• сабота, 15 јуни 2024
Во контејнер со ѓубриво на атинското пристаниште Пиреас откриена голема количина листови кокаин

Во контејнер со ѓубриво на атинското пристаниште Пиреас откриена голема количина листови кокаин

Атина, 25 април 2024 (МИА) – Царинските инспектори на Независната управа за јавни приходи на Грција...

На референдум во Еквадор изгласани мерките за борба против криминалните банди

На референдум во Еквадор изгласани мерките за борба против криминалните банди

Кито, 22 април 2024 (МИА) – На референдумот во Еквадор граѓаните со големо мнозинство се изјаснија з...

Венецуела ја затвора Амбасадата во Еквадор во знак на поддршка на Мексико

Венецуела ја затвора Амбасадата во Еквадор во знак на поддршка на Мексико

Каракас, 17 април 2024 (МИА) – Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро нареди затворање на Амбаса...

Мексико бара исклучување на Еквадор од ОН

Мексико бара исклучување на Еквадор од ОН

Мексико Сити, 11 април 2024 (МИА) – Мексико со тужба пред Меѓународниот суд на правдата (МСП) во Хол...

Поранешниот потпретседател на Еквадор се обидел да се самоубие во затвор

Поранешниот потпретседател на Еквадор се обидел да се самоубие во затвор

Кито, 11 април 2024 (МИА) – Поранешниот потпретседател на Еквадор, Хорхе Глас, бил хоспитализиран на...

Поранешниот потпретседател на Еквадор хоспитализиран откако колабирал во затвор

Поранешниот потпретседател на Еквадор хоспитализиран откако колабирал во затвор

Буенос Аирес, 9 април 2024 (МИА) – Поранешниот потпретседател на Еквадор, Хорхе Глас кој е во затвор...

Мексиканските дипломати го напуштија Еквадор поради упадот на еквадорската полиција во амбасадата

Мексиканските дипломати го напуштија Еквадор поради упадот на еквадорската полиција во амбасадата

Кито, 8 април 2024 (МИА) – Мексиканскиот дипломатски персонал во Кито денеска го напушти Еквадор, дв...

Спалети ја коментираше играта на италијанската репрезентација против Еквадор

Спалети ја коментираше играта на италијанската репрезентација против Еквадор

Харисон, 25 март 2024 (МИА) - Селекторот на италијанската репрезентација Лучијано Спалети најде забе...

Убиена најмладата градоначалничка во Еквадор

Убиена најмладата градоначалничка во Еквадор

Квито, 25 март 2024 (МИА) – Дваесетиседумгодишната градоначалничка на градот Сан Висенте во Еквадор,...

Нобоа: Владата на Еквадор се откажа од планот за размена на оружје со САД

Нобоа: Владата на Еквадор се откажа од планот за размена на оружје со САД

Кито, 24 февруари 2024 (МИА) - Владата на Еквадор се откажува од планот за размена на застарено сове...

Уставниот суд на Еквадор ја декриминализираше евтаназијата

Уставниот суд на Еквадор ја декриминализираше евтаназијата

Кито, 8 февруари 2024 (МИА) - Еквадор стана втората земја во Латинска Америка, по Колумбија, која ја...

Еквадор го скрати полицискиот час поради релативниот пад на насилството

Еквадор го скрати полицискиот час поради релативниот пад на насилството

Кито, 24 јануари 2024 (МИА) - Еквадор, кој е во војна со шверцерите на дрога и криминалните банди, г...

Нобоа: Насилството на еквадорските нарко банди е проблем за целиот свет

Нобоа: Насилството на еквадорските нарко банди е проблем за целиот свет

Кито, 13 јануари 2024 (МИА) - Еквадорскиот претседател Даниел Нобоа денеска изјави дека насилството...

Кинеската амбасада во Еквадор привремено ги запира конзуларните услуги

Кинеската амбасада во Еквадор привремено ги запира конзуларните услуги

Пекинг, 10 јануари 2024 (МИА) - Кинеската амбасада во Еквадор соопшти дека кинеските дипломатски пре...

Перу прогласи вонредна состојба на границата со Еквадор

Перу прогласи вонредна состојба на границата со Еквадор

Лима, 10 јануари 2024 (МИА) - Владата на Перу прогласи вонредна состојба долж нејзината северна гран...

Image

Остани поврзан