• среда, 17 јули 2024
Израел негира дека преговара за повлекување на војниците од границата меѓу Појасот Газа и Египет

Израел негира дека преговара за повлекување на војниците од границата меѓу Појасот Газа и Египет

Ерусалим, 12 јули 2024 (МИА) - Кабинетот на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска го оцени...

Египетски фудбалер почина од срцев удар

Египетски фудбалер почина од срцев удар

Каиро, 6 јули 2024 (МИА) – Египетскиот фудбалер и поранешен репрезентативец на оваа земја Ахмед...

Инвестициски форум во Каиро: ЕУ потпиша договор со Египет за европско финансирање во вредност од една милијарда евра 

Инвестициски форум во Каиро: ЕУ потпиша договор со Египет за европско финансирање во вредност од една милијарда евра 

Каиро, 29 јуни 2024 (МИА) - Европската Унија и Египет потпишаа договор во Каиро кој предвидува дека...

Фон дер Лајен на Инвестициска конференција во Египет  

Фон дер Лајен на Инвестициска конференција во Египет  

Брисел, 29 јуни 2024 (МИА) - Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен ќе престој...

Катар и Египет планираат разговори со Хамас за прекин на огнот во Газа

Катар и Египет планираат разговори со Хамас за прекин на огнот во Газа

Женева, 16 јуни 2024 (МИА) - Катар и Египет планираат разговори со Хамас за прекин на огнот во Појас...

Египет испорача над 94.000 тони хуманитарна помош во Газа од почетокот на конфликтот меѓу Хамас и Израел

Египет испорача над 94.000 тони хуманитарна помош во Газа од почетокот на конфликтот меѓу Хамас и Израел

Каиро, 11 јуни 2024 (МИА) - Египетскиот министер за надворешни работи Самех Шукри денеска изјави дек...

Египет доби позитивни сигнали од Хамас за потенцијално примирје со Израел

Египет доби позитивни сигнали од Хамас за потенцијално примирје со Израел

Каиро, 6 јуни 2024 (МИА) - Египет доби „позитивни сигнали“ од палестинскиот Хамас за потенцијално пр...

Ел Сиси: Меѓународната заедница да го запре присилното раселување на Палестинците од Појасот Газа 

Ел Сиси: Меѓународната заедница да го запре присилното раселување на Палестинците од Појасот Газа 

Пекинг, 30 мај 2024 (МИА) – Претседателот на Египет, Абдел Фатах ел Сиси ја повика меѓународната зае...

Ханегби: Израел контролира 75 отсто од тампон зоната долж границата меѓу Појасот Газа и Египет

Ханегби: Израел контролира 75 отсто од тампон зоната долж границата меѓу Појасот Газа и Египет

Тел Авив, 29 мај 2024 (МИА) - Израелската војска контролира 75 отсто од тампон зоната долж границата...

Шукри: Израелските операции се закана за хуманитарната работа и дистрибуцијата на помош во Појасот Газа

Шукри: Израелските операции се закана за хуманитарната работа и дистрибуцијата на помош во Појасот Газа

Каиро, 20 мај 2024 (МИА) – Престанокот на испораката на помош преку преминот Рафа меѓу Египет и Поја...

Тајмс оф Израел: Нема напредок во разговорите во Каиро

Тајмс оф Израел: Нема напредок во разговорите во Каиро

Каиро, 8 мај 2024 (МИА) - Израел не гледа знаци за напредок во преговорите за прекин на огнот со Хам...

Израел го извести Египет дека дава „последна шанса“ да го реши прашањето за заложниците

Израел го извести Египет дека дава „последна шанса“ да го реши прашањето за заложниците

Ерусалим, 26 април 2024 (МИА) - Израелските власти ги информираа своите египетски колеги дека Израел...

Аксиос: Челниците на Шин Бет и ИДФ го информираа Египет за деталите за нападот на Рафа

Аксиос: Челниците на Шин Бет и ИДФ го информираа Египет за деталите за нападот на Рафа

Вашингтон, 24 април 2024 (МИА) - Шефот на израелската безбедносна агенција Шин Бет Ронен Бар и шефот...

Нов хотел за љубовни двојки во Хургада, опкружен со живописни пејзажи

Нов хотел за љубовни двојки во Хургада, опкружен со живописни пејзажи

Хургада, 15 април 2024 (МИА) - Хургада важи за бисер на египетскиот брег на Црвеното Море, коешто ту...

ЕУ подготвува пакет помош за Египет во вредност од една милијарда евра

ЕУ подготвува пакет помош за Египет во вредност од една милијарда евра

Брисел, 12 април 2024 (МИА) - Европската Унија денеска соопшти дека ќе обезбеди една милијарда евра...

Image

Остани поврзан