристигнал во ЕУ е вратен од почетокот на годинава

Секој четврти мигрант кој илегално пристигнал во ЕУ е вратен од почетокот на годинава

Брисел, 12 јуни 2024 (МИА) - Од почетокот на годината ЕУ вратила 25 отсто од илегално пристигнатите...

Италијанската премиерка Мелони денеска ќе ги посети прифатните центри за мигранти во Албанија

Италијанската премиерка Мелони денеска ќе ги посети прифатните центри за мигранти во Албанија

Тирана, 5 јуни 2024 (МИА) - Премиерката на Италија, Џорџа Мелони, денеска ќе престојува во официјалн...

Ослободени осомничените за ланската бродска несреќа во близина на Пелопонез

Ослободени осомничените за ланската бродска несреќа во близина на Пелопонез

Атина, 21 мај 2024 (МИА) – Судот во грчкиот град Каламата денеска ги ослободил деветмината уапсени и...

Пронајдени мигранти од Ирак и Турција

Пронајдени мигранти од Ирак и Турција

Скопје, 19 мај 2024 (МИА) - Полициски службеници од ОВР Неготино пронашле тројца мигранти, двајца од...

Image

Остани поврзан