• вторник, 18 јуни 2024
Индиското МНР ги повика руските власти да ги вратат телата на двајца индијци убиени во Украина

Индиското МНР ги повика руските власти да ги вратат телата на двајца индијци убиени во Украина

Њу Делхи, 12 јуни 2024 (МИА) - Индија соопшти дека двајца нејзини државјани кои биле регрутирани од...

ЕУ издвои 1,2 милиони евра хуманитарна помош за жртвите од циклонот во Бангладеш и Индија 

ЕУ издвои 1,2 милиони евра хуманитарна помош за жртвите од циклонот во Бангладеш и Индија 

Брисел, 3 јуни 2024 (МИА) - ЕУ оддели 1,2 милиони евра хуманитарна помош за справување со последицит...

Излезните анкети предвидуваат победа на партијата на премиерот Моди на парламентарните избори во Индија

Излезните анкети предвидуваат победа на партијата на премиерот Моди на парламентарните избори во Индија

Њу Делхи, 1 јуни 2024 (МИА) - Коалицијата предводена од партијата на индискиот премиер Нарендра Моди...

Во индискиот главен град рекордна температура од 49,9 степени Целзиусови

Во индискиот главен град рекордна температура од 49,9 степени Целзиусови

Њу Делхи, 29 мај 2024 (МИА) - Температурите во главниот град на Индија вчера се искачија на рекордно...

Индија подготвува кандидатура за домаќин на Олимписките игри во 2036

Индија подготвува кандидатура за домаќин на Олимписките игри во 2036

Њу Делхи, 25 мај 2024 (МИА) – Индиските власти формираа стручен тим со задача да собира информац...

Нарендра Моди „длабоко тажен“ поради смртта на Раиси

Нарендра Моди „длабоко тажен“ поради смртта на Раиси

Њу Делхи, 20 мај 2024 (МИА) - Индискиот премиер Нарендра Моди рече дека е „длабоко тажен“ поради смр...

Северозападна Индија ја зафати топлотен бран, температурата во Њу Делхи достигна 47,1 степен

Северозападна Индија ја зафати топлотен бран, температурата во Њу Делхи достигна 47,1 степен

Њу Делхи, 19 мај 2024 (МИА) - Топлотен бран зафати делови од северозападна Индија, а главниот град Њ...

Врховниот суд на Индија привремено го ослободи опозицискиот лидер за да се приклучи на изборната кампања во Делхи

Врховниот суд на Индија привремено го ослободи опозицискиот лидер за да се приклучи на изборната кампања во Делхи

Њу Делхи, 10 мај 2024 (МИА) - Врховниот суд на Индија денеска привремено го ослободи шефот на регион...

Трета фаза од изборите во Индија - гласаше и премиерот Моди

Трета фаза од изборите во Индија - гласаше и премиерот Моди

Њу Делхи, 7 мај 2024 (МИА) - Индискиот премиер Нарендра Моди денеска гласаше во третата фаза од општ...

Стипендија за Летната школа по словачки јазик и за студии на универзитети во Индија за 2024/2025

Стипендија за Летната школа по словачки јазик и за студии на универзитети во Индија за 2024/2025

Скопје, 30 април 2024 (МИА) -  Амбасадата на Словачка во Скопје известува за нов повик за додел...

Во Индија почнаа парламентарните избори кои ќе траат до 1 јуни

Во Индија почнаа парламентарните избори кои ќе траат до 1 јуни

Њу Делхи, 19 април 2024 (МИА) - Во Индија денеска почнаа парламентарните избори, каде право на глас...

Парламентарните избори во Индија ќе се одржат во седум фази од 19 април до 1 јуни

Парламентарните избори во Индија ќе се одржат во седум фази од 19 април до 1 јуни

Њу Делхи, 15 април 2025 (МИА) - Парламентарните избори во Индија ќе се одржат од 19 април до 1 јуни...

Индискиот премиер Нарендра Моди увери дека борбата против корупцијата ќе продолжи

Индискиот премиер Нарендра Моди увери дека борбата против корупцијата ќе продолжи

Делхи, 2 април 2024 (МИА) - Индискиот премиер Нарендра Моди увери дека борбата против корупцијата ќе...

Индискиот министер за надворешни работи се сретна со својот украински колега во Делхи

Индискиот министер за надворешни работи се сретна со својот украински колега во Делхи

Делхи, 29 март 2024 (МИА) - Индискиот министер за надворешни работи, Субрахмањам Џаишанкар денеска р...

Индија планира да потроши 3,7 милијарди долари за оградување на границата со Мјанмар

Индија планира да потроши 3,7 милијарди долари за оградување на границата со Мјанмар

Њу Делхи, 27 март 2024 (МИА) - Индија планира да потроши околу 3,7 милијарди долари за да ја огради...

Image

Остани поврзан