• четврток, 30 мај 2024
Десет загинати во судар во воздух и уривање на два малезиски воени хеликоптери

Десет загинати во судар во воздух и уривање на два малезиски воени хеликоптери

Куала Лумпур, 23 април 2024 (МИА) - Воената морнарица на Малезија соопшти дека два воени хеликоптери...

Поранешниот малезиски премиер Наџиб Разак побара од судот остатокот од казната да го отслужи во домашен притвор

Поранешниот малезиски премиер Наџиб Разак побара од судот остатокот од казната да го отслужи во домашен притвор

Куала Лумпур, 5 април 2024 (МИА) - Малезискиот поранешен премиер Наџиб Разак, кој е во затвор, сака...

Уметничкото студио „Јео Чу“ од Малезија годинешен добитник на Гран-при на „Мал битолски Монмартр“

Уметничкото студио „Јео Чу“ од Малезија годинешен добитник на Гран-при на „Мал битолски Монмартр“

Битола, 20 март 2024 (МИА) - Детското ликовно студио „Св. Кирил и Методиј“-Битола, организаор и дома...

Како MH370 исчезна без траг: 10 години од една од најголемите мистерии во авијацијата

Како MH370 исчезна без траг: 10 години од една од најголемите мистерии во авијацијата

Куала Лумпур, 7 март 2024 (МИА) - Летот MH370 на Малезија ерлајнс исчезна без траг на 8 март 2014 го...

Малезија сака да ја продолжи истрагата за исчезнатиот авион на летот MH370

Малезија сака да ја продолжи истрагата за исчезнатиот авион на летот MH370

Куала Лумпур, 3 март 2024 (МИА) - Малезија бара нова истрага за исчезнатиот авион на летот MH370 на...

Норвешкиот крал Харалд Петти е хоспитализиран во Малезија поради инфекција

Норвешкиот крал Харалд Петти е хоспитализиран во Малезија поради инфекција

Осло, 27 февруари 2024 (МИА) - Норвешкиот крал Харалд Петти е хоспитализиран во Малезија поради инфе...

Гран при на Малезија може да се врати во календарот на Ф1 во 2026 година

Гран при на Малезија може да се врати во календарот на Ф1 во 2026 година

Лондон, 31 јануари 2024 (МИА) - Трката од Формула 1 шампионатот во Сепанг би можела да се врати во 2...

Султан Ибрахим е новиот крал на Малезија

Султан Ибрахим е новиот крал на Малезија

Куала Лумпур, 31 јануари 2024 (МИА) – Султан Ибрахим од јужната држава Џохор на церемонија во Национ...

Малезискиот суд ги отфрли обвинувањата за злоупотреба на власта против поранешниот премиер Мухидин Јасин

Малезискиот суд ги отфрли обвинувањата за злоупотреба на власта против поранешниот премиер Мухидин Јасин

Куала Лумпур, 15 август 2023 (МИА) - Малезискиот суд денеска ги отфрли обвинувањата за злоупотреба н...

Парламентот на Малезија гласаше за укинување на смртната казна

Парламентот на Малезија гласаше за укинување на смртната казна

Куала Лумпур, 3 април 2023 (МИА) – Парламентот на Малезија денеска одобри законски реформи за укинув...

Поради корупција уапсен поранешниот премиер на Малезија, Мухадин Јасин

Поради корупција уапсен поранешниот премиер на Малезија, Мухадин Јасин

Куала Лумпур, 9 март 2023 (МИА)...

Анвар Ибрахим именуван за премиер на Малезија

Анвар Ибрахим именуван за премиер на Малезија

Куала Лумпур, 24 ноември 2022 (МИА) - Анвар Ибрахим е именуван за нов премиер на Малезија откако негова...

Поранешниот премиер на Малезија во затвор на отслужување на 12-годишната затворска казна

Поранешниот премиер на Малезија во затвор на отслужување на 12-годишната затворска казна

Куала Лумпур, 23 август 2022 (МИА) - Поранешниот малезиски премиер Наџиб Разак (69) отиде во затвор на...

Орангутани тестирани за Ковид-19 во Малезија

Орангутани тестирани за Ковид-19 во Малезија

Куала Лумпур, 13 септември 2021 (МИА) - Во Малезија, десетици високо загрозени орангутани беа тестирани...

Протест на малезиската опозиција поради затворање на Парламентот

Протест на малезиската опозиција поради затворање на Парламентот

Куала Лумпур, 2 август 2021 (МИА) - Лидерите на малезиската опозиција денеска протестираа поради затвор...

Image

Остани поврзан