• вторник, 16 јули 2024
Уште пет бугарски високообразовни институции се приклучуваат на сојузи со европските универзитети

Уште пет бугарски високообразовни институции се приклучуваат на сојузи со европските универзитети

Софија, 8 јули 2024 - Уште пет бугарски високообразовни институции се здружуваат со европските униве...

Саем на универзитети „УниКомпас“: Матурантите и нивните родители ги истражуваа образовните можности

Саем на универзитети „УниКомпас“: Матурантите и нивните родители ги истражуваа образовните можности

Скопје, 7 јули 2024 (МИА) - Четири универзитети, во рамки на кои функционираат повеќе од 30 факултет...

Панел за италијанско-македонската соработка во образованието

Панел за италијанско-македонската соработка во образованието

Скопје, 12 јуни 2024 (МИА) - Панел за италијанско-македонските дипломат...

Средба на претседателката Сиљановска Давкова со ректорите на државните универзитети

Средба на претседателката Сиљановска Давкова со ректорите на државните универзитети

Скопје, 13 мај 2024 (МИА) - Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска ги прими ректорите на...

УКИМ повторно рангиран на 1.990 место од 2.000 најдобри универзитети во светот

УКИМ повторно рангиран на 1.990 место од 2.000 најдобри универзитети во светот

Скопје, 13 мај 2024 (МИА) – Центарот за рангирање на светски универзитети (CWUR) ја објави листата н...

Стипендија за Летната школа по словачки јазик и за студии на универзитети во Индија за 2024/2025

Стипендија за Летната школа по словачки јазик и за студии на универзитети во Индија за 2024/2025

Скопје, 30 април 2024 (МИА) -  Амбасадата на Словачка во Скопје известува за нов повик за додел...

Турк вознемирен од третманот на пропалестинските протести на американските универзитети

Турк вознемирен од третманот на пропалестинските протести на американските универзитети

Женева, 30 април 2024 (МИА) - Високиот комесар на ОН за човекови права Волкер Турк денеска изјави де...

На пропалестински протести уапсена кандидатка за претседател на САД

На пропалестински протести уапсена кандидатка за претседател на САД

Вашингтон, 28 април 2024 (МИА) - Кандидатката за претседател на САД од редовите на Зелената партија...

Како дел од бранот студентски пропалестински протести, во Париз студенти блокираа универзитет поради војната во Газа

Како дел од бранот студентски пропалестински протести, во Париз студенти блокираа универзитет поради војната во Газа

Париз, 26 април 2024 (МИА) - Студентите во Париз повторно протестираа денеска, откако полицијата ги...

Студентите кои протестираат во кампусите низ САД бараат  универзитетите да ги намалат инвестициите за поддршка на Израел

Студентите кои протестираат во кампусите низ САД бараат универзитетите да ги намалат инвестициите за поддршка на Израел

26 април 2024  Yahoo News/AP Студентите на се поголем број аме...

Протестите против израелската војна во Газа на универзитетите во САД се помасовни

Протестите против израелската војна во Газа на универзитетите во САД се помасовни

Вашингтон, 24 април 2024 (МИА) - На универзитетите ширум САД демонстрациите против израелската полит...

Пропалестински протести низ повеќе универзитети во САД по масовните апсења во Колумбија

Пропалестински протести низ повеќе универзитети во САД по масовните апсења во Колумбија

Вашингтон, 23 април 2024 (МИА) - Во универзитетските кампуси во САД деновиве е тензична атмосфера по...

Потпишување на Меморандум за соработка на синдикатите на шесте јавни универзитети во УГД-Штип

Потпишување на Меморандум за соработка на синдикатите на шесте јавни универзитети во УГД-Штип

Скопје, 16 април 2024 (МИА) – На Правниот факултет на УГД-Штип денеска, ќе се потпише Меморандум за...

Завршија „Деновите на македонската литература“: Ќе се унапредува соработката со сродните катедри од странски универзитети

Завршија „Деновите на македонската литература“: Ќе се унапредува соработката со сродните катедри од странски универзитети

Скопје, 4 април 2024 (МИА) - Катедрата за македонска книжевност и култура ќе ја унапреди соработката...

Јужна Африка затвора четири приватни универзитети поради бројни малверзации

Јужна Африка затвора четири приватни универзитети поради бројни малверзации

Јоханесбург, 27 март 2024 (МИА) - Владата на Јужна Африка нареди затворање на четири приватни универ...

Image

Остани поврзан