• недела, 14 јули 2024
Кривична пријава против двe лица кои со измама изнудувале пари од охриѓани

Кривична пријава против двe лица кои со измама изнудувале пари од охриѓани

Скопје, 30 мај 2024 (МИА) - СВР Охрид поднесе кривична пријава против Е.И.В.(58) од Бугарија и А.Т.(...

Во Кочани измамена 75-годишна жена за сума од околу 4.000 евра

Во Кочани измамена 75-годишна жена за сума од околу 4.000 евра

Скопје, 21 мај 2024 (МИА) - Во Одделението за внатрешни работи Кочани, 75 – годишна жена од Кочани с...

Поранешен руски командант уапсен под сомнение за „измама од големи размери“

Поранешен руски командант уапсен под сомнение за „измама од големи размери“

Москва, 21 мај 2024 (МИА) - Поранешниот командант на 58-та руска армија, Иван Попов, е уапсен под со...

Владата апелира до граѓаните да не одговараат на СМС пораки каде таа се јавува како испраќач

Владата апелира до граѓаните да не одговараат на СМС пораки каде таа се јавува како испраќач

Скопје, 20 мај 2024 (МИА) - Владата апелира до граѓаните да внимаваат доколку добијат СМС или други...

Тошковски: Лишен од слобода виш аналитичар во СВР Скопје, фатен со над 10 илјади евра од сторена измама

Тошковски: Лишен од слобода виш аналитичар во СВР Скопје, фатен со над 10 илјади евра од сторена измама

Скопје, 18 мај 2024 (МИА) - Техничкиот министер за внатрешни работи Панче Тошковски утрово, преку св...

Кривична пријава за три лица, лажно нуделе градежен материјал во Охрид и Струга

Кривична пријава за три лица, лажно нуделе градежен материјал во Охрид и Струга

Струга, 16 мај 2024 (МИА) - Струшката полиција поднесе кривична пријава против три лица за повеќе кр...

Скопјанец  измамен во менувачница од двајца странски државјани

Скопјанец измамен во менувачница од двајца странски државјани

Скопје, 5 мај 2024 (МИА) - Скопјанец пријавил дека во менувачница во Старата скопска чаршија бил изм...

МВР билтен (ДПЛ)

МВР билтен (ДПЛ)

Скопје, 5 мај 2024 (МИА) - Синоќа во 23.50 часот, полициски службеници од СВР - Штип го привеле штипјанецот Е...

Уапсени 21 лице во акција на Европол за измама на кол-центри

Уапсени 21 лице во акција на Европол за измама на кол-центри

Хаг, 2 мај 2024 (МИА) - Најмалку 21 лице се приведени во Германија, Албанија, Босна и Херцеговина, К...

Приведени 14 државјани на Србија кои измамиле германски државјани за милион евра

Приведени 14 државјани на Србија кои измамиле германски државјани за милион евра

Белград, 2 мај 2024 (МИА) - Четиринаесет лица во Србија се приведени поради меѓународна измама...

Во Шпанија уапсени повеќе од 100 лица поради измама на корисниците на Воцап

Во Шпанија уапсени повеќе од 100 лица поради измама на корисниците на Воцап

Мадрид, 1 мај 2024 (МИА) - Повеќе од 100 лица се уапсени во Шпанија под обвинение дека со измама укр...

Тетовец измамен, платил преку интернет 21 илјада евра за роба која не стигнала

Тетовец измамен, платил преку интернет 21 илјада евра за роба која не стигнала

Тетово, 24 април 2024 (МИА) - СВР Тетово информира дека жител на тетовскиот регион пријавил измама в...

Погребна фирма во САД проневерила државна помош - не ги погребувала и кремирала телата

Погребна фирма во САД проневерила државна помош - не ги погребувала и кремирала телата

Лос Анџелес, 17 април 2024 (МИА) - Џон и Кери Халфорд, сопственици на приватно погребно претпријатие...

Обожавателите на Тејлор Свифт во В Британија загубиле над милион евра од лажни интернет-понуди за влезници

Обожавателите на Тејлор Свифт во В Британија загубиле над милион евра од лажни интернет-понуди за влезници

Лондон, 17 април 2024 (МИА) - Обожавателите на пејачката Тејлор Свифт во Велика Британија потенцијал...

Финансиска полиција поднесе кривични пријави против три лица за измама

Финансиска полиција поднесе кривични пријави против три лица за измама

Скопје, 5 април 2024  Управата за финансиска полиција до Основното јавно обвинителство...

Image

Остани поврзан