• вторник, 16 јули 2024
Поранешен грчки министер избришан од пратеничката група на Нова демократија поради насилно однесување кон вработен на аеродром

Поранешен грчки министер избришан од пратеничката група на Нова демократија поради насилно однесување кон вработен на аеродром

Атина, 3 јули 2024 (МИА) – Пратеникот од Нова демократија и поранешен министер Лефтерис Авгенакис е...

Германија повика Иран да помогне во спречувањето на зголемување на тензиите на Блискиот Исток

Германија повика Иран да помогне во спречувањето на зголемување на тензиите на Блискиот Исток

Берлин, 28 јуни 2024 (МИА) - Германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок му порача на...

Повторно немири на Нова Каледонија

Повторно немири на Нова Каледонија

Нумеја, 24 јуни 2024 (МИА) – Во повеќе градови на францускиот тихоокеански архипелаг Нова Каледонија...

Во Штип регистрирани два случаи на семејно насилство

Во Штип регистрирани два случаи на семејно насилство

Штип, 22 јуни 2024 (МИА) - Два случаи на семејно насилство се евидентирани во изминатите 24 часа на...

Бајден ја поддржа одлуката на Врховниот суд за забрана на огнено оружје во случаи на семејно насилство

Бајден ја поддржа одлуката на Врховниот суд за забрана на огнено оружје во случаи на семејно насилство

Вашингтон, 21 јуни 2024 (МИА) - Американскиот претседател Џо Бајден ја поздрави одлуката на американ...

Насилство кон полицијата, солзавец, водени топови на протест на албанската опозиција пред градското собрание на Тирана

Насилство кон полицијата, солзавец, водени топови на протест на албанската опозиција пред градското собрание на Тирана

Тирана, 10 јуни 2024 (МИА) - Албанската опозиција денеска го одржа 11. по ред протест пред градското...

Насилство во Битола, поведена постапка против три лица

Насилство во Битола, поведена постапка против три лица

Скопје, 8 јуни 2024 (МИА) - Битолското Основно јавно обвинителство поведе постапка против три лица к...

Два случаи на семејно насилство во Тиквешијата 

Два случаи на семејно насилство во Тиквешијата 

Кавадарци, 1 јуни 2024 (МИА) - Два случаи на семејно насилство се пријавени вчера во Тиквешијата, ин...

Анкета: Две третини од Американците стравуваат од насилство по изборите на крајот на годината

Анкета: Две третини од Американците стравуваат од насилство по изборите на крајот на годината

Њујорк, 23 мај 2024 (МИА) - Двајца од тројца Американци велат дека се загрижени дека изборите меѓу д...

Хаити: Аеродромот во Порт-о-Пренс повторно отворен по повеќемесечно насилство од бандите

Хаити: Аеродромот во Порт-о-Пренс повторно отворен по повеќемесечно насилство од бандите

Порт-о-Пренс, 21 мај 2024 (МИА) - Главниот меѓународен аеродром на Хаити во Порт-о-Пренс денеска е&n...

Раперот Диди призна дека ја тепал својата девојка во 2016 година

Раперот Диди призна дека ја тепал својата девојка во 2016 година

Лос Анџелес, 20 мај 2024 (МИА) - Откако пред неколку дена се појавија вознемирувачки снимки од надзо...

Истрага за насилство во училиште во Битола, мерка притвор за еден од извршителите

Истрага за насилство во училиште во Битола, мерка притвор за еден од извршителите

Скопје, 17 мај 2024 (МИА) - Основното јавно обвинителство Битола повело постапка против две лица – м...

„Хера“: Насилството меѓу момчињата сѐ поголемо, младите со сериозни предизвици со менталното здравје

„Хера“: Насилството меѓу момчињата сѐ поголемо, младите со сериозни предизвици со менталното здравје

Скопје, 15 мај 2024 (МИА) - Според повеќето истражувања, врсничкото насилство меѓу момчињата е сѐ по...

Шолц повика на заеднички напори против насилството по нападите врз пратениците

Шолц повика на заеднички напори против насилството по нападите врз пратениците

Потсдам, 11 мај 2024 (МИА) - Германскиот канцелар Олаф Шолц ги повика граѓаните да заземат став прот...

Курти: Србија пропагира за насилство врз Србите во Косово, а фактите го кажуваат спротивното

Курти: Србија пропагира за насилство врз Србите во Косово, а фактите го кажуваат спротивното

Приштина, 6 мај 2024 (МИА) – Косовскиот премиер Албин Курти објави дека, врз основа на полициските с...

Image

Остани поврзан