• недела, 14 јули 2024
Стано: ЕУ го поздравува противењето на Бајден на Предлог-законот за санкционирање на МКС 

Стано: ЕУ го поздравува противењето на Бајден на Предлог-законот за санкционирање на МКС 

Брисел, 5 јуни 2024 (МИА) - ЕУ со внимание го следи тоа што се случува во САД во однос на Предлог-за...

„Гардијан“: Поранешниот шеф на Мосад и се заканувал на главната обвинителка на МКС

„Гардијан“: Поранешниот шеф на Мосад и се заканувал на главната обвинителка на МКС

Лондон, 28 мај 2024 (МИА) – Поранешниот шеф на израелската разузнавачка агенција Мосад, Јоси Коен и...

Главниот обвинител на МКС ги отфрли обвинувањата дека го поистоветува Израел со Хамас

Главниот обвинител на МКС ги отфрли обвинувањата дека го поистоветува Израел со Хамас

Хаг, 26 мај 2024 (МИА) - Главниот обвинител на Меѓународниот кривичен суд (МКС), Карим Кан, денеска...

О'Брајан: САД треба да воведат санкции за претставници на МКС кои бараат апсење на Нетанјаху

О'Брајан: САД треба да воведат санкции за претставници на МКС кои бараат апсење на Нетанјаху

Вашингтон, 22 мај 2024 (МИА) - САД треба да воведат санкции за претставниците на Меѓународниот криви...

Франција го поддржа МКС во врска со повикот за налози за апсење на лидерите на Израел и Хамас

Франција го поддржа МКС во врска со повикот за налози за апсење на лидерите на Израел и Хамас

Париз, 21 мај 2024 (МИА) - Министерството за надворешни работи на Франција соопшти дека ја поддржува...

Нетанјаху за налогот за апсење од МКС: Тоа е апсурдна одлука

Нетанјаху за налогот за апсење од МКС: Тоа е апсурдна одлука

Тел Авив, 20 мај 2024 (МИА) - Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху за првпат се огласи по информац...

Обвинителот на МКС и се заблагодари на Амал Клуни

Обвинителот на МКС и се заблагодари на Амал Клуни

Хаг, 20 мај 2024 (МИА) - Главниот обвинител на Меѓународниот кривичен суд (МКС), Карим Кан, денеска,...

Израелскиот претседател оцени дека одлуката на обвинителот на МКС е еднострана и безобразна

Израелскиот претседател оцени дека одлуката на обвинителот на МКС е еднострана и безобразна

Ерусалим, 20 мај 2024 (МИА) - Израелскиот претседател Исак Херцог денеска изјави дека одлуката на гл...

Ганц: Одлуката на МКС е злосторство од историски размери

Ганц: Одлуката на МКС е злосторство од историски размери

Ерусалим, 20 мај 2024 (МИА) - Израелскиот министер и член на воениот кабинет, Бени Ганц, денеска ја...

Акане: Путин не може да ја избегне правдата

Акане: Путин не може да ја избегне правдата

Токио, 20 март 2024 (МИА) – Новоизбраната претседателка на Меѓународниот кривичен суд (МКС), Томоко...

Зеленски ги поздрави обвиненијата на МКС против двајцата руски команданти

Зеленски ги поздрави обвиненијата на МКС против двајцата руски команданти

Киев, 5 март (Танјуг) - Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска ја поздрави одлуката на М...

МКС обвини двајца руски високи офицери за воени злосторства

МКС обвини двајца руски високи офицери за воени злосторства

Хаг, 5 март 2024 (МИА) - Меѓународниот кривичен суд (МКС) денеска издаде налози за апсење на двајца...

Одлука на МКС: Жртвите на милицијата од Уганда добиваат рекордни 52 милиони евра компензација

Одлука на МКС: Жртвите на милицијата од Уганда добиваат рекордни 52 милиони евра компензација

Кампала, 29 февруари 2024 (МИА) - Десетици илјади жртви на командантот на угандската милиција Домини...

Бразилскиот претседател не ја исклучува можноста да го уапси Путин доколку допатува на Самитот Г20 во Рио де Жанеиро

Бразилскиот претседател не ја исклучува можноста да го уапси Путин доколку допатува на Самитот Г20 во Рио де Жанеиро

Берлин, 4 декември 2023 (МИА) - Бразилскиот претседател денеска изјави дека не може да му даде никак...

Иран побара од МКС да ја запре израелската агресија врз Газа

Иран побара од МКС да ја запре израелската агресија врз Газа

Техеран, 28 ноември 2023 (МИА) – Шефот на иранската дипломатија, Хосеин Амир-Абдолахиан, испрати бар...

Image

Остани поврзан