• сабота, 15 јуни 2024
ОН: „Шокантен“ пораст на кршењето на правата на децата во војните

ОН: „Шокантен“ пораст на кршењето на правата на децата во војните

Њујорк, 12 јуни 2024 (МИА) - Насилството врз децата за време на вооружените конфликти достигна „екст...

Брнабиќ ќе бара од ОДИХР дополнителни објаснувања за делот од извештајот за медиумите

Брнабиќ ќе бара од ОДИХР дополнителни објаснувања за делот од извештајот за медиумите

Белград, 4 јуни 2024 (МИА)- Претседателката на српскиот Парламент, Ана Брнабиќ, денеска изјави дека...

НСДП во Собранието ќе делува опозициски, го усвои извештајот од изборите

НСДП во Собранието ќе делува опозициски, го усвои извештајот од изборите

Скопје, 3 јуни 2024 (МИА) - Раководството на НСДП вчера го разгледало и усвоило Извештајот за претсе...

Службеничка на Стејт департментот поднесе оставка, велејќи дека извештајот на администрацијата до Конгресот за Газа е погрешен

Службеничка на Стејт департментот поднесе оставка, велејќи дека извештајот на администрацијата до Конгресот за Газа е погрешен

Вашингтон, 31 мај 2024 (МИА) - Службенчка на Стејт департментот, која поднесе оставка оваа недела, и...

Државен завод за ревизија: Неефикасно управување и стопанисување со државниот недвижен имот

Државен завод за ревизија: Неефикасно управување и стопанисување со државниот недвижен имот

Скопје, 30 мај 2024 (МИА) - Законската регулатива не создава услови, а активностите на надлежните ин...

Хоспитализирани уште три лица со голема кашлица, во државава вкупно 631 случај

Хоспитализирани уште три лица со голема кашлица, во државава вкупно 631 случај

Скопје, 28 мај 2024 (МИА) - Од 17 до 23 мај, пријавени се 34 нови случаи на голема кашлица, со намал...

Извештај на ИКС: Во април забележан раст на штетната содржина на интернет и на Фејсбук-страниците на политичките партии и на нивните лидери

Извештај на ИКС: Во април забележан раст на штетната содржина на интернет и на Фејсбук-страниците на политичките партии и на нивните лидери

Скопје, 27 мај 2024 (МИА) – Извештајот на Институтот за комуникациски студии во кој се мониторираат...

АВМУ ги објави извештаите за емитувано ППР за втор круг претседателски избори и за парламентарни избори

АВМУ ги објави извештаите за емитувано ППР за втор круг претседателски избори и за парламентарни избори

Скопје, 23 мај 2024 (МИА) - Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (АВМУ) ги објави из...

КСЗД ќе го презентира Годишниот извештај за работата за 2023 година

КСЗД ќе го презентира Годишниот извештај за работата за 2023 година

Скопје, 21 мај 2024 (МИА) - Комисијата за спречување и заштита од дискриминација денеска ќе го презе...

Извештај: Британските власти го прикривале скандалот со заразена крв 

Извештај: Британските власти го прикривале скандалот со заразена крв 

Лондон, 20 мај 2024 (МИА) – Британската Национална здравствена служба (НХС) денеска го објави извешт...

СЕ: Македонските затвори се почисти, но во нив и натаму има корупција и лош третаман кон затворениците  

СЕ: Македонските затвори се почисти, но во нив и натаму има корупција и лош третаман кон затворениците  

Брисел, 15 мај 2024 (МИА) - Во казнено-поправните установи во Северна М...

Водата во Скопје е безбедна за пиење

Водата во Скопје е безбедна за пиење

Скопје, 29 април 2024 (МИА) - Анализите на Секторот за санитарна контрола, направени на 149 примероц...

Волстрит џурнал: Според американските разузнавачи, Путин директно не стои зад убиството на Навални

Волстрит џурнал: Според американските разузнавачи, Путин директно не стои зад убиството на Навални

Вашингтон, 27 април 2024 (МИА) - Разузнавачките агенции во САД утврдиле дека рускиот претседател Вла...

Прелиминарен извештај на ЦИВИЛ за Претседателските избори: Мирен изборен ден, демократски и фер изборен натпревар

Прелиминарен извештај на ЦИВИЛ за Претседателските избори: Мирен изборен ден, демократски и фер изборен натпревар

Скопје, 25 април 2024 Мирен изборен ден, демократски и фер изборен натпревар и висока излезн...

Грчко МНР за извештајот на Стејт департментот: Регистрира пријави од НВО без независна контрола и став од државата

Грчко МНР за извештајот на Стејт департментот: Регистрира пријави од НВО без независна контрола и став од државата

Атина, 23 април 2024 (МИА) – Извештајот регистрира, без понатамошна истрага, пријави од невладини ор...

Image

Остани поврзан