• среда, 22 мај 2024
​Ново детско катче и простор за одмор на улицата „Ѓорѓи Димитров

​Ново детско катче и простор за одмор на улицата „Ѓорѓи Димитров" во Општина Кисела Вода

Скопје, 19 мај 2024 (МИА) - Во Општина Кисела Вода, на улицата „Ѓорѓи Димитров" ​е отворено ново дет...

Четири креативни работилници за деца, Саем на книга и доделување на наградите на „Литера 2024“

Четири креативни работилници за деца, Саем на книга и доделување на наградите на „Литера 2024“

Скопје, 18 мај 2024 (МИА) - Co ликовната работилница за деца „Летаме за...

Дел од најагресивните раси кучиња

Дел од најагресивните раси кучиња

Скопје, 17 мај 2024 (МИА) - Некои раси кучиња се посклони кон агресивно однесување од останатите, па...

Истражувања: Некои особини и одлики се наследуваат главно од мајката

Истражувања: Некои особини и одлики се наследуваат главно од мајката

Лос Анџелес, 17 мај 2024 (МИА) - Повеќето човечки особини се полигенски, што значи дека тие се одред...

Отворена „Литера 2024“ - Книгите, приказните, уметноста ги носат децата на магични патувања

Отворена „Литера 2024“ - Книгите, приказните, уметноста ги носат децата на магични патувања

Скопје, 16 мај 2024 (МИА) - Литературата и илустрацијата имаат специјално место во срцата на децата....

Обединетите Нации го одбележаа Денот на семејството

Обединетите Нации го одбележаа Денот на семејството

Скопје, 16 мај 2024 (МИА) - Обединетите Нации, на 15 мај секоја година, од 1994. досега, го слават М...

Зошто Холандија е една од најсреќните држави во светот?

Зошто Холандија е една од најсреќните држави во светот?

Амстердам, 13 мај 2024 (МИА) - Холандија важи за една од најсреќните држави во светот - со најсреќни...

Се откачи рингишпил во Србија, повредени 13 деца

Се откачи рингишпил во Србија, повредени 13 деца

Белград, 8 мај 2024 (МИА) - Тринаесетгодишно девојче е тешко повредено, а 12 деца се здобиле со поле...

УНИЦЕФ: Околу 600.000 деца во Рафа немаа безбедно засолниште

УНИЦЕФ: Околу 600.000 деца во Рафа немаа безбедно засолниште

Рафа, 7 мај 2024 (МИА) - Детскиот фонд на Обединетите нации (УНИЦЕФ) предупреди дека 600.000 деца во...

Раните знаци на аутизам може да се откријат и пред тригодишна возраст

Раните знаци на аутизам може да се откријат и пред тригодишна возраст

Лос Анџелес, 29 април 2024 (МИА) - Нарушувањата од спектарот на аутизмот (АСН) се состојби предизвик...

ЕУ ги продолжи привремените мерки за борба против онлајн сексуална злоупотреба на деца за уште две години 

ЕУ ги продолжи привремените мерки за борба против онлајн сексуална злоупотреба на деца за уште две години 

Брисел, 29 април 2024 (МИА) - Советот на ЕУ денеска усвои Регулатива со која се продолжува важноста...

Сиднеј: Тинејџери планирале да купат оружје и да ги напаѓаат Евреите

Сиднеј: Тинејџери планирале да купат оружје и да ги напаѓаат Евреите

Сиднеј, 29 април 2024 (МИА) - Група тинејџери планирале да набават оружје и да нападнат Евреи само н...

УНРВА: Во Газа за шест месеци се убиени повеќе деца отколку во светот за четири години

УНРВА: Во Газа за шест месеци се убиени повеќе деца отколку во светот за четири години

Њујорк, 28 април 2024 (МИА) - Шефот на Агенцијата на ОН за помош на палестинските бегалци (УНРВА), Ф...

Бесплатни офталмолошки прегледи за најмалите од Македонска Каменица

Бесплатни офталмолошки прегледи за најмалите од Македонска Каменица

Делчево, 25 април 2024 (МИА) - На иницијатива на градоначалникот Димчо...

Русија и Украина договорија размена на деца одвоени од своите семејства

Русија и Украина договорија размена на деца одвоени од своите семејства

Москва, 24 април 2024 (МИА) - Руската комесарка за правата на децата Марија Лвова-Белова изјави дека...

Image

Остани поврзан