• понеделник, 20 мај 2024
Дебата „Патот пред нас“: Коридорот 8 клучен инфраструктурен проект за Северна Македонија, Албанија и Бугарија

Дебата „Патот пред нас“: Коридорот 8 клучен инфраструктурен проект за Северна Македонија, Албанија и Бугарија

Скопје, 15 април 2024 (МИА) – Во организација на Здружението ЕСТИМА, Институтот за соработка и разво...

Коридорот 8 е стратешки проект, пратениците да го изгласаат законот за доизградба на експресниот пат Ранковце - Крива Паланка, порачаа Џафери, Бочварски, Николовски и Рустеми

Коридорот 8 е стратешки проект, пратениците да го изгласаат законот за доизградба на експресниот пат Ранковце - Крива Паланка, порачаа Џафери, Бочварс...

Ранковце, 8 март 2024 (МИА) – Претседателот на техничката Влада Талат Џафери, заедно со министерот з...

Протест во Горна Бањица: Камповите за градежните работници на Коридорот 8 да се градат во старата касарна

Протест во Горна Бањица: Камповите за градежните работници на Коридорот 8 да се градат во старата касарна

Гостивар, 27 февруари 2024 (МИА) – Жители од гостиварските села Долна и Горна Бањица на протестен со...

Софија и Атина ќе бараат помош од ЕУ и НАТО за инфраструктурни проекти, меѓу кои и за Коридорот 8  

Софија и Атина ќе бараат помош од ЕУ и НАТО за инфраструктурни проекти, меѓу кои и за Коридорот 8  

Брисел, 22 јануари 2024 (МИА) - Бугарија и Грција најавија дека ќе бараат финансиска помош „од сите...

Жителите на Долна и Горна Бањица поставија блокада за работниците на „Бехтел и Енка“

Жителите на Долна и Горна Бањица поставија блокада за работниците на „Бехтел и Енка“

Гостивар, 18 јануари 2024 (МИА) – Жители од селата Горна и Долна Бањица утрово го блокираа регионалн...

Жителите на Долна и Горна Бањица протестираат против експропријацијата за потребите на Коридорот 8

Жителите на Долна и Горна Бањица протестираат против експропријацијата за потребите на Коридорот 8

Гостивар, 6 јануари 2024 (МИА) - Педесетина жители од селата Горна и Долна Бањица го блокираа регион...

ЕУ најави пакет од 560 милиони евра за третата фаза од источниот дел на железничката мрежа на Коридорот 8

ЕУ најави пакет од 560 милиони евра за третата фаза од источниот дел на железничката мрежа на Коридорот 8

Скопје, 19 декември 2023 Заедно со Владата на Северна Македонија, Европската Унија (ЕУ), неј...

Изјави на Груби, Бочварски и Рустеми (во живо)

Изјави на Груби, Бочварски и Рустеми (во живо)

Гостивар, 12 септември 2023 (МИА) - Изјави на првиот вицепремиер Артан Груби, министерот за транспор...

Бочварски: Со изградба на Коридорот 8 стануваме неизбежна транспортна рута во регионот

Бочварски: Со изградба на Коридорот 8 стануваме неизбежна транспортна рута во регионот

Скопје, 16 мај 2023 (МИА) - Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски, денеска престојува во...

Утре ќе биде потпишан анексот на Договорот со којшто Коридорот 8 влегува во мрежата на главни коридори во регионот и во ЕУ

Утре ќе биде потпишан анексот на Договорот со којшто Коридорот 8 влегува во мрежата на главни коридори во регионот и во ЕУ

Скопје, 15 мај 2023 (МИА) - Држава која нема коридори и енергија не може да се развива, порачаа дене...

Пратениците ја усвоија потребата по скратена постапка да се донесат неколку закони поврзани со изградбата на коридорите 8 и 10д

Пратениците ја усвоија потребата по скратена постапка да се донесат неколку закони поврзани со изградбата на коридорите 8 и 10д

Скопје, 10 мај 2023 (МИА) – Пратениците на денешната 115. седница ја изгласаа потребата по скратена...

Бектеши: На ВМРО-ДПМНЕ треба да и е јасно, без Коридорот 8 нема туризам и економски развој

Бектеши: На ВМРО-ДПМНЕ треба да и е јасно, без Коридорот 8 нема туризам и економски развој

Скопје, 1 мај 2023 (МИА) -Над пет километри колона од автомобили на патниот правец Кичево-Гостивар!...

Талевски: ВМРО-ДПМНЕ води хајка против изградбата на коридорите 8 и 10д

Талевски: ВМРО-ДПМНЕ води хајка против изградбата на коридорите 8 и 10д

Скопје, 28 април 2023 (МИА) - Она што е факт во овој момент а тоа е дека ВМРО-ДПМНЕ води хајка проти...

Груби: Ако се проневери еден денар од проектот за изградба на Коридорите 8 и 10д на Бехтел и Енка да скапеме во доживотен затвор

Груби: Ако се проневери еден денар од проектот за изградба на Коридорите 8 и 10д на Бехтел и Енка да скапеме во доживотен затвор

Скопје, 25 април 2023 (МИА) - Ако се пр...

ДУИ: ВМРО-ДПМНЕ е против Албанците, Коридорот 8, ЕУ и САД

ДУИ: ВМРО-ДПМНЕ е против Албанците, Коридорот 8, ЕУ и САД

Скопје, 20 април 2023 (МИА) - Опозициската ВМРО ДПМНЕ секојдневно потврдува дек...

Image

Остани поврзан