• недела, 14 јули 2024
Гонзато: Главната пречка на Албанија на патот кон ЕУ е корупцијата, да го оставиме СПАК да си ја заврши работата 

Гонзато: Главната пречка на Албанија на патот кон ЕУ е корупцијата, да го оставиме СПАК да си ја заврши работата 

Тирана, 11 јули 2024 (МИА) - Амбасадорот на ЕУ во Тирана, Силвио Гонзато, од северниот албански град...

Дебата НКЕУ-МК: Транспареност, отчетност и интегритет се клучни за работењето на полицијата, неопходна е и оперативна независност

Дебата НКЕУ-МК: Транспареност, отчетност и интегритет се клучни за работењето на полицијата, неопходна е и оперативна независност

Скопје, 8 јули 2024 (МИА) - Транспареност, отчетност и интегритет се кл...

ВМРО-ДПМНЕ:  Филипче и Заев се лицето и опачината на истата паричка

ВМРО-ДПМНЕ: Филипче и Заев се лицето и опачината на истата паричка

Скопје, 6 јули 2024  Венко Филипче и Зоран Заев се браќа по криминал и корупција. Беа ж...

ЦГК: Ниту едно министерство или општина во земјава нема високо ниво на заштита од корупција во јавните набавки

ЦГК: Ниту едно министерство или општина во земјава нема високо ниво на заштита од корупција во јавните набавки

Скопје, 3 јули 2024 (МИА) - Ниту едно министерство или општина во земјава нема високо ниво на заштит...

ПП Левица: Корупцијата царува во затворите

ПП Левица: Корупцијата царува во затворите

Скопје, 30 јуни 2024 Во затворот Идризово се случила масовна тепачка меѓу затворениците! По...

Во Монголија се одржуваат парламентарни избори, граѓаните незадоволни од корупцијата и инфлацијата

Во Монголија се одржуваат парламентарни избори, граѓаните незадоволни од корупцијата и инфлацијата

Улан Батор, 28 јуни 2024 (МИА) - Гласачите во Монголија, земја со релативно кратка демократска тради...

Стопанската комора на Северна Македонија  ги презентира резултатите од Анкетата за корупција (вo живо)

Стопанската комора на Северна Македонија ги презентира резултатите од Анкетата за корупција (вo живо)

Скопје, 25 јуни 2024 (МИА) - Прес-конференција на Стопанската комора на Северна Македонија на која ќ...

Португалската Влада одобри конфискација на имот без пресуда во случај за корупција

Португалската Влада одобри конфискација на имот без пресуда во случај за корупција

Лисабон, 20 јуни 2024 (МИА) - Португалската малцинска Влада на десниот центар денеска одобри збир на...

Адидас истражува голем корупциски скандал во Кина

Адидас истражува голем корупциски скандал во Кина

  Пекинг, 16 јуни 2024 година (МИА) – Германскиот производител на спортска опрема Адида...

Стравот да се пријави ја „искорени“ корупцијата на универзитетите

Стравот да се пријави ја „искорени“ корупцијата на универзитетите

Скопје, 9 јуни 2024 (МИА) – Барањето мито, сексуални услуги, „купувањет...

Пике под истрага за корупција

Пике под истрага за корупција

  Мадрид, 31 мај 2024 (МИА) – Шпанското правосудство објави синоќа дека поранешниот фуд...

Поранешен премиер на Малта, Мускат официјално обвинет за корупција

Поранешен премиер на Малта, Мускат официјално обвинет за корупција

Валета, 28 мај 2024 (МИА) – Обвинителството на Малта денеска официјално подигна обвинение поради кор...

Трилатерална пролетна школа за спречување корупција во високото образование

Трилатерална пролетна школа за спречување корупција во високото образование

Скопје, 16 мај 2024 (МИА) - Институтот за стратешки истражувања и едукација (ИСИЕ) во соработка со И...

Вицепремиерот на Малта, Крис Ферн поднесе оставка поради корупциски скандал

Вицепремиерот на Малта, Крис Ферн поднесе оставка поради корупциски скандал

Ла Валета, 10 мај 2024 (МИА) - Вицепремиерот на Малта, Крис Ферн денеска поднесе оставка, откако про...

Мицкоски:  Распуштање на судскиот и на советот на јавни обвинители,  сами нека си избираат на непосредни избори

Мицкоски: Распуштање на судскиот и на советот на јавни обвинители, сами нека си избираат на непосредни избори

Скопје, 9 мај 2024 (МИА) - Фронтот против криминал и корупција што го најавува ВМРО-ДПМНЕ подразбира...

Image

Остани поврзан