• понеделник, 17 јуни 2024
Герасимовски: Прифатена Иницијативата за конфискација на дивоградби, ова е голема победа на општината

Герасимовски: Прифатена Иницијативата за конфискација на дивоградби, ова е голема победа на општината

Скопје, 28 март 2024  Општина...

Во прилепско без нови детални урбанистички планови и неиздавање дозволи за градба, се отвора простор за дивоградби

Во прилепско без нови детални урбанистички планови и неиздавање дозволи за градба, се отвора простор за дивоградби

Прилеп, 20 јануари 2024 (МИА) - Прилепското градежништво во новата 2024 година влезе со старите долг...

Општина Центар: Почна отстранувањето нелегално поставени објекти и тераси

Општина Центар: Почна отстранувањето нелегално поставени објекти и тераси

20 декември 2023  Општина Центар започна со отстранување н...

Граѓански организации: Повлекување на измени на законот со кој се легализираат дивоградби изградени до 31.12.2022

Граѓански организации: Повлекување на измени на законот со кој се легализираат дивоградби изградени до 31.12.2022

Скопје, 18 декември 2023 Граѓански организации и експерти бараат од претседателот на Собран...

Нов закон за легализација на дивоградби во Собранието, предлагач пратеникот Скендер Реџепи

Нов закон за легализација на дивоградби во Собранието, предлагач пратеникот Скендер Реџепи

Скопје, 11 декември 2023 (МИА) - Предлог закон за изменување и дополнување на Законот за постапување...

ПП Левица: Дивоградбите во Гази Баба недопирливи веќе два мандати

ПП Левица: Дивоградбите во Гази Баба недопирливи веќе два мандати

Скопје, 18 ноември 2023 Уште во 2021 година, екс-градоначалникот од редовите на СДС - Б...

Стефковски: Ќе се отстранат сите дивоградби во Гази Баба за кои има соодветни пријави

Стефковски: Ќе се отстранат сите дивоградби во Гази Баба за кои има соодветни пријави

Скопје, 20 октомври 2023 (МИА) - Градоначалникот на Општина Гази Баба, Бобан Стефковски, денеска на...

Викенд населбата на Попова Шапка има 116 дивоградби, Касами чека ДУП да преземе мерки

Викенд населбата на Попова Шапка има 116 дивоградби, Касами чека ДУП да преземе мерки

Тетово, 10 октомври 2023 (МИА) - Градоначалникот на Тетово Биљал Касами најави дека општинската адми...

Ковачевски: ЈО да реагира за дивоградбата на „Пластичарска“, на народот му е преку глава од криминал и од изигрување на законите

Ковачевски: ЈО да реагира за дивоградбата на „Пластичарска“, на народот му е преку глава од криминал и од изигрување на законите

Скопје, 4 септември 2023 (МИА) - Премиерот Димитар Ковачевски денеска јавно го повика Јавното обвини...

Лани регистрирани 662 дивоградби

Лани регистрирани 662 дивоградби

Скопје, 30 јуни 2023 (МИА) - На територијата на државава лани се регистрирани 662 бесправно изграден...

Уапсени 22 лица за дивоградби на четири грчки острови

Уапсени 22 лица за дивоградби на четири грчки острови

Атина, 2 мај 2023 (МИА) – Во рамките на контролите за борба со дивоградбите, грчката полиција во пер...

Стоилковски: Наместо да ги казнат, ДУИ и СДС ќе ги наградат дивоградбите

Стоилковски: Наместо да ги казнат, ДУИ и СДС ќе ги наградат дивоградбите

Скопје, 18 април 2023

Стоилковски: За ДУИ и СДСМ иста вредност имаат и легалните градби и дивоградбите

Стоилковски: За ДУИ и СДСМ иста вредност имаат и легалните градби и дивоградбите

Скопје, 17 април 2023 За Артан Груби и Димитар ...

Герасимовски: Градежниците да ги почитуваат прописите, ги засилуваме контролите на терен

Герасимовски: Градежниците да ги почитуваат прописите, ги засилуваме контролите на терен

Скопје, 7 април 2023 (МИА) - Придружуван од општинските служби, градоначалникот на Општина Центар, Г...

Иницијативата на Герасимовски пред Лога и Бочварски, конфискуваните дивоградби да ги користат граѓаните

Иницијативата на Герасимовски пред Лога и Бочварски, конфискуваните дивоградби да ги користат граѓаните

Скопје, 6 април 2023 (МИА) - Градоначалникот на Општина Центар Горан Герасимовски ќе ја презентира И...

Image

Остани поврзан