• понеделник, 17 јуни 2024
Средба на Османи со министерот за надворешни работи на Босна и Херцеговина, Елмедин Конаковиќ

Средба на Османи со министерот за надворешни работи на Босна и Херцеговина, Елмедин Конаковиќ

Скопје, 13 јуни 2024 (МИА) - Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, во рамки на состанокот н...

Индиското МНР ги повика руските власти да ги вратат телата на двајца индијци убиени во Украина

Индиското МНР ги повика руските власти да ги вратат телата на двајца индијци убиени во Украина

Њу Делхи, 12 јуни 2024 (МИА) - Индија соопшти дека двајца нејзини државјани кои биле регрутирани од...

Османи: Се заокружува на претседавањето со ПСИЈЕ, избран нов генерален секретар на  Советот за регионална соработка

Османи: Се заокружува на претседавањето со ПСИЈЕ, избран нов генерален секретар на Советот за регионална соработка

Скопје, 12 јуни 2024 (МИА) – „Зајакнување на регионалната безбедносна и...

Грчкото МНР ги осуди нападите врз Рафа и повика на итен прекин на огнот

Грчкото МНР ги осуди нападите врз Рафа и повика на итен прекин на огнот

Атина, 30 мај 2024 (МИА) – Грција ги осудува неодамнешните напади врз цивили, вклучително и деца, во...

МНР: Сите политички чинители, особено избраните државни функционери да бидат внимателни кон меѓународно преземените обврски како Преспанскиот договор

МНР: Сите политички чинители, особено избраните државни функционери да бидат внимателни кон меѓународно преземените обврски како Преспанскиот договор

Скопје, 13 мај 2024 (МИА) - Министерството за надворешни работи утрово соопшти дека ја потврдува цвр...

Грчко МНР: Европскиот пат на Северна Македонија и односите со Грција зависат од спроведување на Договорот од Преспа и употребата на уставното име

Грчко МНР: Европскиот пат на Северна Македонија и односите со Грција зависат од спроведување на Договорот од Преспа и употребата на уставното име

Атина, 12 мај 2024 (МИА) – Билатералните односи со соседната земја и нејзиниот европски пат зависат...

Герапетритис му честитал на Џуриќ за преземањето на функцијата и ја повторил грчката поддршка за ЕУ перспективата на Србија

Герапетритис му честитал на Џуриќ за преземањето на функцијата и ја повторил грчката поддршка за ЕУ перспективата на Србија

Атина, 10 мај 2024 (МИА) – Грчката поддршка за ЕУ перспективата на Србија, ја повторил министерот за...

Грчкото МНР реагира по одлуката на Турција манастирот Хора да работи како џамија

Грчкото МНР реагира по одлуката на Турција манастирот Хора да работи како џамија

Атина, 7 мај 2024 (МИА) – Министерството за надворешни работи на Грција преку соопштение реагираше за одлуката на тур...

Османи по повод 55 години МНР: Членки сме во сите важни регионални и меѓународни организации и кредибилен фактор во глобални рамки

Османи по повод 55 години МНР: Членки сме во сите важни регионални и меѓународни организации и кредибилен фактор во глобални рамки

Скопје, 29 април 2024 (МИА) - И покрај условеноста од комплицираните регионални и меѓународни случув...

Прес-конференција на Османи по повод Денот на МНР (во живо)

Прес-конференција на Османи по повод Денот на МНР (во живо)

Скопје, 29 април 2024 (МИА) - Прес-конференција на министерот за надворешни работи, Бујар Османи по...

Ден на македонската дипломатија - 55 години од основањето на Министерството за надворешни работи

Ден на македонската дипломатија - 55 години од основањето на Министерството за надворешни работи

Скопје, 29 април 2024 (МИА) - Во Министерството за надворешни работи денеска се одбележува 55 години...

Дипломатскиот клуб од Скопје го одбележа Денот на македонската дипломатија

Дипломатскиот клуб од Скопје го одбележа Денот на македонската дипломатија

Скопје, 28 април 2024 (МИА) - Дипломатскиот клуб од Скопје денеска го одбележа Денот на македонската...

Грчко МНР за извештајот на Стејт департментот: Регистрира пријави од НВО без независна контрола и став од државата

Грчко МНР за извештајот на Стејт департментот: Регистрира пријави од НВО без независна контрола и став од државата

Атина, 23 април 2024 (МИА) – Извештајот регистрира, без понатамошна истрага, пријави од невладини ор...

МНР апелира да се избегнуваат патувања во Израел и регионот

МНР апелира да се избегнуваат патувања во Израел и регионот

Скопје, 12 април 2024 (МИА) – Поради информациите за можно влошување на...

„Дело“: Љубљана лобира Борут Пахор да го наследи Мирослав Лајчак во дијалогот меѓу Белград и Приштина

„Дело“: Љубљана лобира Борут Пахор да го наследи Мирослав Лајчак во дијалогот меѓу Белград и Приштина

Љубљана, 10 април 2024 (МИА) - Поранешниот претседател на Словенија и основач на „Пријатели на Запад...

Image

Остани поврзан