• недела, 19 мај 2024
Северозападна Индија ја зафати топлотен бран, температурата во Њу Делхи достигна 47,1 степен

Северозападна Индија ја зафати топлотен бран, температурата во Њу Делхи достигна 47,1 степен

Њу Делхи, 19 мај 2024 (МИА) - Топлотен бран зафати делови од северозападна Индија, а главниот град Њ...

Врховниот суд на Индија привремено го ослободи опозицискиот лидер за да се приклучи на изборната кампања во Делхи

Врховниот суд на Индија привремено го ослободи опозицискиот лидер за да се приклучи на изборната кампања во Делхи

Њу Делхи, 10 мај 2024 (МИА) - Врховниот суд на Индија денеска привремено го ослободи шефот на регион...

Трета фаза од изборите во Индија - гласаше и премиерот Моди

Трета фаза од изборите во Индија - гласаше и премиерот Моди

Њу Делхи, 7 мај 2024 (МИА) - Индискиот премиер Нарендра Моди денеска гласаше во третата фаза од општ...

Стипендија за Летната школа по словачки јазик и за студии на универзитети во Индија за 2024/2025

Стипендија за Летната школа по словачки јазик и за студии на универзитети во Индија за 2024/2025

Скопје, 30 април 2024 (МИА) -  Амбасадата на Словачка во Скопје известува за нов повик за додел...

Во Индија почнаа парламентарните избори кои ќе траат до 1 јуни

Во Индија почнаа парламентарните избори кои ќе траат до 1 јуни

Њу Делхи, 19 април 2024 (МИА) - Во Индија денеска почнаа парламентарните избори, каде право на глас...

Парламентарните избори во Индија ќе се одржат во седум фази од 19 април до 1 јуни

Парламентарните избори во Индија ќе се одржат во седум фази од 19 април до 1 јуни

Њу Делхи, 15 април 2025 (МИА) - Парламентарните избори во Индија ќе се одржат од 19 април до 1 јуни...

Индискиот премиер Нарендра Моди увери дека борбата против корупцијата ќе продолжи

Индискиот премиер Нарендра Моди увери дека борбата против корупцијата ќе продолжи

Делхи, 2 април 2024 (МИА) - Индискиот премиер Нарендра Моди увери дека борбата против корупцијата ќе...

Индискиот министер за надворешни работи се сретна со својот украински колега во Делхи

Индискиот министер за надворешни работи се сретна со својот украински колега во Делхи

Делхи, 29 март 2024 (МИА) - Индискиот министер за надворешни работи, Субрахмањам Џаишанкар денеска р...

Индија планира да потроши 3,7 милијарди долари за оградување на границата со Мјанмар

Индија планира да потроши 3,7 милијарди долари за оградување на границата со Мјанмар

Њу Делхи, 27 март 2024 (МИА) - Индија планира да потроши околу 3,7 милијарди долари за да ја огради...

Индискиот национален конгрес обвинува дека Владата на Моди им ги блокирала сметките пред изборите

Индискиот национален конгрес обвинува дека Владата на Моди им ги блокирала сметките пред изборите

Њу Делхи, 21 март 2024 (МИА) - Партијата на Индискиот национален конгрес (ИНЦ), главната индиска опо...

Во Индија најавено спроведување на Законот за државјанство, муслиманите стравуваат од маргинализација

Во Индија најавено спроведување на Законот за државјанство, муслиманите стравуваат од маргинализација

Њу Делхи, 12 март 2024 (МИА) - Владата на индискиот премиер Нарендра Моди вчера ги објави правилата...

Најбогатиот Индиец организира раскошни предсвадбени веселби во чест на син му

Најбогатиот Индиец организира раскошни предсвадбени веселби во чест на син му

Њу Делхи, февруари 2024 (МИА) - Најбогатиот човек во Индија, Мукеш Амбани ќе биде домаќин на раскошн...

Стипендии за додипломски, магистерски и докторски студии во Индија за академската 2024/2025 година

Стипендии за додипломски, магистерски и докторски студии во Индија за академската 2024/2025 година

Скопје, 26 февруари 2024 (МИА) -  Министерството за образование и наука информира за можноста с...

Воз во Индија минал 70 километри без машиновозач

Воз во Индија минал 70 километри без машиновозач

Њу Делхи, 26 февруари 2024 (МИА) - Индиските власти наредиле истрага откако товарен воз прошол повеќ...

Моди-Мицотакис: Можности за поблиска и подлабока соработка меѓу Индија и Грција

Моди-Мицотакис: Можности за поблиска и подлабока соработка меѓу Индија и Грција

Атина, 21 февруари 2024 (МИА) – За можностите за продлабочување на билатералната соработка разговара...

Image

Остани поврзан