• понеделник, 17 јуни 2024
Сиљановска Давкова: Логично е некогаш да бидете власт, а некогаш да бидете опозиција

Сиљановска Давкова: Логично е некогаш да бидете власт, а некогаш да бидете опозиција

Скопје, 4 јуни 2024 (МИА) – Претседателката Гордана Сиљановска Давкова не ја исклучува можноста пред...

Нетанјаху може да издржи подолго на власт од Бајден

Нетанјаху може да издржи подолго на власт од Бајден

3 јуни 2024 Ал Џезира Балканс Израелската армија ќе се бори во Газа...

Истражување: Периодите на промена на власт најсилно влијаат врз времените вработувања и консултантските услуги во јавниот сектор

Истражување: Периодите на промена на власт најсилно влијаат врз времените вработувања и консултантските услуги во јавниот сектор

Скопје, 30 мај 2024 (МИА) - Изборните процеси влијаат на динамиката на привремените вработувања и ко...

Грузија ги обвинува демонстрантите дека се обидуваат насилно да ја преземат власта

Грузија ги обвинува демонстрантите дека се обидуваат насилно да ја преземат власта

Тбилиси, 8 мај 2024 (МИА) - Грузиската служба за државна безбедност денеска ги обвини организаторите...

Димитриеска Кочоска: Програма на ВМРО-ДПМНЕ е направена за да ја градиме државата од почеток

Димитриеска Кочоска: Програма на ВМРО-ДПМНЕ е направена за да ја градиме државата од почеток

Скопје, 29 април 2024 После распадната држава, нема што реформско, почнуваме да ја градиме о...

Димитриевски:  Не бараме по секоја цена власт, туку ќе бидеме корективот и на власта и на опозицијата

Димитриевски:  Не бараме по секоја цена власт, туку ќе бидеме корективот и на власта и на опозицијата

Прилеп, 27 април 2024 (МИА) - Во првиот круг, дефинитивно народот избра и формираше трета опција во...

Анкета: Поддршката за членството на Полска во ЕУ - најмала во последнава декада

Анкета: Поддршката за членството на Полска во ЕУ - најмала во последнава декада

Варшава, 26 април 2024 (МИА) - Поддршката за членството на Полска во Европската Унија падна на најни...

Стојаноска: Оваа криминална власт вчера го доби жолтиот картон, а црвениот и следува на 8 мај

Стојаноска: Оваа криминална власт вчера го доби жолтиот картон, а црвениот и следува на 8 мај

Скопје, 25 април 2024  Од победничко Јегуновце, најпрво се заблагодарувам и им честитам...

Ковачки: Градоначалниците на Крива Паланка и Пробиштип и директорката на УЈП вршат злоупотреба на институциите

Ковачки: Градоначалниците на Крива Паланка и Пробиштип и директорката на УЈП вршат злоупотреба на институциите

Скопје, 22 април 2024 Ми јавуваат од терен дека градоначалниците на Пробиштип и на Крива Па...

Српската власт и опозиција не постигнаа договор за изборните услови, до петок одлука за учество или бојкот

Српската власт и опозиција не постигнаа договор за изборните услови, до петок одлука за учество или бојкот

Белград, 17 април 2024 (МИА) - Во Собранието на Србија заврши средбата на која претставниците на вла...

Премиерот на Сингапур се повлекува на 15 мај кога власта ќе му ја предаде на својот заменик

Премиерот на Сингапур се повлекува на 15 мај кога власта ќе му ја предаде на својот заменик

Сингапур, 15 април 2024 (МИА) - Сингапурскиот премиер Ли Хсиен Лунг денеска соопшти дека на 15 мај с...

Совет на Европа: Црна Гора мора да продолжи со децентрализацијата на власта

Совет на Европа: Црна Гора мора да продолжи со децентрализацијата на власта

Брисел, 28 март 2024 (МИА) - Конгресот на локални и регионални власти на Советот на Европа ја повика...

СПМ: Последниот податок за растот на БДП од 0.9 отсто ја покажува сета неуспешност на политиките на власта

СПМ: Последниот податок за растот на БДП од 0.9 отсто ја покажува сета неуспешност на политиките на власта

Скопје, 10 март 2024 Социјалистичката партија на Македонија оценува дека последниот податок...

Движењето „Ние-гласот на народот“ нема да го поддржи формирање власт во Белград, Шапиќ ќе го чека Несторовиќ до 1 март или на 20 мај ќе има нови избори

Движењето „Ние-гласот на народот“ нема да го поддржи формирање власт во Белград, Шапиќ ќе го чека Несторовиќ до 1 март или на 20 мај ќе има нови избор...

Белград, 22 февруари 2024 (МИА) - По расколот во Движењето „Ние-гласот на народот“ и кавгите со Бран...

Анкета: Коалицијата на Нетанјаху не би останала на власт

Анкета: Коалицијата на Нетанјаху не би останала на власт

Ерусалим, 22 јануари 2024 (МИА) - Последните анкети покажуваат дека конзервативната партија Ликуд на...

Image

Остани поврзан